Tøfting: Sådan klarer AGF sig uden sportschef

Stig Tøfting kan se muligheder fra egne rækker i AGF, som nu er uden sportschef.



AGF har torsdag meldt ud, at de alligevel ikke kommer til at have Hans Jørgen Haysen som ny sportschef. Han ville ellers have haft første arbejdsuge i klubben, men det bliver altså ikke til noget. Dog skal Aarhus-klubben ikke lede længe efter en, som kan løfte opgaven.

Det fortæller AGF-legenden Stig Tøfting i studiet på TV3+.

– Lige har man i egne rækker, Jesper Ørskov, som er talentchef og tidligere agent. Som Jacob (Nielsen red.) jo også nævnte, da vi havde snakken med ham nede i Vejle, at han har lænet sig meget op ad ham i forhold til, at han ved, hvad der rører sig. Han er velkendt i den branche, siger han og fortsætter:

– Vi må også sige, at Jacob Nielsen selv har stået for det sportslige i Randers FC. Han har også gjort det i flere omgange i AGF, så lige i øjeblikket tror jeg nok, at de skal klare sig i forhold til det. Men setuppet er vel bygget på, at man skal have en sportschef, og at Jacob Nielsen skal tage sig af det forretningsmæssige, lyder det fra Stig Tøfting.

Netop Jesper Ørskov blev hentet ind tilbage i efteråret 2020, hvor han da også hurtigt blev sat ind som en hjælpende hånd på transfermarkedet, da den daværende sportschef Peter Christiansen på det tidspunkt netop havde meldt sit skifte til FCK, hvor han skal være sportsdirektør.

Dengang lød det sådan her fra Jacob Nielsen.

– Aftalen med Jesper Ørskov har været plads i et stykke tid. Men med Peter Christiansens uventede afgang forleden er det ekstra belejligt, at Jesper nu bliver en del af vores organisation, for han bliver en værdifuld sparringspartner for mig i det kommende transfervindue, indtil vi har en ny sportschef på plads, lød det fra AGF-direktøren, som også takkede for, at man kunne fremrykke ansættelsen dengang.

Afskeden med Hans Jørgen Haysen skyldes en personalesag i SønderjyskE, som har fået AGF til at stoppe samarbejdet. Læs mere om det her.





Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

LIVE: Stopper karrieren

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Niels Frederiksen er en legende!

Salah sender særlig besked