Tøfting: Sådan klarer AGF sig uden sportschef

Stig Tøfting kan se muligheder fra egne rækker i AGF, som nu er uden sportschef.



AGF har torsdag meldt ud, at de alligevel ikke kommer til at have Hans Jørgen Haysen som ny sportschef. Han ville ellers have haft første arbejdsuge i klubben, men det bliver altså ikke til noget. Dog skal Aarhus-klubben ikke lede længe efter en, som kan løfte opgaven.

Det fortæller AGF-legenden Stig Tøfting i studiet på TV3+.

– Lige har man i egne rækker, Jesper Ørskov, som er talentchef og tidligere agent. Som Jacob (Nielsen red.) jo også nævnte, da vi havde snakken med ham nede i Vejle, at han har lænet sig meget op ad ham i forhold til, at han ved, hvad der rører sig. Han er velkendt i den branche, siger han og fortsætter:

– Vi må også sige, at Jacob Nielsen selv har stået for det sportslige i Randers FC. Han har også gjort det i flere omgange i AGF, så lige i øjeblikket tror jeg nok, at de skal klare sig i forhold til det. Men setuppet er vel bygget på, at man skal have en sportschef, og at Jacob Nielsen skal tage sig af det forretningsmæssige, lyder det fra Stig Tøfting.

Netop Jesper Ørskov blev hentet ind tilbage i efteråret 2020, hvor han da også hurtigt blev sat ind som en hjælpende hånd på transfermarkedet, da den daværende sportschef Peter Christiansen på det tidspunkt netop havde meldt sit skifte til FCK, hvor han skal være sportsdirektør.

Dengang lød det sådan her fra Jacob Nielsen.

– Aftalen med Jesper Ørskov har været plads i et stykke tid. Men med Peter Christiansens uventede afgang forleden er det ekstra belejligt, at Jesper nu bliver en del af vores organisation, for han bliver en værdifuld sparringspartner for mig i det kommende transfervindue, indtil vi har en ny sportschef på plads, lød det fra AGF-direktøren, som også takkede for, at man kunne fremrykke ansættelsen dengang.

Afskeden med Hans Jørgen Haysen skyldes en personalesag i SønderjyskE, som har fået AGF til at stoppe samarbejdet. Læs mere om det her.






Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Napoli-chok på vej

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Godt nyt for Jess Thorup



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Lyon forhandler med dansk profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Fortryder FC Barcelona-transfer

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Snart sker det