Tøm hele hovedstaden for strepsils, FCK!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC København og FC Fredericia.



TIPSBLADET I PARKEN

FC København – FC Fredericia 3-2 (1-0)
1-0 Viktor Claesson (22.)
1-1 Gustav Marcussen (49.)
2-1 Youssoufa Moukoko (55.)
3-1 Junnosuke Suzuki (77.)
3-2 Oscar Buch (84.)

Kampens bedste:

FC København:
Hop ind på TV 2 Play og se eller gense den aflevering, Mohamed Elyounoussi lagde til Jordan Larsson efter 62 minutter. Intet mindre end fodboldkunst. Den norske stjerne gjorde forskellen for FCK på en dag, hvor det var ham, der viste den individuelle klasse, der var brug for. Tiltvang et straffespark og assisterede Suzuki.

FC Fredericia:
Den tidligere Brøndby-spiller Andreas Pyndt gjorde en solid figur for gæsterne. Han nåede aldrig at møde FCK som Brøndby-mand, og det så ud til, at han havde set frem til den oplevelse. Stærk i duellerne og med en sikker pasningsfod.

Naturligvis kommer man heller ikke uden om Gustav Marcussen, der satte FCK på halen med sin dribletur i starten af anden halvleg, inden han selv scorede på straffespark.

Kampens værste:
Er lykken gjort og alt glemt, fordi man scorer på straffespark? Næh. Youssoufa Moukoko sprang ud som en vaskeægte kamæleon i Parken – fra storspillende hattrickhelt i onsdags til alt for lavt et niveau mod Fredericia. For mange fejl, dårlige berøringer og forkerte beslutninger netop som man skulle tro, at han havde fået tanket masser af selvtillid. Jacob Neestrup må være dybt forvirret over tyskeren.

Kampens detalje:
FC København stod i en situation, de ikke har været bragt i før i denne sæson – uden Gabriel Pereira. Den brasilianske stopper er startet inde i SAMTLIGE kampe, og bortset fra en enkelt udskiftning mod FC Nordsjælland i runde fem har han spillet alle minutter i 24 kampe.

Denne lørdag var Gabriel Pereira syg, og det efterlod FCK-defensiven uden deres styrmand. Hjemmeholdet var nok ikke helt kede af, at det skete mod FC Fredericia hjemme i Parken, men afløseren Munashe Garanaga gik direkte ind og begik et klodset straffespark. Garanaga må i bedste Halloween-stil have skræmt FCK-fansene fra vid og sans med flere af sine aktioner i kampen. Udstrålede alt andet end ro.

Stik Gabriel Periera hele hovedstadens varelager af strepsils, panodiler og næsespray, FCK! Brasilianeren skal ganske enkelt på højkant inden tirsdagens opgør i London.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen