Tomme tribuner i Superligaen: Svært at forstå

I FC Midtjylland er man helt klart til tilskuere, lyder det.



Det bliver uden tilskuere på stadion, når de danske klubber i marts skal spille, og det vækker undren. Hos FC Midtjylland har man svært ved at forstå det, siger support- og marketingansvarlig Preben Rokkjær til DR.

Flere udendørs kulturinstitutioner får ellers lov til at åbne i marts med det krav, at gæster skal kunne fremvise en negativ test, der maksimalt er tre dage gammel. Men det gælder ikke de danske fodboldstadioner.

Det bliver uden tilskuere som minimum indtil 5. april, og det er de uforstående over for i FC Midtjylland.

– Helt grundlæggende har jeg svært ved at forstå, at vi ikke kan få lov at lukke tilskuere ind på et stadion som vores. Vi har separate indgange, vi kan holde stor afstand og har alle muligheder for at lave smitteopsporing. Derfor burde fodboldstadions være noget af det første, der fik lov at åbne. Vi er så gearede til at håndtere den her situation, som vi overhovedet kan være, siger Preben Rokkjær til DR.

Statsminister Mette Frederiksen forklarede onsdag, hvorfor der ikke bliver åbnet for fans på stadion i denne omgang.

– Vi ved, at hvis vi åbner for meget op på én gang, så vil samfundsaktiviteten generere for meget smitte til, at vi kan blive ved med at have epidemikontrol, og så risikerer vi, at det løber løbsk, lød det blandt andet fra statsministeren.

I Divisionsforeningen har man også erklæret sig helt klar til at tage imod tilskuere – læs direktør Claus Thomsens kommentarer om det her.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF

FC Nordsjælland – Randers FC



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

FC Midtjylland – AC Horsens

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

AaB spiller sig på førstepladsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK misser landsholdsspiller

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring