Det bliver uden tilskuere på stadion, når de danske klubber i marts skal spille, og det vækker undren. Hos FC Midtjylland har man svært ved at forstå det, siger support- og marketingansvarlig Preben Rokkjær til DR.
Flere udendørs kulturinstitutioner får ellers lov til at åbne i marts med det krav, at gæster skal kunne fremvise en negativ test, der maksimalt er tre dage gammel. Men det gælder ikke de danske fodboldstadioner.
Det bliver uden tilskuere som minimum indtil 5. april, og det er de uforstående over for i FC Midtjylland.
– Helt grundlæggende har jeg svært ved at forstå, at vi ikke kan få lov at lukke tilskuere ind på et stadion som vores. Vi har separate indgange, vi kan holde stor afstand og har alle muligheder for at lave smitteopsporing. Derfor burde fodboldstadions være noget af det første, der fik lov at åbne. Vi er så gearede til at håndtere den her situation, som vi overhovedet kan være, siger Preben Rokkjær til DR.
Statsminister Mette Frederiksen forklarede onsdag, hvorfor der ikke bliver åbnet for fans på stadion i denne omgang.
– Vi ved, at hvis vi åbner for meget op på én gang, så vil samfundsaktiviteten generere for meget smitte til, at vi kan blive ved med at have epidemikontrol, og så risikerer vi, at det løber løbsk, lød det blandt andet fra statsministeren.
I Divisionsforeningen har man også erklæret sig helt klar til at tage imod tilskuere – læs direktør Claus Thomsens kommentarer om det her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
