Det bliver uden tilskuere på stadion, når de danske klubber i marts skal spille, og det vækker undren. Hos FC Midtjylland har man svært ved at forstå det, siger support- og marketingansvarlig Preben Rokkjær til DR.
Flere udendørs kulturinstitutioner får ellers lov til at åbne i marts med det krav, at gæster skal kunne fremvise en negativ test, der maksimalt er tre dage gammel. Men det gælder ikke de danske fodboldstadioner.
Det bliver uden tilskuere som minimum indtil 5. april, og det er de uforstående over for i FC Midtjylland.
– Helt grundlæggende har jeg svært ved at forstå, at vi ikke kan få lov at lukke tilskuere ind på et stadion som vores. Vi har separate indgange, vi kan holde stor afstand og har alle muligheder for at lave smitteopsporing. Derfor burde fodboldstadions være noget af det første, der fik lov at åbne. Vi er så gearede til at håndtere den her situation, som vi overhovedet kan være, siger Preben Rokkjær til DR.
Statsminister Mette Frederiksen forklarede onsdag, hvorfor der ikke bliver åbnet for fans på stadion i denne omgang.
– Vi ved, at hvis vi åbner for meget op på én gang, så vil samfundsaktiviteten generere for meget smitte til, at vi kan blive ved med at have epidemikontrol, og så risikerer vi, at det løber løbsk, lød det blandt andet fra statsministeren.
I Divisionsforeningen har man også erklæret sig helt klar til at tage imod tilskuere – læs direktør Claus Thomsens kommentarer om det her.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW
