Tomme tribuner i Superligaen: Svært at forstå

I FC Midtjylland er man helt klart til tilskuere, lyder det.



Det bliver uden tilskuere på stadion, når de danske klubber i marts skal spille, og det vækker undren. Hos FC Midtjylland har man svært ved at forstå det, siger support- og marketingansvarlig Preben Rokkjær til DR.

Flere udendørs kulturinstitutioner får ellers lov til at åbne i marts med det krav, at gæster skal kunne fremvise en negativ test, der maksimalt er tre dage gammel. Men det gælder ikke de danske fodboldstadioner.

Det bliver uden tilskuere som minimum indtil 5. april, og det er de uforstående over for i FC Midtjylland.

– Helt grundlæggende har jeg svært ved at forstå, at vi ikke kan få lov at lukke tilskuere ind på et stadion som vores. Vi har separate indgange, vi kan holde stor afstand og har alle muligheder for at lave smitteopsporing. Derfor burde fodboldstadions være noget af det første, der fik lov at åbne. Vi er så gearede til at håndtere den her situation, som vi overhovedet kan være, siger Preben Rokkjær til DR.

Statsminister Mette Frederiksen forklarede onsdag, hvorfor der ikke bliver åbnet for fans på stadion i denne omgang.

– Vi ved, at hvis vi åbner for meget op på én gang, så vil samfundsaktiviteten generere for meget smitte til, at vi kan blive ved med at have epidemikontrol, og så risikerer vi, at det løber løbsk, lød det blandt andet fra statsministeren.

I Divisionsforeningen har man også erklæret sig helt klar til at tage imod tilskuere – læs direktør Claus Thomsens kommentarer om det her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Han er færdig i Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FC Fredericia – OB

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning