Tomme tribuner i Superligaen: Svært at forstå

I FC Midtjylland er man helt klart til tilskuere, lyder det.



Det bliver uden tilskuere på stadion, når de danske klubber i marts skal spille, og det vækker undren. Hos FC Midtjylland har man svært ved at forstå det, siger support- og marketingansvarlig Preben Rokkjær til DR.

Flere udendørs kulturinstitutioner får ellers lov til at åbne i marts med det krav, at gæster skal kunne fremvise en negativ test, der maksimalt er tre dage gammel. Men det gælder ikke de danske fodboldstadioner.

Det bliver uden tilskuere som minimum indtil 5. april, og det er de uforstående over for i FC Midtjylland.

– Helt grundlæggende har jeg svært ved at forstå, at vi ikke kan få lov at lukke tilskuere ind på et stadion som vores. Vi har separate indgange, vi kan holde stor afstand og har alle muligheder for at lave smitteopsporing. Derfor burde fodboldstadions være noget af det første, der fik lov at åbne. Vi er så gearede til at håndtere den her situation, som vi overhovedet kan være, siger Preben Rokkjær til DR.

Statsminister Mette Frederiksen forklarede onsdag, hvorfor der ikke bliver åbnet for fans på stadion i denne omgang.

– Vi ved, at hvis vi åbner for meget op på én gang, så vil samfundsaktiviteten generere for meget smitte til, at vi kan blive ved med at have epidemikontrol, og så risikerer vi, at det løber løbsk, lød det blandt andet fra statsministeren.

I Divisionsforeningen har man også erklæret sig helt klar til at tage imod tilskuere – læs direktør Claus Thomsens kommentarer om det her.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Barcelona-stjerne får stor hæder

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

De jagter Henrik Meister

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Tottenham henter Liverpool-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekorddyr lejeaftale

Benhård kritik af Danmark

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Sådan kommer Danmark til VM

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Han var i spil som Brøndby-træner

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Manchester United afbryder forhandlingerne