Den tidligere hollandske landsholdsspiller Rafael van der Vaart bliver onsdag eftermiddag præsenteret som ny spiller i FC Midtjylland.
Spillerens cv er markant, og i den anledning er det relevant at kigge på, hvilke spillere fra udlandet, der har slæbt et fornemt generalieblad med til Superligaen i tidens løb.
Tipsbladet.dk har således fundet de 11 spillere, der har skrevet under med en Superliga-klub, selvom deres cv egentlig kunne gøre dem berettiget til en større klub.
Vurderingen er udelukkende foretaget på baggrund af spillerens cv før ankomst til Danmark. Præstationerne i Superligaen samt videre karriereforløb er altså ikke med i vurderingen. Der er ligeledes set bort fra danske spillere, fordi det ofte er set, at spillere afslutter karrieren i sit hjemland.
Med i vurderingen er tidligere klubadresser, hvilke ligaer, spillerne har været på kontrakt, opnået spilletid i disse samt landskampe.
Her følger de spillere med det største cv, der er kommet til Superligaen, siden ligaens fødsel i 1991:
11. Jörgen Pettersson
Tidligere klubber: Malmö, Mönchengladbach, Kaiserslautern
Landskampe ved ankomst: 27
Dansk klub: F.C. København
Transfer: Fri transfer i sommeren 2002
Note: Med hele syv sæsoner i tysk fodbold på cv’et var det et markant navn, F.C. København hentede til klubben i sommeren 2002. Jörgen Pettersson havde masser af Bundesliga-kampe i benene og en status som profil i Kaiserslautern med sig til København, så forventningerne var store til den svenske landsholdsspiller, der kommer med på denne rangliste et mulehår foran folk som Tobias Linderoth og Erik Mykland.
Kampe/mål i Superligaen: 32/6
10. Petri Pasanen
Tidligere klubber: Lathi, Ajax, Portsmouth, Werder Bremen, Salzburg
Landskampe ved ankomst: 70
Dansk klub: AGF
Transfer: Fri transfer sommeren 2012
Note: En finsk landsholdsspiller på 31 år lyder måske ikke prangende, men Petri Pasanen har en imponerende klubkarriere at prale af. Fire sæsoner i Ajax samt hele syv år i den tyske Bundesliga med masser af spilletid for Werder Bremen vidner om storhed, og det var derfor et markant navn, AGF hentede til Superligaen i sommeren 2012.
Kampe/mål i Superligaen: 44/2
9. Bernard Mendy
Tidligere klubber: Caen, PSG, Bolton, Hull
Landskampe ved ankomst: 4
Dansk klub: OB
Transfer: Fri transfer vinteren 2011
Note: Der gik ikke længe fra OB havde skrevet kontrakt med Bernard Mendy til der dukkede et interessant videoklip frem på de danske fodbold-websites: I en landskamp for Frankrig havde Mendy engang overspurtet Roberto Carlos, og det gjorde kun forventningerne større til manden med over 100 kampe for Paris Saint-Germain samt et længere ophold i Premier League bag sig.
Kampe/mål i Superligaen: 40/2
8. Mark Robins
Tidligere klubber: Manchester United, Norwich, Leicester
Landskampe ved ankomst: Ingen
Dansk klub: F.C. København
Sæson: Lejeaftale i efteråret 1996
Note: F.C. København var ikke en topklub dengang i 1990’erne, men ambitionerne var store, og derfor blev der også med jævne mellemrum hentet store navne til klubben. Et af disse var 27-årige Mark Robins, der i 1996 blev lejet for en håndfuld kampe i efteråret. Den tidligere engelske U/21-landsholdsspiller fik sin fodboldopdragelse i Manchester United, hvor det endda blev til cirka 60 førsteholdskampe og et dusin mål under Alex Ferguson. Et spændende bekendtskab, der i øvrigt nåede seks Superliga-kampe og fire mål.
Kampe/mål i Superligaen: 6/4
7. Stig Inge Bjørnebye
Tidligere klubber: Strømmen, Kongsvinger, Liverpool, Rosenborg
Landskampe ved ankomst: 70
Dansk klub: Brøndby IF
Transfer: Lejeaftale i foråret 2000
Note: Det er sjældent, at Superliga-klubber plukker spillere i Premier League, men det var tilfldet i 2000, hvor Stig-Inge Bjørnebye ikke kunne komme på holdet i Liverpool og derfor søgte fast spilletid, så han kunne spille sig tilbage i landsholdsvarmen inden EM. Brøndby lejede spilleren med de mange Premier League-kampe på cv’et til en afgørende mesterskabsslutspurt.
Kampe/mål i Superligaen: 13/2
6. Roy Carroll
Tidligere klubber: Hull; Wigan, Manchester United, West Ham, Rangers, Derby
Landskampe ved ankomst: 19
Dansk klub: OB
Transfer: Fri transfer i sommeren 2009
Note: OB havde egentlig udpeget Anders Lindegaard som førstemålmand i sommeren 2009, men da han blev skadet op til vigtige kampe i Superligaen og Europa League, valgte fynboerne at skrive en tre-årig kontrakt med den tidligere Manchester United-målmand Roy Carroll. Lindegaard forlod OB skuffet, men OB fik en solid nordirer på mål i de kommende par år.
Kampe/mål i Superligaen: 46/0
5. Marcus Allbäck
Tidligere klubber: Örgryte, Lyngby, Bari, Heerenveen, Aston Villa, Hansa Rostock
Landskampe: 54
Dansk klub: F.C. København
Transfer: Fri transfer i sommeren 2005
Note: Som 31-årig havde Marcus Allbäck stadig flere gode år i sig, da han i sommeren 2005 skrev under på en kontrakt med FCK. Han kom lige fra tysk fodbold og kunne samtidigt fremvise masser af kampe i Premier League og hollandsk fodbold – ligesom han havde en nøglerolle på det svenske landshold. Ankom sammen med Peter Ijeh, men blev en væsentlig større succes end nigerianeren.
Kampe/mål i Superligaen: 89/35
4. Eric Djemba-Djemba
Tidligere klubber: Nantes, Manchester United, Aston Villa, Burnley
Landskampe ved ankomst: 20
Dansk klub: OB
Transfer: Fri transfer i sommeren 2008
Note: Eric Djemba-Djemba var 27 år, da han skrev kontrakt med OB, så den fynske klub var altså ikke bare en retrætepost for en afdanket landsholdsspiller. Her kom en midtbanemand i sin bedste fodboldalder og med masser af Premier League-kampe på cv’et. En succes fra dag ét.
Kampe/mål i Superligaen: 102/3
3. Khalid Boulahrouz
Tidligere klubber: Waalwijk, HSV, Chelsea, Sevilla, Stuttgart, Sporting
Landskampe ved ankomst: 35
Dansk klub: Brøndby IF
Transfer: Fri transfer i sommeren 2013
Note: Det gav masser af omtale, da Brøndby har hentede den tidligere hollandske landsholdsspiller Khalid Boulahrouz i 2013. Hollænderen var kun 31 år, og selvom han havde været skadet en stor del af karrieren, fortæller cv’et om masser af erfaring og store kampe i fortiden. På daværende tidspunkt var han den eneste Superliga-spiller i historien, der ejede en VM-sølvmedalje.
Kampe/mål i Superligaen: 13/0
2. Olof Mellberg
Tidligere klubber: Degefors, AIK, Racing Santander, Aston Villa, Juventus, Olympiakos, Villarreal
Landskampe ved ankomst: 117
Dansk klub: F.C. København
Transfer: Fri transfer sommeren 2013
Note: Det vakte naturligvis opsigt, da den 35-årige Mellberg skrev kontrakt med FCK, for sjældent har en spiller med så mange landskampe og kampe i både Premier League, Serie A og La Liga har optrådt i Superligaen. Seks slutrunder og en udtagelse til Team of The Tournament ved EM 2004 taler sit tydelige sprog.
Kampe/mål i Superligaen: 22/3
1. Rafael van der Vaart
Tidligere klubber: Ajax, HSV, Real Madrid, Tottenham, Betis
Landskampe ved ankomst: 109
Dansk klub: FC Midtjylland
Transfer: Købt i sommeren 2016
Note: Der er ingen spillere i Superligaens historie, der kan matche Rafael van der Vaarts CV. Fem slutrunder, en VM-finale, vinder af Golden Boy-prisen og masser af kampe for nogle af Europas helt store klubber. Selvom han er blevet 33 år, er det en verdensstjerne af rang, som FC Midtjylland præsenterer i 2016.
Kampe/mål i Superligaen: 0/0
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Trænerlegende stopper
Rasmus Højlund har ikke set det før
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
