Den tidligere hollandske landsholdsspiller Rafael van der Vaart bliver onsdag eftermiddag præsenteret som ny spiller i FC Midtjylland.
Spillerens cv er markant, og i den anledning er det relevant at kigge på, hvilke spillere fra udlandet, der har slæbt et fornemt generalieblad med til Superligaen i tidens løb.
Tipsbladet.dk har således fundet de 11 spillere, der har skrevet under med en Superliga-klub, selvom deres cv egentlig kunne gøre dem berettiget til en større klub.
Vurderingen er udelukkende foretaget på baggrund af spillerens cv før ankomst til Danmark. Præstationerne i Superligaen samt videre karriereforløb er altså ikke med i vurderingen. Der er ligeledes set bort fra danske spillere, fordi det ofte er set, at spillere afslutter karrieren i sit hjemland.
Med i vurderingen er tidligere klubadresser, hvilke ligaer, spillerne har været på kontrakt, opnået spilletid i disse samt landskampe.
Her følger de spillere med det største cv, der er kommet til Superligaen, siden ligaens fødsel i 1991:
11. Jörgen Pettersson
Tidligere klubber: Malmö, Mönchengladbach, Kaiserslautern
Landskampe ved ankomst: 27
Dansk klub: F.C. København
Transfer: Fri transfer i sommeren 2002
Note: Med hele syv sæsoner i tysk fodbold på cv’et var det et markant navn, F.C. København hentede til klubben i sommeren 2002. Jörgen Pettersson havde masser af Bundesliga-kampe i benene og en status som profil i Kaiserslautern med sig til København, så forventningerne var store til den svenske landsholdsspiller, der kommer med på denne rangliste et mulehår foran folk som Tobias Linderoth og Erik Mykland.
Kampe/mål i Superligaen: 32/6
10. Petri Pasanen
Tidligere klubber: Lathi, Ajax, Portsmouth, Werder Bremen, Salzburg
Landskampe ved ankomst: 70
Dansk klub: AGF
Transfer: Fri transfer sommeren 2012
Note: En finsk landsholdsspiller på 31 år lyder måske ikke prangende, men Petri Pasanen har en imponerende klubkarriere at prale af. Fire sæsoner i Ajax samt hele syv år i den tyske Bundesliga med masser af spilletid for Werder Bremen vidner om storhed, og det var derfor et markant navn, AGF hentede til Superligaen i sommeren 2012.
Kampe/mål i Superligaen: 44/2
9. Bernard Mendy
Tidligere klubber: Caen, PSG, Bolton, Hull
Landskampe ved ankomst: 4
Dansk klub: OB
Transfer: Fri transfer vinteren 2011
Note: Der gik ikke længe fra OB havde skrevet kontrakt med Bernard Mendy til der dukkede et interessant videoklip frem på de danske fodbold-websites: I en landskamp for Frankrig havde Mendy engang overspurtet Roberto Carlos, og det gjorde kun forventningerne større til manden med over 100 kampe for Paris Saint-Germain samt et længere ophold i Premier League bag sig.
Kampe/mål i Superligaen: 40/2
8. Mark Robins
Tidligere klubber: Manchester United, Norwich, Leicester
Landskampe ved ankomst: Ingen
Dansk klub: F.C. København
Sæson: Lejeaftale i efteråret 1996
Note: F.C. København var ikke en topklub dengang i 1990’erne, men ambitionerne var store, og derfor blev der også med jævne mellemrum hentet store navne til klubben. Et af disse var 27-årige Mark Robins, der i 1996 blev lejet for en håndfuld kampe i efteråret. Den tidligere engelske U/21-landsholdsspiller fik sin fodboldopdragelse i Manchester United, hvor det endda blev til cirka 60 førsteholdskampe og et dusin mål under Alex Ferguson. Et spændende bekendtskab, der i øvrigt nåede seks Superliga-kampe og fire mål.
Kampe/mål i Superligaen: 6/4
7. Stig Inge Bjørnebye
Tidligere klubber: Strømmen, Kongsvinger, Liverpool, Rosenborg
Landskampe ved ankomst: 70
Dansk klub: Brøndby IF
Transfer: Lejeaftale i foråret 2000
Note: Det er sjældent, at Superliga-klubber plukker spillere i Premier League, men det var tilfldet i 2000, hvor Stig-Inge Bjørnebye ikke kunne komme på holdet i Liverpool og derfor søgte fast spilletid, så han kunne spille sig tilbage i landsholdsvarmen inden EM. Brøndby lejede spilleren med de mange Premier League-kampe på cv’et til en afgørende mesterskabsslutspurt.
Kampe/mål i Superligaen: 13/2
6. Roy Carroll
Tidligere klubber: Hull; Wigan, Manchester United, West Ham, Rangers, Derby
Landskampe ved ankomst: 19
Dansk klub: OB
Transfer: Fri transfer i sommeren 2009
Note: OB havde egentlig udpeget Anders Lindegaard som førstemålmand i sommeren 2009, men da han blev skadet op til vigtige kampe i Superligaen og Europa League, valgte fynboerne at skrive en tre-årig kontrakt med den tidligere Manchester United-målmand Roy Carroll. Lindegaard forlod OB skuffet, men OB fik en solid nordirer på mål i de kommende par år.
Kampe/mål i Superligaen: 46/0
5. Marcus Allbäck
Tidligere klubber: Örgryte, Lyngby, Bari, Heerenveen, Aston Villa, Hansa Rostock
Landskampe: 54
Dansk klub: F.C. København
Transfer: Fri transfer i sommeren 2005
Note: Som 31-årig havde Marcus Allbäck stadig flere gode år i sig, da han i sommeren 2005 skrev under på en kontrakt med FCK. Han kom lige fra tysk fodbold og kunne samtidigt fremvise masser af kampe i Premier League og hollandsk fodbold – ligesom han havde en nøglerolle på det svenske landshold. Ankom sammen med Peter Ijeh, men blev en væsentlig større succes end nigerianeren.
Kampe/mål i Superligaen: 89/35
4. Eric Djemba-Djemba
Tidligere klubber: Nantes, Manchester United, Aston Villa, Burnley
Landskampe ved ankomst: 20
Dansk klub: OB
Transfer: Fri transfer i sommeren 2008
Note: Eric Djemba-Djemba var 27 år, da han skrev kontrakt med OB, så den fynske klub var altså ikke bare en retrætepost for en afdanket landsholdsspiller. Her kom en midtbanemand i sin bedste fodboldalder og med masser af Premier League-kampe på cv’et. En succes fra dag ét.
Kampe/mål i Superligaen: 102/3
3. Khalid Boulahrouz
Tidligere klubber: Waalwijk, HSV, Chelsea, Sevilla, Stuttgart, Sporting
Landskampe ved ankomst: 35
Dansk klub: Brøndby IF
Transfer: Fri transfer i sommeren 2013
Note: Det gav masser af omtale, da Brøndby har hentede den tidligere hollandske landsholdsspiller Khalid Boulahrouz i 2013. Hollænderen var kun 31 år, og selvom han havde været skadet en stor del af karrieren, fortæller cv’et om masser af erfaring og store kampe i fortiden. På daværende tidspunkt var han den eneste Superliga-spiller i historien, der ejede en VM-sølvmedalje.
Kampe/mål i Superligaen: 13/0
2. Olof Mellberg
Tidligere klubber: Degefors, AIK, Racing Santander, Aston Villa, Juventus, Olympiakos, Villarreal
Landskampe ved ankomst: 117
Dansk klub: F.C. København
Transfer: Fri transfer sommeren 2013
Note: Det vakte naturligvis opsigt, da den 35-årige Mellberg skrev kontrakt med FCK, for sjældent har en spiller med så mange landskampe og kampe i både Premier League, Serie A og La Liga har optrådt i Superligaen. Seks slutrunder og en udtagelse til Team of The Tournament ved EM 2004 taler sit tydelige sprog.
Kampe/mål i Superligaen: 22/3
1. Rafael van der Vaart
Tidligere klubber: Ajax, HSV, Real Madrid, Tottenham, Betis
Landskampe ved ankomst: 109
Dansk klub: FC Midtjylland
Transfer: Købt i sommeren 2016
Note: Der er ingen spillere i Superligaens historie, der kan matche Rafael van der Vaarts CV. Fem slutrunder, en VM-finale, vinder af Golden Boy-prisen og masser af kampe for nogle af Europas helt store klubber. Selvom han er blevet 33 år, er det en verdensstjerne af rang, som FC Midtjylland præsenterer i 2016.
Kampe/mål i Superligaen: 0/0
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
FC Midtjylland misser gylden chance
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
FC Nordsjælland vinder i egen hule
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
