Lars Bo Jeppesen stopper som direktør i Parken Sport & Entertainment.
Selskabet oplyser, at Lars Bo Jeppesen selv har valgt at fratræde sin stilling som direktør med øjeblikkelig virkning – det sker et år efter, at han tiltrådte.
– Jeg har været utroligt glad for min tid i Parken, men det blev aldrig den opgave, jeg havde forestillet mig, og jeg føler, at det er bedst for alle med sæsonen bag os, at jeg søger nye veje. Det har været hårdt for hele organisationen, men vi er heldigvis ved at være ude på den anden side af stormen nu, og jeg føler, at det er tid til at prøve noget andet for mig personligt.
– Jeg vil se tilbage på et godt samarbejde med bestyrelsen, ejerne og de mange dygtige medarbejdere i koncernen, som jeg kommer til at savne at arbejde sammen med i hverdagen, siger Lars Bo Jeppesen.
Allan Linneberg-Agerholm, der er bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment, udtaler:
– Vi ønsker at takke Lars Bo for hans hårde arbejde for Parken Sport & Entertainment gennem et år med mange uforudsete udfordringer, og hvor nedlukninger har gjort det meget vanskeligt at drive vores forretning, herunder den del Lars Bo har haft ansvaret for. Vi har stor respekt for, at det har været en vanskelig opgave, og vi er nu blevet enige om at gå nye veje hver for sig efter et svært år for alle. Vi ønsker Lars Bo alt det bedste i fremtiden.
Med Lars Bo Jeppesens afgang består direktionen i Parken Sport & Entertainment nu af Jan Harrit, der er koncerndirektør.
Parken Sport & Entertainment nedjusterede for nyligt forventningerne til 2021-regnskabet med 25 millioner kroner. Det skete som en konsekvens af, at FC København missede andenpladsen i Superligaen og dermed muligheden for at kvalificere sig til Champions League eller Europa League.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
