Topklubber i Superligaen jagter spillere: Champions League lokker

De sidste dage af transfervinduet vil formentlig sende flere topklubber i Superligaen på jagt efter forstærkninger – alt i mens der bliver holdt på profilerne.



Transfervinduet er på vej ind i de sidste dage efter nogle uger, hvor aktivitetsniveauet sammenlignet med tidligere år har været ekstremt lavt. Corona-usikkerhed og manglende indtjening presser både store og små klubber rundt om i Europa på pengepungen og sætter en stopper for mange større spillerhandler.

Bølgerne fra de største ligaer smitter direkte af på den danske Superliga-klub, hvor aktiviteten også ligger milevidt fra tiden før Corona.

– I januar-vinduet 2020 skete der en del, og der blev omsat og solgt spillere for et pænt tocifret millionbeløb, hvilket betød at flere klubber havde mod til at hente spillere til.

Til sammenligning er der langt mere stille nu og før den sidste uge af transfervinduet, ligger vi i år på kun 20-25 procent af det beløb, som spillere blev handlet for i 2020. Så det er hele volumen og de enkelte handler, der falder i værdi og størrelse.

– Derfor forventer jeg ikke mange store salg fra de danske klubber i de sidste dage. De vil hellere vente til sommer for at få en bedre pris for deres spillere, siger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.

Men til trods for der generelt pressede marked, kan flere klubber i toppen af Superligaen meget vel kaste sig ud flere handler i de kommende dage frem mod transfervinduets lukning mandag 1. februar.  

– Der er adskillige klubber inden for få point i toppen af ligaen. Og så er der ikke mindst en plads i Champions League-knockout for den danske mester, hvor der altså blot er to kampe for at komme i Champions League. For sølvvinderne er der også en Champions League-kvalifikations-tur i udsigt. Og selv om det er en svær vej, er det altså virkelig attraktivt at slutte i toppen af Superligaen i denne sæson.

– Når det er så kompakt i toppen, vil mange føle, at man er tæt på. Kommer FC Midtjylland lidt skævt i gang og ikke præsterer lige så godt som forventet – så er det et meget åbent felt.

– Derfor tror jeg ikke, at eksempelvis AGF, FCM, FCK og Brøndby har stor lyst til at skille sig af med deres bedste spillere inden forårssæsonen.

– Hvorfor ikke hellere gå efter guldet og Champions League og så vente med at sælge spillerne til sommer, hvor både pris og løn kan være mere attraktivt. Så selv om klubberne er pressede på økonomien, så vil jeg ikke udelukke, at flere klubber vil gå efter yderligere forstærkninger i de kommende dage, siger Troels Bager Thøgersen.

At chefredaktøren har set rigtigt, skinner igennem med de seneste dages aktivitet i Superliga-toppen, hvor AGF har hentet forsvarsjernet Bubacarr Sanneh hjem på en lejeaftale fra Anderlecht og styrket offensien med Manchester City-talentet Daniel Arzani.

FC København har tirsdag også styrket holdet med den tidligere AGF-darling Mustapha Bundu, der er hentet ind på en lejekontrakt – også fra belgiske Anderlecht.

Tipsbladet dækker transfervinduet helt tæt frem til lukketid kl 23.59.59 mandag 1. februar – og allerede dagen efter skydes Superligaen i gang.

Det er netop afsløret, at der venter helt nye tiltag i Superlige-forårssæsonen – læs mere her 

S
e hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst





Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Danskerklub meldes interesseret

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Storklub lurer på Jonas Wind



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Arbejder på angriber-exit

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Legender med dyster melding

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Den værste i 18 år – de overvejer det

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Dorgu lyner! Manchester United slår City



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Kongerne af transfervinduet

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Michael Carrick storhylder

Verdensstjernes søn landet i København

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Dansk landsholdsspiller imponerer