Transfervinduet er på vej ind i de sidste dage efter nogle uger, hvor aktivitetsniveauet sammenlignet med tidligere år har været ekstremt lavt. Corona-usikkerhed og manglende indtjening presser både store og små klubber rundt om i Europa på pengepungen og sætter en stopper for mange større spillerhandler.
Bølgerne fra de største ligaer smitter direkte af på den danske Superliga-klub, hvor aktiviteten også ligger milevidt fra tiden før Corona.
– I januar-vinduet 2020 skete der en del, og der blev omsat og solgt spillere for et pænt tocifret millionbeløb, hvilket betød at flere klubber havde mod til at hente spillere til.
Til sammenligning er der langt mere stille nu og før den sidste uge af transfervinduet, ligger vi i år på kun 20-25 procent af det beløb, som spillere blev handlet for i 2020. Så det er hele volumen og de enkelte handler, der falder i værdi og størrelse.
– Derfor forventer jeg ikke mange store salg fra de danske klubber i de sidste dage. De vil hellere vente til sommer for at få en bedre pris for deres spillere, siger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.
Men til trods for der generelt pressede marked, kan flere klubber i toppen af Superligaen meget vel kaste sig ud flere handler i de kommende dage frem mod transfervinduets lukning mandag 1. februar.
– Der er adskillige klubber inden for få point i toppen af ligaen. Og så er der ikke mindst en plads i Champions League-knockout for den danske mester, hvor der altså blot er to kampe for at komme i Champions League. For sølvvinderne er der også en Champions League-kvalifikations-tur i udsigt. Og selv om det er en svær vej, er det altså virkelig attraktivt at slutte i toppen af Superligaen i denne sæson.
– Når det er så kompakt i toppen, vil mange føle, at man er tæt på. Kommer FC Midtjylland lidt skævt i gang og ikke præsterer lige så godt som forventet – så er det et meget åbent felt.
– Derfor tror jeg ikke, at eksempelvis AGF, FCM, FCK og Brøndby har stor lyst til at skille sig af med deres bedste spillere inden forårssæsonen.
– Hvorfor ikke hellere gå efter guldet og Champions League og så vente med at sælge spillerne til sommer, hvor både pris og løn kan være mere attraktivt. Så selv om klubberne er pressede på økonomien, så vil jeg ikke udelukke, at flere klubber vil gå efter yderligere forstærkninger i de kommende dage, siger Troels Bager Thøgersen.
At chefredaktøren har set rigtigt, skinner igennem med de seneste dages aktivitet i Superliga-toppen, hvor AGF har hentet forsvarsjernet Bubacarr Sanneh hjem på en lejeaftale fra Anderlecht og styrket offensien med Manchester City-talentet Daniel Arzani.
FC København har tirsdag også styrket holdet med den tidligere AGF-darling Mustapha Bundu, der er hentet ind på en lejekontrakt – også fra belgiske Anderlecht.
Tipsbladet dækker transfervinduet helt tæt frem til lukketid kl 23.59.59 mandag 1. februar – og allerede dagen efter skydes Superligaen i gang.
Det er netop afsløret, at der venter helt nye tiltag i Superlige-forårssæsonen – læs mere her
Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Optur før FC København-brag
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Dorgu lyner! Manchester United slår City
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
