Transfervinduet er på vej ind i de sidste dage efter nogle uger, hvor aktivitetsniveauet sammenlignet med tidligere år har været ekstremt lavt. Corona-usikkerhed og manglende indtjening presser både store og små klubber rundt om i Europa på pengepungen og sætter en stopper for mange større spillerhandler.
Bølgerne fra de største ligaer smitter direkte af på den danske Superliga-klub, hvor aktiviteten også ligger milevidt fra tiden før Corona.
– I januar-vinduet 2020 skete der en del, og der blev omsat og solgt spillere for et pænt tocifret millionbeløb, hvilket betød at flere klubber havde mod til at hente spillere til.
Til sammenligning er der langt mere stille nu og før den sidste uge af transfervinduet, ligger vi i år på kun 20-25 procent af det beløb, som spillere blev handlet for i 2020. Så det er hele volumen og de enkelte handler, der falder i værdi og størrelse.
– Derfor forventer jeg ikke mange store salg fra de danske klubber i de sidste dage. De vil hellere vente til sommer for at få en bedre pris for deres spillere, siger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.
Men til trods for der generelt pressede marked, kan flere klubber i toppen af Superligaen meget vel kaste sig ud flere handler i de kommende dage frem mod transfervinduets lukning mandag 1. februar.
– Der er adskillige klubber inden for få point i toppen af ligaen. Og så er der ikke mindst en plads i Champions League-knockout for den danske mester, hvor der altså blot er to kampe for at komme i Champions League. For sølvvinderne er der også en Champions League-kvalifikations-tur i udsigt. Og selv om det er en svær vej, er det altså virkelig attraktivt at slutte i toppen af Superligaen i denne sæson.
– Når det er så kompakt i toppen, vil mange føle, at man er tæt på. Kommer FC Midtjylland lidt skævt i gang og ikke præsterer lige så godt som forventet – så er det et meget åbent felt.
– Derfor tror jeg ikke, at eksempelvis AGF, FCM, FCK og Brøndby har stor lyst til at skille sig af med deres bedste spillere inden forårssæsonen.
– Hvorfor ikke hellere gå efter guldet og Champions League og så vente med at sælge spillerne til sommer, hvor både pris og løn kan være mere attraktivt. Så selv om klubberne er pressede på økonomien, så vil jeg ikke udelukke, at flere klubber vil gå efter yderligere forstærkninger i de kommende dage, siger Troels Bager Thøgersen.
At chefredaktøren har set rigtigt, skinner igennem med de seneste dages aktivitet i Superliga-toppen, hvor AGF har hentet forsvarsjernet Bubacarr Sanneh hjem på en lejeaftale fra Anderlecht og styrket offensien med Manchester City-talentet Daniel Arzani.
FC København har tirsdag også styrket holdet med den tidligere AGF-darling Mustapha Bundu, der er hentet ind på en lejekontrakt – også fra belgiske Anderlecht.
Tipsbladet dækker transfervinduet helt tæt frem til lukketid kl 23.59.59 mandag 1. februar – og allerede dagen efter skydes Superligaen i gang.
Det er netop afsløret, at der venter helt nye tiltag i Superlige-forårssæsonen – læs mere her
Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
