Se scoringen: Saksesparksmål i vild oprykkerduel

Sebastian Grønning udlignede på et saksespark, da Viborg vendte 0-3 til 3-3 i oprykkerduellen mod Silkeborg.



Der var underholdning for alle pengene, da de to kommende superligahold Viborg og Silkeborg onsdag tørnede sammen i 1. division.

Mandag aften blev begge klubber sikret oprykning uden at spille, da den nærmeste rival i toppen af tabellen, Esbjerg, tabte. Der var derfor lagt op til lidt af en fodboldfest, og det blev det da også.

Det endte således 3-3. Silkeborg var ellers kommet foran med 3-0, men et flot comeback af Viborg sikrede altså hjemmeholdet et point. Det udlignende mål blev lavet af rækkens topscorer, Sebastian Grønning, med et saksespark.

Se scoringen i videoen øverst i artiklen. 

Dermed er der status quo i toppen af 1. division, hvor Viborg og Silkeborg nu kan bruge de sidste tre runder på at spille om førstepladsen. Et enkelt point skiller de to hold med Viborg øverst.

Silkeborg dominerede ikke fra start, men var utroligt effektive. Efter lidt over en halv time stod der derfor 3-0 til gæsterne.

De to første mål faldt, efter at det havde brændt på i den anden ende.

Efter cirka ti minutter scorede Magnus Mattsson til 1-0, få øjeblikke efter to store muligheder til Viborg. Nicklas Helenius scorede efter en lille halv time, da Silkeborg slog til, lige efter at Sebastian Grønning havde brændt en kæmpechance.

Magnus Mattsson blev dobbelt målscorer, da han efter at være blevet sendt i dybden med en høj bold køligt sendte kuglen i kassen til 3-0.

Stemningen i Viborg var efterhånden på nulpunktet, men kort før pausen fik tilskuerne noget at glæde sig over, da Jacob Bonde reducerede på et straffespark.

Endnu bedre blev stemningen kort inde i anden halvleg, da Mads Lauritsen efter et hjørnespark skovlede bolden over målstregen til 2-3. Blot et par minutter senere nåede den kogepunktet, da Jacob Bonde så ud til at have udlignet.

Men målet blev annulleret for offside, og Silkeborg holdt med nød og næppe fast i sin føring. Det varede dog kun et par minutter.

Viborg lugtede blod, og efter en genialitet stod der 3-3. Sebastian Grønning tog revanche for sin store afbrænder i første halvleg, da han på akrobatisk vis saksede et indlæg fra Jeppe Grønning i mål.

Underholdningen fortsatte, men flere mål blev det altså ikke til trods muligheder til begge hold. Især Viborg pressede på, men Silkeborg forsvarede det ene point hjem.

Meget passende blev slutfløjtet akkompagneret af fyrværkeri over stadion i Viborg.

I nedrykningsspillet tog Hvidovre en sejr på 1-0 over Fremad Amager, så førstnævnte nu er så godt som sikret en sæson mere i 1. division.

Hvidovre har ni point ned til Vendsyssel lige under nedrykningsstregen med tre kampe tilbage. Fremad Amager har et point mere end Hvidovre og er derfor helt sikker på at spille i 1. division efter sommerpausen.

/ritzau/





Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

FC København – Brøndby IF

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Viborg FF – Vejle Boldklub

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Jeg vil være den bedste

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

AGF tilbage på førstepladsen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

– Agger og Kahlenberg var specielt

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Lyngby går alene i front

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM