Total lighed: AaB eller FCM i Europa?

AaB og FC Midtjylland kan slutte helt lige i kampen om den Europa League-givende femteplads. DBU ændrede i sommer reglerne, så indbyrdes kampe kommer i spil før playoff-kamp.



Spiller AaB 1-1 med Randers på mandag, og vinder FC Midtjylland samtidig 2-0 over AGF, vil de to klubber ligge på samme pointtal (47), samme målscore (50-45) og samme antal scorede mål (50). Og hvorfor er det så interessant? Jo, det er det, fordi de to klubber i det tilfælde vil være helt lige i kampen om den femteplads, der giver adgang til Europa League i næste sæson.

I Premier League kan resultaterne i sidste spillerunde på søndag arte sig sådan, at Arsenal og Chelsea skal ud i en playoff-kamp om den direkte adgang til Champions League. En playoff-kamp  kunne også være kommet på tale i Danmark, hvis AaB/FC Midtjylland-scenariet havde udspillet sig i sidste sæson.

DBU ændrede nemlig inden denne sæson reglerne, så indbyrdes opgør kommer i spil, før der kan blive tale om en playoff-kamp, og her er AaB bedst med sine to sejre over FC Midtjylland.

– Vi laver en lovrevision hver sommer, og da vi havde et lignende scenarie sidste år, kom klubberne til os og sagde, at det simpelthen ikke kan lade sig gøre at afvikle en playoff-kamp. Det ville de simpelthen ikke. Derfor ændrede vi reglerne, så indbyrdes opgør tæller med, før vi eventuelt må ud i en playoff-kamp, siger leder af DBU Turneringer, Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.

Dermed kommer AaB altså i Europa League, hvis de to hold er helt lige efter 33. spillerunde på mandag. I paragraf 8.4 i DBU’s turneringspropositioner for Herre DM står det således nu tydeligt beskrevet, at indbyrdes opgør bliver afgørende i tilfælde af, at to hold har samme pointtal, målscore og antal scorede mål.

Paragraf 8.4:
Såfremt to eller flere hold har både samme pointtal, måldifference og antal scorede mål afgøres placering af resultatet af indbyrdes kamp i følgende rækkefølge:

a) antal point
b) måldifference
c) flest scorede mål
d) flest scorede mål på udebane

Såfremt to eller flere hold fortsat står lige spilles omkamp(e) på neutral bane hvis placeringerne har betydning for medaljer, deltagelse i UEFAs turneringer, oprykning eller nedrykning, mens andre placeringer træffes ved lodtrækning foranstaltet af administrator.

Endelig er det også et scenarie, at Esbjerg kan miste sin fjerdeplads til AaB eller FC Midtjylland. Ingen af scenarierne kan dog give både AaB og FC Midtjylland pladser i Europa League.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Panama – England

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

De er enige med Mathias Jensen

Colombia – Portugal

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Jordan – Argentina

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Uruguay – Spanien