Tottenham sætter føring og tredjeplads over styr

Tottenham med Pierre-Emile Højbjerg måtte nøjes med uafgjort i London-opgøret mod Fulham og Joachim Andersen.



Tottenham havde onsdag aften chancen for at glide forbi Manchester City og overtage tredjepladsen i Premier League, men det lykkedes ikke at vinde hjemmekampen over bundholdet Fulham.

Tottenham førte i det meste af kampen, men måtte til sidst nøjes med 1-1.

I stedet ligger Tottenham nu på sjettepladsen med 30 point, mens Manchester City, Leicester og Everton alle har 32. Manchester United og Liverpool topper med henholdsvis 36 og 33 point.

Der var tale om en danskerduel i London-opgøret, hvor Pierre-Emile Højbjerg spillede hele kampen på Tottenhams midtbane, mens Joachim Andersen også fik fuld spilletid og bar anførerbindet i Fulhams forsvar. Begge danskere fik et gult kort undervejs.

Fulham kom bedst ud til opgøret og havde optræk til to store muligheder alene i de første tre minutter.

Stille og roligt fandt Tottenham sin vej ind i kampen, og så begyndte chancerne at komme i en lind strøm.

Inden for et par minutter havde Son Heung-min misbrugt to kæmpe chancer efter flotte redninger fra Fulham-keeper Alphonse Aréola, men så trådte Harry Kane til.

Efter 24 minutter pandede han et perfekt indlæg fra Sergio Reguilon i mål til 1-0. Kort efter fik Kane en ny stor chance med hovedet, men denne gang svigtede han fra klos hold.

Det var en livlig kamp, hvor begge hold bød sig godt til offensivt. Fulham kom også til sine gode situationer, men ofte manglede udeholdet lige det sidste.

Dog ikke da der resterede et kvarter. Ademola Lookman gik til baglinjen og afleverede ind foran mål, hvor Ivan Cavaleiro headede udligningen ind.

Kampen vippede frem og tilbage i den sidste del med chancer i begge ender, og Tottenham havde bolden i nettet, men der blev dømt offside, og så endte det med pointdeling i London.

Det var Fulhams femte uafgjorte kamp i træk i ligaen, hvor holdet ligger tredjesidst med 12 point.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Brasilien – Haiti

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

VM-powerranking: En guddommelig præstation

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tjekkiet – Sydafrika

Schweiz – Bosnien-Hercegovina