Tottenham havde onsdag aften chancen for at glide forbi Manchester City og overtage tredjepladsen i Premier League, men det lykkedes ikke at vinde hjemmekampen over bundholdet Fulham.
Tottenham førte i det meste af kampen, men måtte til sidst nøjes med 1-1.
I stedet ligger Tottenham nu på sjettepladsen med 30 point, mens Manchester City, Leicester og Everton alle har 32. Manchester United og Liverpool topper med henholdsvis 36 og 33 point.
Der var tale om en danskerduel i London-opgøret, hvor Pierre-Emile Højbjerg spillede hele kampen på Tottenhams midtbane, mens Joachim Andersen også fik fuld spilletid og bar anførerbindet i Fulhams forsvar. Begge danskere fik et gult kort undervejs.
Fulham kom bedst ud til opgøret og havde optræk til to store muligheder alene i de første tre minutter.
Stille og roligt fandt Tottenham sin vej ind i kampen, og så begyndte chancerne at komme i en lind strøm.
Inden for et par minutter havde Son Heung-min misbrugt to kæmpe chancer efter flotte redninger fra Fulham-keeper Alphonse Aréola, men så trådte Harry Kane til.
Efter 24 minutter pandede han et perfekt indlæg fra Sergio Reguilon i mål til 1-0. Kort efter fik Kane en ny stor chance med hovedet, men denne gang svigtede han fra klos hold.
Det var en livlig kamp, hvor begge hold bød sig godt til offensivt. Fulham kom også til sine gode situationer, men ofte manglede udeholdet lige det sidste.
Dog ikke da der resterede et kvarter. Ademola Lookman gik til baglinjen og afleverede ind foran mål, hvor Ivan Cavaleiro headede udligningen ind.
Kampen vippede frem og tilbage i den sidste del med chancer i begge ender, og Tottenham havde bolden i nettet, men der blev dømt offside, og så endte det med pointdeling i London.
Det var Fulhams femte uafgjorte kamp i træk i ligaen, hvor holdet ligger tredjesidst med 12 point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
