Trænere er åbne for hovedstødsforbud

Flere Premier League-managere bakker op om forbud mod hovedstød til træning, hvis det kan føre til demens.



Hvis yderligere forskning kan bevise, at hovedstød i fodbold øger risikoen for at få demens, er det en god idé at indføre forbud mod hovedstød til træning.

Sådan lyder det fra flere managere i Premier League, efter at debatten om hovedstød er blusset op igen i kølvandet på den tidligere engelske verdensmester Nobby Stiles’ død i oktober.

Stiles og flere af hans holdkammerater fra Englands guldhold i 1966 er blevet diagnosticeret med demens inden deres død. For nylig fortalte Bobby Charlton også, at han har fået samme diagnose.

– Hvis forskning viser, at det kan føre til demens, at man header til bolden ti gange i løbet af en træning, så lad os stoppe med at gøre det, siger Slaven Bilic, der er manager for West Bromwich Albion.

Samme toner lyder fra Aston Villa-manager Dean Smith. Hans far blev diagnosticeret med demens, før han døde af coronavirus, og Villa-manageren ønsker mere forskning på området.

Læs også:Engelsk VM-vinder og legende ramt af demens

– Demens og Alzheimers er desværre udbredt i hele verden, og hvis man kan se, at der en sammenhæng mellem hovedstød og demens, så bliver vi nødt til at gøre noget.

– Men vi skal også huske, at boldene var tungere før i tiden, siger Dean Smith.

Chelsea-manager Frank Lampard siger, at han allerede tænker over, hvordan han tilpasser træningen. Men han mener, at det er vigtigere, der er særlige regler om hovedstød til træning i bunden af fodboldpyramiden og ikke i toppen.

– Reglerne skal være stramme, så vi er sikre på, at børn og unge ikke header til bolden, hvis der ikke er grund til det.

– Vi skal starte i ungdomsfodbolden. Vi kan kontrollere træningerne, mens børn udvikler sig, og vi skal implementere alle tiltag, der kan gøre deres træning sikrere, siger Frank Lampard.

Tilbage i februar blev hovedstød til træning forbudt for U11-niveau og ned i Storbritannien. Fra U12-niveau må der gradvist skrues op for hovedstød under træning.

Sidste år viste et studie fra University of Glasgow, at tidligere professionelle fodboldspillere er i højere risiko for at få demens end resten af befolkningen.

Derfor opfordrede Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) i sommer til at reducere omfanget af hovedstød under børne- og ungdomstræninger i hele Europa.

– Trænere bør mindske mængden af hovedstødsøvelser med henblik på, hvor ofte spillere allerede laver hovedstød i kampe.

– De bør også undervises i behovet for at implementere hovedspillet gradvist igennem de forskellige aldersgrupper, lød det dengang fra UEFA.

/ritzau/Reuters

Læs også:Undersøgelse: Fodboldspillere har højere risiko for at udvikle demens
Læs også:Dansk rigmand, rockstjerne og Charlton-ejer: Nemt at drive en fodboldklub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

‘Jeg er rørt og glad’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Tottenham under stregen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Real Madrid med gave til Barcelona

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Cooper gav hård og ærlig besked

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

AGF snubler i guldkampen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Barcelona klager til UEFA

Liverpool – Fulham

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Hård kritik af FCM-profil

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Chelsea – Manchester City

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

– Går det galt, går det rigtig galt!