Trænere er åbne for hovedstødsforbud

Flere Premier League-managere bakker op om forbud mod hovedstød til træning, hvis det kan føre til demens.



Hvis yderligere forskning kan bevise, at hovedstød i fodbold øger risikoen for at få demens, er det en god idé at indføre forbud mod hovedstød til træning.

Sådan lyder det fra flere managere i Premier League, efter at debatten om hovedstød er blusset op igen i kølvandet på den tidligere engelske verdensmester Nobby Stiles’ død i oktober.

Stiles og flere af hans holdkammerater fra Englands guldhold i 1966 er blevet diagnosticeret med demens inden deres død. For nylig fortalte Bobby Charlton også, at han har fået samme diagnose.

– Hvis forskning viser, at det kan føre til demens, at man header til bolden ti gange i løbet af en træning, så lad os stoppe med at gøre det, siger Slaven Bilic, der er manager for West Bromwich Albion.

Samme toner lyder fra Aston Villa-manager Dean Smith. Hans far blev diagnosticeret med demens, før han døde af coronavirus, og Villa-manageren ønsker mere forskning på området.

Læs også:Engelsk VM-vinder og legende ramt af demens

– Demens og Alzheimers er desværre udbredt i hele verden, og hvis man kan se, at der en sammenhæng mellem hovedstød og demens, så bliver vi nødt til at gøre noget.

– Men vi skal også huske, at boldene var tungere før i tiden, siger Dean Smith.

Chelsea-manager Frank Lampard siger, at han allerede tænker over, hvordan han tilpasser træningen. Men han mener, at det er vigtigere, der er særlige regler om hovedstød til træning i bunden af fodboldpyramiden og ikke i toppen.

– Reglerne skal være stramme, så vi er sikre på, at børn og unge ikke header til bolden, hvis der ikke er grund til det.

– Vi skal starte i ungdomsfodbolden. Vi kan kontrollere træningerne, mens børn udvikler sig, og vi skal implementere alle tiltag, der kan gøre deres træning sikrere, siger Frank Lampard.

Tilbage i februar blev hovedstød til træning forbudt for U11-niveau og ned i Storbritannien. Fra U12-niveau må der gradvist skrues op for hovedstød under træning.

Sidste år viste et studie fra University of Glasgow, at tidligere professionelle fodboldspillere er i højere risiko for at få demens end resten af befolkningen.

Derfor opfordrede Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) i sommer til at reducere omfanget af hovedstød under børne- og ungdomstræninger i hele Europa.

– Trænere bør mindske mængden af hovedstødsøvelser med henblik på, hvor ofte spillere allerede laver hovedstød i kampe.

– De bør også undervises i behovet for at implementere hovedspillet gradvist igennem de forskellige aldersgrupper, lød det dengang fra UEFA.

/ritzau/Reuters

Læs også:Undersøgelse: Fodboldspillere har højere risiko for at udvikle demens
Læs også:Dansk rigmand, rockstjerne og Charlton-ejer: Nemt at drive en fodboldklub






INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokpris på Victor Froholdt

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC København – Randers FC

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Vejle Boldklub – AGF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Traditionsklub henter Stephen Odey

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

‘Jeg hadede verden’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

‘Han er tilgivet’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Froholdt-video trækker overskrifter

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Henter 16-årig i FC København

Celtic vrager Kasper Schmeichel

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vil gøre det onde ved Brøndby

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland