Trænere er åbne for hovedstødsforbud

Flere Premier League-managere bakker op om forbud mod hovedstød til træning, hvis det kan føre til demens.



Hvis yderligere forskning kan bevise, at hovedstød i fodbold øger risikoen for at få demens, er det en god idé at indføre forbud mod hovedstød til træning.

Sådan lyder det fra flere managere i Premier League, efter at debatten om hovedstød er blusset op igen i kølvandet på den tidligere engelske verdensmester Nobby Stiles’ død i oktober.

Stiles og flere af hans holdkammerater fra Englands guldhold i 1966 er blevet diagnosticeret med demens inden deres død. For nylig fortalte Bobby Charlton også, at han har fået samme diagnose.

– Hvis forskning viser, at det kan føre til demens, at man header til bolden ti gange i løbet af en træning, så lad os stoppe med at gøre det, siger Slaven Bilic, der er manager for West Bromwich Albion.

Samme toner lyder fra Aston Villa-manager Dean Smith. Hans far blev diagnosticeret med demens, før han døde af coronavirus, og Villa-manageren ønsker mere forskning på området.

Læs også:Engelsk VM-vinder og legende ramt af demens

– Demens og Alzheimers er desværre udbredt i hele verden, og hvis man kan se, at der en sammenhæng mellem hovedstød og demens, så bliver vi nødt til at gøre noget.

– Men vi skal også huske, at boldene var tungere før i tiden, siger Dean Smith.

Chelsea-manager Frank Lampard siger, at han allerede tænker over, hvordan han tilpasser træningen. Men han mener, at det er vigtigere, der er særlige regler om hovedstød til træning i bunden af fodboldpyramiden og ikke i toppen.

– Reglerne skal være stramme, så vi er sikre på, at børn og unge ikke header til bolden, hvis der ikke er grund til det.

– Vi skal starte i ungdomsfodbolden. Vi kan kontrollere træningerne, mens børn udvikler sig, og vi skal implementere alle tiltag, der kan gøre deres træning sikrere, siger Frank Lampard.

Tilbage i februar blev hovedstød til træning forbudt for U11-niveau og ned i Storbritannien. Fra U12-niveau må der gradvist skrues op for hovedstød under træning.

Sidste år viste et studie fra University of Glasgow, at tidligere professionelle fodboldspillere er i højere risiko for at få demens end resten af befolkningen.

Derfor opfordrede Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) i sommer til at reducere omfanget af hovedstød under børne- og ungdomstræninger i hele Europa.

– Trænere bør mindske mængden af hovedstødsøvelser med henblik på, hvor ofte spillere allerede laver hovedstød i kampe.

– De bør også undervises i behovet for at implementere hovedspillet gradvist igennem de forskellige aldersgrupper, lød det dengang fra UEFA.

/ritzau/Reuters

Læs også:Undersøgelse: Fodboldspillere har højere risiko for at udvikle demens
Læs også:Dansk rigmand, rockstjerne og Charlton-ejer: Nemt at drive en fodboldklub






LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Benfica – Real Madrid

José Mourinho klarmelder dansker

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller