Hvis yderligere forskning kan bevise, at hovedstød i fodbold øger risikoen for at få demens, er det en god idé at indføre forbud mod hovedstød til træning.
Sådan lyder det fra flere managere i Premier League, efter at debatten om hovedstød er blusset op igen i kølvandet på den tidligere engelske verdensmester Nobby Stiles’ død i oktober.
Stiles og flere af hans holdkammerater fra Englands guldhold i 1966 er blevet diagnosticeret med demens inden deres død. For nylig fortalte Bobby Charlton også, at han har fået samme diagnose.
– Hvis forskning viser, at det kan føre til demens, at man header til bolden ti gange i løbet af en træning, så lad os stoppe med at gøre det, siger Slaven Bilic, der er manager for West Bromwich Albion.
Samme toner lyder fra Aston Villa-manager Dean Smith. Hans far blev diagnosticeret med demens, før han døde af coronavirus, og Villa-manageren ønsker mere forskning på området.
Læs også:Engelsk VM-vinder og legende ramt af demens
– Demens og Alzheimers er desværre udbredt i hele verden, og hvis man kan se, at der en sammenhæng mellem hovedstød og demens, så bliver vi nødt til at gøre noget.
– Men vi skal også huske, at boldene var tungere før i tiden, siger Dean Smith.
Chelsea-manager Frank Lampard siger, at han allerede tænker over, hvordan han tilpasser træningen. Men han mener, at det er vigtigere, der er særlige regler om hovedstød til træning i bunden af fodboldpyramiden og ikke i toppen.
– Reglerne skal være stramme, så vi er sikre på, at børn og unge ikke header til bolden, hvis der ikke er grund til det.
– Vi skal starte i ungdomsfodbolden. Vi kan kontrollere træningerne, mens børn udvikler sig, og vi skal implementere alle tiltag, der kan gøre deres træning sikrere, siger Frank Lampard.
Tilbage i februar blev hovedstød til træning forbudt for U11-niveau og ned i Storbritannien. Fra U12-niveau må der gradvist skrues op for hovedstød under træning.
Sidste år viste et studie fra University of Glasgow, at tidligere professionelle fodboldspillere er i højere risiko for at få demens end resten af befolkningen.
Derfor opfordrede Det Europæiske Fodboldforbund (UEFA) i sommer til at reducere omfanget af hovedstød under børne- og ungdomstræninger i hele Europa.
– Trænere bør mindske mængden af hovedstødsøvelser med henblik på, hvor ofte spillere allerede laver hovedstød i kampe.
– De bør også undervises i behovet for at implementere hovedspillet gradvist igennem de forskellige aldersgrupper, lød det dengang fra UEFA.
/ritzau/Reuters
Læs også:Undersøgelse: Fodboldspillere har højere risiko for at udvikle demens
Læs også:Dansk rigmand, rockstjerne og Charlton-ejer: Nemt at drive en fodboldklub
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Her begynder næste sæson i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
