Møder tidligere klub: Det bliver noget særligt

For begge trænere er det et specielt opgør, når AaB og Viborg søndag spiller om europæisk deltagelse.



Søndag aften lukker AaB og Viborg superligasæsonen endeligt af med den såkaldte Europa Playoff, der i denne sæson står mellem ligaens nummer fem og vinderen af nedrykningsspillet.

Det bliver ikke mindst en speciel kamp for de to trænere.

Lars Friis indledte sæsonen som Viborg-træner, men er siden blevet AaB-træner, og den nye Viborg-træner, Jacob Friis, har en lang fortid i AaB.

Men også en spiller har været genstand for debat op til søndagens kamp i Aalborg, hvor der er europæisk deltagelse på spil.

Vedvarende rygter har på det seneste sendt Viborg-forsvareren Lars Kramer mod AaB, og det har fået Viborg-træner Jacob Friis til at se bort fra hollænderen.

– Vi har også valgt at holde ham helt ude af kampen, fordi vi ikke ønsker at sætte ham i en situation, hvor folk kan anfægte hans professionalisme, siger Jacob Friis til Nordjyske.

– Vi ved, at han er en god fyr, men forestil dig, at han kommer ind i de sidste fem minutter og ender med at lave en fejl. Så vil folk begynde med alle mulige teorier.

Træneren tilføjer, at han ikke tror, det får konsekvenser for kampen, da Kramer alligevel ikke har været med i de seneste kampe.

For Jacob Friis bliver kampen speciel, da han har en lang fortid som AaB’er, blandt andet i rollen som cheftræner.

Han forventer, at det bliver specielt, men på en god måde, siger han til Viborgs hjemmeside.

– Det er første gang, jeg står over for AaB, og det er jo en klub, jeg ikke kun lige var på et lynvisit i, men et sted, jeg har været i mange år, så det bliver noget særligt at stå der, men det fylder jo ikke noget i forberedelserne til kampen, og når der fløjtes op, så tænker man slet ikke over det.

Søndagens opgør fløjtes op klokken 18.30.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending