Trænerjagten fortsætter i AaB: Dette er vores udfordring

Inge André Olsen tager sig god tid til at finde en ny træner. Det gør han for at sikre, at AaB finder den rigtige kandidat, men der er også en anden forklaring på, at det tager noget tid.



De leder og leder i Aalborg, men der er endnu ingen afklaring på, hvem der skal være cheftræner i AaB.

Jacob Friis valgte at stoppe sidst i oktober for i stedet at være mere sammen med sin familie, hvor datteren er ved at komme sig efter kræftsygdom og en transplantation. I stedet er det Peter Feher, der vikarierer som cheftræner.

Under Feher har AaB hentet seks af seks mulige point, og dermed ligger holdet i top seks efter lidt mere end en tredjedel af grundspillet i dansk fodbolds bedste række.

Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB

Det giver Inge André Olsen tid til at finde den rette cheftræner, og den tid tager han sig. Der er nemlig visse udfordringer, som landet og verden ser ud lige nu.

– Vi har brugt en del tid på det, og vi arbejder hårdt. Der er blevet analyseret på mange kandidater. Udfordringen i den her proces er, at der er lukket ned mange steder. Vi har ikke bare tænkt os at ansætte en ny træner uden at møde ham. Vi kan selvfølgelig snakke med folk på video, men det hele er blevet meget sværere, end det var for bare en måned siden, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.

For en måned siden var det nemt at rejse frem og tilbage fra lande, men grundet danske smittetal er der nu flere steder, hvor man skal i karantæne, inden man kan rejse ind i et land.

Læs også:AaB-sportschef overvejer vikaren som permanent cheftræner

Inge André Olsen er dog stadig fortrøstningsfuld omkring det hele.

– Vi er tålmodige. Vi har et dygtigt team, der arbejder godt med spillerne. Peter Feher har lavet et stærkt stykke arbejde, siden han blev cheftræner, og derfor kan vi også bruge noget tid på det her og den proces, så vi finder den rigtige mand til jobbet i AaB. Imens kører teamet projektet videre. Vi har ikke nogen deadline (for en ansættelse, red.), siger norske Inge André Olsen.

Flere navne er på rygtebasis sat i forbindelse med AaB, senest Bodø/Glimts Kjetil Knutsen, der lige nu er et enkelt point fra at sikre mesterskabet i Norge.

En mulighed for AaB kan også være, at man venter på den rigtige profil, som måske først er ledig på et senere tidspunkt. Et eksempel kan være en træner, der først fra januar eller måske til sommer er klar til at overtage styringen af det ambitiøse førstehold i Nordjylland.

AaB er aktuelt nummer seks i Superligaen med 14 point. Næste opgave for Peter Feher og nordjyderne er en kamp mod FC Nordsjælland.

Læs også:AaB-boss: Har samtaler med tre-fire interessante trænere
Læs også:AaB må undvære fem til pokalkamp: Kan stadig stille et slagkraftigt hold
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er ingen bund i FC København


Pione Sistos millionløn skaber problemer

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Kæmpe forløsning for FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres