Trænerjagten fortsætter i AaB: Dette er vores udfordring

Inge André Olsen tager sig god tid til at finde en ny træner. Det gør han for at sikre, at AaB finder den rigtige kandidat, men der er også en anden forklaring på, at det tager noget tid.



De leder og leder i Aalborg, men der er endnu ingen afklaring på, hvem der skal være cheftræner i AaB.

Jacob Friis valgte at stoppe sidst i oktober for i stedet at være mere sammen med sin familie, hvor datteren er ved at komme sig efter kræftsygdom og en transplantation. I stedet er det Peter Feher, der vikarierer som cheftræner.

Under Feher har AaB hentet seks af seks mulige point, og dermed ligger holdet i top seks efter lidt mere end en tredjedel af grundspillet i dansk fodbolds bedste række.

Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB

Det giver Inge André Olsen tid til at finde den rette cheftræner, og den tid tager han sig. Der er nemlig visse udfordringer, som landet og verden ser ud lige nu.

– Vi har brugt en del tid på det, og vi arbejder hårdt. Der er blevet analyseret på mange kandidater. Udfordringen i den her proces er, at der er lukket ned mange steder. Vi har ikke bare tænkt os at ansætte en ny træner uden at møde ham. Vi kan selvfølgelig snakke med folk på video, men det hele er blevet meget sværere, end det var for bare en måned siden, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.

For en måned siden var det nemt at rejse frem og tilbage fra lande, men grundet danske smittetal er der nu flere steder, hvor man skal i karantæne, inden man kan rejse ind i et land.

Læs også:AaB-sportschef overvejer vikaren som permanent cheftræner

Inge André Olsen er dog stadig fortrøstningsfuld omkring det hele.

– Vi er tålmodige. Vi har et dygtigt team, der arbejder godt med spillerne. Peter Feher har lavet et stærkt stykke arbejde, siden han blev cheftræner, og derfor kan vi også bruge noget tid på det her og den proces, så vi finder den rigtige mand til jobbet i AaB. Imens kører teamet projektet videre. Vi har ikke nogen deadline (for en ansættelse, red.), siger norske Inge André Olsen.

Flere navne er på rygtebasis sat i forbindelse med AaB, senest Bodø/Glimts Kjetil Knutsen, der lige nu er et enkelt point fra at sikre mesterskabet i Norge.

En mulighed for AaB kan også være, at man venter på den rigtige profil, som måske først er ledig på et senere tidspunkt. Et eksempel kan være en træner, der først fra januar eller måske til sommer er klar til at overtage styringen af det ambitiøse førstehold i Nordjylland.

AaB er aktuelt nummer seks i Superligaen med 14 point. Næste opgave for Peter Feher og nordjyderne er en kamp mod FC Nordsjælland.

Læs også:AaB-boss: Har samtaler med tre-fire interessante trænere
Læs også:AaB må undvære fem til pokalkamp: Kan stadig stille et slagkraftigt hold
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er ingen bund i FC København






LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ivan Toney klar på choktransfer

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Han vinder Ballon d’Or!

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Helt vild med Brøndby-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby IF – Sønderjyske

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Øjner europæisk trofæ

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Fremhæver stort Brøndby-talent

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Bayern München – Real Madrid