Trænerjagten fortsætter i AaB: Dette er vores udfordring

Inge André Olsen tager sig god tid til at finde en ny træner. Det gør han for at sikre, at AaB finder den rigtige kandidat, men der er også en anden forklaring på, at det tager noget tid.



De leder og leder i Aalborg, men der er endnu ingen afklaring på, hvem der skal være cheftræner i AaB.

Jacob Friis valgte at stoppe sidst i oktober for i stedet at være mere sammen med sin familie, hvor datteren er ved at komme sig efter kræftsygdom og en transplantation. I stedet er det Peter Feher, der vikarierer som cheftræner.

Under Feher har AaB hentet seks af seks mulige point, og dermed ligger holdet i top seks efter lidt mere end en tredjedel af grundspillet i dansk fodbolds bedste række.

Læs også:Medie: Succestræner er et emne i AaB

Det giver Inge André Olsen tid til at finde den rette cheftræner, og den tid tager han sig. Der er nemlig visse udfordringer, som landet og verden ser ud lige nu.

– Vi har brugt en del tid på det, og vi arbejder hårdt. Der er blevet analyseret på mange kandidater. Udfordringen i den her proces er, at der er lukket ned mange steder. Vi har ikke bare tænkt os at ansætte en ny træner uden at møde ham. Vi kan selvfølgelig snakke med folk på video, men det hele er blevet meget sværere, end det var for bare en måned siden, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.

For en måned siden var det nemt at rejse frem og tilbage fra lande, men grundet danske smittetal er der nu flere steder, hvor man skal i karantæne, inden man kan rejse ind i et land.

Læs også:AaB-sportschef overvejer vikaren som permanent cheftræner

Inge André Olsen er dog stadig fortrøstningsfuld omkring det hele.

– Vi er tålmodige. Vi har et dygtigt team, der arbejder godt med spillerne. Peter Feher har lavet et stærkt stykke arbejde, siden han blev cheftræner, og derfor kan vi også bruge noget tid på det her og den proces, så vi finder den rigtige mand til jobbet i AaB. Imens kører teamet projektet videre. Vi har ikke nogen deadline (for en ansættelse, red.), siger norske Inge André Olsen.

Flere navne er på rygtebasis sat i forbindelse med AaB, senest Bodø/Glimts Kjetil Knutsen, der lige nu er et enkelt point fra at sikre mesterskabet i Norge.

En mulighed for AaB kan også være, at man venter på den rigtige profil, som måske først er ledig på et senere tidspunkt. Et eksempel kan være en træner, der først fra januar eller måske til sommer er klar til at overtage styringen af det ambitiøse førstehold i Nordjylland.

AaB er aktuelt nummer seks i Superligaen med 14 point. Næste opgave for Peter Feher og nordjyderne er en kamp mod FC Nordsjælland.

Læs også:AaB-boss: Har samtaler med tre-fire interessante trænere
Læs også:AaB må undvære fem til pokalkamp: Kan stadig stille et slagkraftigt hold
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er ingen bund i FC København




Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller




LIVE

TransferLIVE: Nu er han solgt

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tæt på en falliterklæring, FCK

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Han er på vej væk fra AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Afviser kæmpebud

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Forlader AGF – lægetjek booket

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Klart svar om Tonni Adamsen

Brøndby afviser to danske klubber

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Per Frimann hylder Brøndby

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi