Trænerkollega: Ny AGF-chef er meget talentfuld

Brøndby-træneren Søren Weber Juul, der kender Jesper Fredberg særdeles godt, fortæller om en hårdtarbejdende og meget grundig træner.  



AGF får en hårdtarbejdende og dygtig mandskabsbehandler som ny cheftræner. Den forfremmede assistenttræner Jesper Fredberg er således kendt som en vellidt træner med fodboldhåndværket i orden. 

Det fortæller en af Jesper Fredbergs trænerkolleger og gode ven Søren Weber Juul, der i dag er U/15-træner i Brøndby, men har kendt Fredberg gennem mere end ti år. De har begge været ansat i AGF og har stadig kontakt i dag, og Søren Weber Juul mener, at den nye træner er et godt valg af AGF. 

– Det er en meget talentfuld træner, som er meget grundig og hårdtarbejdende. Han har et godt blik for at få spillere til at arbejde sammen i en helhed. Han kan trykke på de rigtige knapper i forhold til spillerne, og de spillere, han har trænet, har altid ville gå gennem ild og vand for ham. Han behandler ikke alle ens, men han gør det rigtige i forhold til den enkelte, fortæller Søren Weber Juul til tipsbladet.dk.

– Han kan få enerne til at fungere i et kollektiv, og han er yderst talentfuld. Jeg synes, det er fedt, at AGF tager en af sine egne trænere, og Brian Steen Nielsen og talentchef Casper Bugge kender jo også hans kvaliteter, tilføjer han. 

Jesper Fredberg har kun 32 år på bagen, men han har ansættelser i både Brabrand, AGF og Brøndby bag sig. Desuden var hans far Ulrich Fredberg læge i klubben gennem 16 år, og den nye AGF-træner kender således klubben godt.

Derfor er trænerkollega Søren Weber Juul ikke bekymret for Jesper Fredbergs manglende erfaring på topniveau i en klub som AGF, hvor der er stor opmærksomhed. 

– Det kommer han til at tage stille og roligt. Han er godt hjulpet i klubben, hvor han har gode folk omkring sig, og han kender gamet. Det bliver da en kæmpe omvæltning, men Jesper bliver ikke stresset over sådan noget, siger Weber Juul, der glæder sig på vegne af Jesper Fredberg, som trods en uddannelse som politimand altid gerne har villet være fodboldtræner.  

– Det er Jespers drømmejob. Det er det, han gerne vil, så det er fedt for ham, at han nu får chancen, siger Søren Weber Juul. 

Jesper Fredberg har første træningsdag som AGF-cheftræner i dag, torsdag. På lørdag står han i spidsen for klubben, når modstanderen er SønderjyskE. 



Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Brøndby IF – FC Fredericia

Danske klubber vil have ham

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Endelig er der godt nyt!

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’