Trak han tiden? – Så havde dommeren givet mig gult

FC Midtjylland-målmand Jonas Lössl havde en hektisk kamp i Århus søndag, hvor FCM på utrolig vis vandt trods at være to mand i undertal.



ÅRHUS (Tipsbladet): – FOR HÆLVÆJ, MAND!

Det var ikke det danske sprogs mest elegante gloser, der var i brug søndag aften i Århus i en hæsblæsende, ultra-dramatisk kamp, hvor FC Midtjylland mod al logik formåede at vinde 3-2 med et sejrsmål dybt inde i tillægstiden ved Charles, selvom holdet havde fået to mand udvist.

En af dem, det århusianske publikum ikke var vildt begejstret for, var FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl, der bestemt ikke havde travlt med at tage målspark, da FC Midtjylland var kommet i undertal fem minutter inde i anden halvleg.

Og Lössl havde svært ved at komme i tanker om en lige så vild sejr og kamp i karrieren med to mand i undertal, selv om hans cheftræner ved siden af faktisk kunne komme i tanker om fire opgør som træner og spiller, hvor hans hold havde været 9 mand mod 11.

– Jeg troede på det hele vejen. Altså, jeg troede ikke, vi skulle score en pind til, det var Oliver og Charles, der lige fandt på et mirakel, siger Jonas Lössl.

FC Midtjylland begyndte særdeles skidt med åbent hus især ude i højre forsvarsside, hvor man ikke havde nogen af de sædvanlige backs til rådighed.

(Artiklen fortsætter under billedet)

235002

Især Mikael Anderson boltrede sig i plads og chancer, og det er ikke noget, Lössl har lyst til at se gentaget.

– Det må have set jammerligt ud deroppe. Der var ikke mange af os, der kunne tage to med en badebold i de første 25 minutter, siger Jonas Lössl med et skævt smil.

– Det fungerede ikke. Jeg ved ikke, hvad der skete. Vi greb det anderledes an, og det spillede ikke. Men jeg synes, de var hurtige til at ændre det fra bænken, og vi kom godt igen i kampen efter en halv time. Måske var det heldigt, vi var på 1-1 ved pausen. Men jeg vil hellere fokusere på, at vi har vundet tre point, siger Jonas Lössl.

Og så var der det med målsparkene.

I slutfasen var AGF’s spillere påfaldende opmærksomme på, om bolddrengene nu fik givet bolden hurtigt til FCM-målmanden, og om Lössl nu tog for lang tid på målspark eller holdt bolden i favnen mere end seks sekunder.

– Dommeren var nede at gøre opmærksom på det. Jeg sagde, at jeg brugte lige så meget tid på det, som jeg plejer at gøre, siger Jonas Lössl.

– Ej, selvfølgelig spillede vi klogt. Det er sådan, det er. Men jeg brugte ikke for lang tid, for så havde han givet mig et gult kort. Det er jo reglen, siger Jonas Lössl.

FC Midtjyllands trænere og spillere havde lørdag en besynderlig oplevelse, de efterfølgende har tolket som, at der muligvis var en spion til træningen for at lure deres formation og startopstilling.

Læs mere om denne mystiske sag her.







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen med dyster melding

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

– Han fik et lortetilbud fra OB

Medie: Alt peger på, at han er færdig



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Vejle Boldklub – Randers FC

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

AaB i vildt comeback



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København – Silkeborg IF

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

FC Midtjylland – Sønderjyske

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Transferpres på Albert Grønbæk

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud