ÅRHUS (Tipsbladet): – FOR HÆLVÆJ, MAND!
Det var ikke det danske sprogs mest elegante gloser, der var i brug søndag aften i Århus i en hæsblæsende, ultra-dramatisk kamp, hvor FC Midtjylland mod al logik formåede at vinde 3-2 med et sejrsmål dybt inde i tillægstiden ved Charles, selvom holdet havde fået to mand udvist.
En af dem, det århusianske publikum ikke var vildt begejstret for, var FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl, der bestemt ikke havde travlt med at tage målspark, da FC Midtjylland var kommet i undertal fem minutter inde i anden halvleg.
Og Lössl havde svært ved at komme i tanker om en lige så vild sejr og kamp i karrieren med to mand i undertal, selv om hans cheftræner ved siden af faktisk kunne komme i tanker om fire opgør som træner og spiller, hvor hans hold havde været 9 mand mod 11.
– Jeg troede på det hele vejen. Altså, jeg troede ikke, vi skulle score en pind til, det var Oliver og Charles, der lige fandt på et mirakel, siger Jonas Lössl.
FC Midtjylland begyndte særdeles skidt med åbent hus især ude i højre forsvarsside, hvor man ikke havde nogen af de sædvanlige backs til rådighed.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Især Mikael Anderson boltrede sig i plads og chancer, og det er ikke noget, Lössl har lyst til at se gentaget.
– Det må have set jammerligt ud deroppe. Der var ikke mange af os, der kunne tage to med en badebold i de første 25 minutter, siger Jonas Lössl med et skævt smil.
– Det fungerede ikke. Jeg ved ikke, hvad der skete. Vi greb det anderledes an, og det spillede ikke. Men jeg synes, de var hurtige til at ændre det fra bænken, og vi kom godt igen i kampen efter en halv time. Måske var det heldigt, vi var på 1-1 ved pausen. Men jeg vil hellere fokusere på, at vi har vundet tre point, siger Jonas Lössl.
Og så var der det med målsparkene.
I slutfasen var AGF’s spillere påfaldende opmærksomme på, om bolddrengene nu fik givet bolden hurtigt til FCM-målmanden, og om Lössl nu tog for lang tid på målspark eller holdt bolden i favnen mere end seks sekunder.
– Dommeren var nede at gøre opmærksom på det. Jeg sagde, at jeg brugte lige så meget tid på det, som jeg plejer at gøre, siger Jonas Lössl.
– Ej, selvfølgelig spillede vi klogt. Det er sådan, det er. Men jeg brugte ikke for lang tid, for så havde han givet mig et gult kort. Det er jo reglen, siger Jonas Lössl.
FC Midtjyllands trænere og spillere havde lørdag en besynderlig oplevelse, de efterfølgende har tolket som, at der muligvis var en spion til træningen for at lure deres formation og startopstilling.
Læs mere om denne mystiske sag her.
LIVE
LIVE: Præsenteret i belgisk klub
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
MEDIE
Nu dukker første historie op
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
CUSTOM
Brighton – Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU