Transfer Talk: Udlandet sværmer om Randers-profil

Stortalentet Mads Enggård er interessant for de største klubber i Danmark, men pilen peger mest mod et skifte til udlandet.



Han har spillet et strålende 2024, var med på årets Golden Boy-liste og kan lige nu sole sig i roser og transferrygter.

20-årige Mads Enggård har et stort potentiale og er en del af det danske U21-landshold. Flere klubber har ikke overraskende allerede vist interesse for ham, og han har selv tidligere udtalt, at det er 50-50, om han skifter i dette transfervindue.

I denne uges udgave af Transfer Talk, hvor vi vender de største transfernyheder fra den seneste uge, kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle, at det bestemt ikke skorter på interesse for Mads Enggård.

(Artiklen fortsætter under grafikken)

– Alle topklubberne (i Danmark) er ude efter ham. Brøndby og AGF er interesserede. Sandheden er bare den, at der ikke er nogen bud på ham, og som det ser ud lige nu, er der større sandsynlighed for, at han ryger til udlandet, siger Farzam Abolhosseini i Transfer Talk.

Randers FC solgte i januar Filip Bundgaard til Brøndby for tre millioner euro – svarende til 22,5 millioner kroner – og det er formentlig en pris, som Randers gerne vil slå, hvis man skal miste Mads Enggård.

– Da jeg lavede vores transferforudsigelser omkring Randers, fik jeg at vide, at han skal slå transferrekorden. Så er der gået noget tid, og jeg vil tro, at man kan få Mads Enggård – og det her står for egen regning – for to millioner euro plus nogle bonusser og noget videresalg. Alle de her ting, der gør, at man det ene eller andet sted kan tilfredsstille Randers.

– Men da jeg talte med Randers i sin tid, var de stålfaste: “Ham der, han skal slå rekord, ellers kommer han ikke afsted”, lyder det fra Farzam Abolhosseini.

Brøndby har tidligere brugt lidt mere end 20 millioner kroner for Bundgaard – det gjorde man desuden også for Nicolai Vallys – så hvorfor ikke bare købe Enggård for omtrend samme pris?

– De overvejer ham. Jeg siger jo ikke, at de ikke kommer med et bud, siger Farzam Abolhosseini.

265026

Mads Enggård sluttede som nummer 56 på årets Golden Boy-liste, som italienske Tuttosport udgiver. Foto: Alamy

Udlandet er dog det, pilen lige nu peger mod, fastslår Farzam Abolhosseini.

– Jeg vil ikke sige, at han er mest interesseret i at spille i udlandet. Jeg tror bare, at udenlandske klubber er tættere på at lægge et bud, og det rører mere om sig i udlandet, fordi de andre ikke har budt.

– Brøndby har ikke budt, AGF har ikke budt. Mere præcist kan det ikke siges. Men de fire-fem største klubber (i Danmark) har alle spurgt ind til ham, siger Farzam Abolhosseini.

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel. Her vender Tipsbladets nyhedschef, Kenneth Jensen, og Farzam Abolhosseini ugens største transferhistorier. Der er seneste nye om Oliver Villadsen, der er på vej til at blive solgt fra FC Nordsjælland. Samt August Priske, som Djurgården lidt overraskende har snydt norske klubber for.

I FCM forventer Farzam Abolhosseini også en ny spiller ind snart.

Vi vender også seneste nye i FC København.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet. 





► LIVE

LIVE: Jensen og Tingager med skadesopdateringer

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Kæmpe drama

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’

– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’

Osula får comeback i stor Newcastle-skuffelse

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’

På rov i FC Nordsjælland?

Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen

– Helt særlig situation med Dolberg

Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’

Legende anbefalede Superligaen og Aarhus

Haaland: ‘Jeg er så stolt’

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe

‘Han er røvirriterende’

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’