Transfer Talk: Udlandet sværmer om Randers-profil

Stortalentet Mads Enggård er interessant for de største klubber i Danmark, men pilen peger mest mod et skifte til udlandet.



Han har spillet et strålende 2024, var med på årets Golden Boy-liste og kan lige nu sole sig i roser og transferrygter.

20-årige Mads Enggård har et stort potentiale og er en del af det danske U21-landshold. Flere klubber har ikke overraskende allerede vist interesse for ham, og han har selv tidligere udtalt, at det er 50-50, om han skifter i dette transfervindue.

I denne uges udgave af Transfer Talk, hvor vi vender de største transfernyheder fra den seneste uge, kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle, at det bestemt ikke skorter på interesse for Mads Enggård.

(Artiklen fortsætter under grafikken)

– Alle topklubberne (i Danmark) er ude efter ham. Brøndby og AGF er interesserede. Sandheden er bare den, at der ikke er nogen bud på ham, og som det ser ud lige nu, er der større sandsynlighed for, at han ryger til udlandet, siger Farzam Abolhosseini i Transfer Talk.

Randers FC solgte i januar Filip Bundgaard til Brøndby for tre millioner euro – svarende til 22,5 millioner kroner – og det er formentlig en pris, som Randers gerne vil slå, hvis man skal miste Mads Enggård.

– Da jeg lavede vores transferforudsigelser omkring Randers, fik jeg at vide, at han skal slå transferrekorden. Så er der gået noget tid, og jeg vil tro, at man kan få Mads Enggård – og det her står for egen regning – for to millioner euro plus nogle bonusser og noget videresalg. Alle de her ting, der gør, at man det ene eller andet sted kan tilfredsstille Randers.

– Men da jeg talte med Randers i sin tid, var de stålfaste: “Ham der, han skal slå rekord, ellers kommer han ikke afsted”, lyder det fra Farzam Abolhosseini.

Brøndby har tidligere brugt lidt mere end 20 millioner kroner for Bundgaard – det gjorde man desuden også for Nicolai Vallys – så hvorfor ikke bare købe Enggård for omtrend samme pris?

– De overvejer ham. Jeg siger jo ikke, at de ikke kommer med et bud, siger Farzam Abolhosseini.

265026

Mads Enggård sluttede som nummer 56 på årets Golden Boy-liste, som italienske Tuttosport udgiver. Foto: Alamy

Udlandet er dog det, pilen lige nu peger mod, fastslår Farzam Abolhosseini.

– Jeg vil ikke sige, at han er mest interesseret i at spille i udlandet. Jeg tror bare, at udenlandske klubber er tættere på at lægge et bud, og det rører mere om sig i udlandet, fordi de andre ikke har budt.

– Brøndby har ikke budt, AGF har ikke budt. Mere præcist kan det ikke siges. Men de fire-fem største klubber (i Danmark) har alle spurgt ind til ham, siger Farzam Abolhosseini.

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel. Her vender Tipsbladets nyhedschef, Kenneth Jensen, og Farzam Abolhosseini ugens største transferhistorier. Der er seneste nye om Oliver Villadsen, der er på vej til at blive solgt fra FC Nordsjælland. Samt August Priske, som Djurgården lidt overraskende har snydt norske klubber for.

I FCM forventer Farzam Abolhosseini også en ny spiller ind snart.

Vi vender også seneste nye i FC København.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Store ord om Roony Bardghji

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Brøndby-transfer glippet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Angriber meldes tæt på

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Højlund roser FC Københavns fans

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk klub har ham på radaren

Brøndby præsenterer stor profil

FC København byder på kantspiller

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Kommer til AGF efter monstersæson

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli