Transfer Talk: Udlandet sværmer om Randers-profil

Stortalentet Mads Enggård er interessant for de største klubber i Danmark, men pilen peger mest mod et skifte til udlandet.



Han har spillet et strålende 2024, var med på årets Golden Boy-liste og kan lige nu sole sig i roser og transferrygter.

20-årige Mads Enggård har et stort potentiale og er en del af det danske U21-landshold. Flere klubber har ikke overraskende allerede vist interesse for ham, og han har selv tidligere udtalt, at det er 50-50, om han skifter i dette transfervindue.

I denne uges udgave af Transfer Talk, hvor vi vender de største transfernyheder fra den seneste uge, kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle, at det bestemt ikke skorter på interesse for Mads Enggård.

(Artiklen fortsætter under grafikken)

– Alle topklubberne (i Danmark) er ude efter ham. Brøndby og AGF er interesserede. Sandheden er bare den, at der ikke er nogen bud på ham, og som det ser ud lige nu, er der større sandsynlighed for, at han ryger til udlandet, siger Farzam Abolhosseini i Transfer Talk.

Randers FC solgte i januar Filip Bundgaard til Brøndby for tre millioner euro – svarende til 22,5 millioner kroner – og det er formentlig en pris, som Randers gerne vil slå, hvis man skal miste Mads Enggård.

– Da jeg lavede vores transferforudsigelser omkring Randers, fik jeg at vide, at han skal slå transferrekorden. Så er der gået noget tid, og jeg vil tro, at man kan få Mads Enggård – og det her står for egen regning – for to millioner euro plus nogle bonusser og noget videresalg. Alle de her ting, der gør, at man det ene eller andet sted kan tilfredsstille Randers.

– Men da jeg talte med Randers i sin tid, var de stålfaste: “Ham der, han skal slå rekord, ellers kommer han ikke afsted”, lyder det fra Farzam Abolhosseini.

Brøndby har tidligere brugt lidt mere end 20 millioner kroner for Bundgaard – det gjorde man desuden også for Nicolai Vallys – så hvorfor ikke bare købe Enggård for omtrend samme pris?

– De overvejer ham. Jeg siger jo ikke, at de ikke kommer med et bud, siger Farzam Abolhosseini.

265026

Mads Enggård sluttede som nummer 56 på årets Golden Boy-liste, som italienske Tuttosport udgiver. Foto: Alamy

Udlandet er dog det, pilen lige nu peger mod, fastslår Farzam Abolhosseini.

– Jeg vil ikke sige, at han er mest interesseret i at spille i udlandet. Jeg tror bare, at udenlandske klubber er tættere på at lægge et bud, og det rører mere om sig i udlandet, fordi de andre ikke har budt.

– Brøndby har ikke budt, AGF har ikke budt. Mere præcist kan det ikke siges. Men de fire-fem største klubber (i Danmark) har alle spurgt ind til ham, siger Farzam Abolhosseini.

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel. Her vender Tipsbladets nyhedschef, Kenneth Jensen, og Farzam Abolhosseini ugens største transferhistorier. Der er seneste nye om Oliver Villadsen, der er på vej til at blive solgt fra FC Nordsjælland. Samt August Priske, som Djurgården lidt overraskende har snydt norske klubber for.

I FCM forventer Farzam Abolhosseini også en ny spiller ind snart.

Vi vender også seneste nye i FC København.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet. 





Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Brøndbys store karantænemareridt

FC København interesseret i denne angriber

Lothar Matthaüs storroser dansker

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Trist Kvistgaarden-melding

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Rigtig dårlig melding

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

FC København tager vild sejr i Champions League

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

De vil hente Andreas Maxsø

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Peger på mulig gave til FCK

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement