Transferkabale gik op i SønderjyskE: Nu skal “AK” vise fodbold-Danmark

SønderjyskE’s sportschef Hans Jørgen Haysen havde travlt tirsdag aften, og han er meget glad for udfaldet af de mange timers overarbejde.



SønderjyskE’s sportschef Hans Jørgen Haysen er onsdag formiddag med i den bus, der skal fragte Superliga-klubbens spillere, trænere og ledere til Hamborg og derfra videre til tyrkiske Belek, hvor der venter en uge lang træningslejr, men Haysen fik ikke lov til at slappe af aftenen inden afrejse.

Haderslev-klubben var tirsdag aften involveret i en transferkabale med OB, som i sidste ende gik op for begge klubber. Fynboerne fik Mart Lieder, mens SønderjyskE scorede en pose penge samt Julius Eskesen og Anders K. Jacobsen.

Og det var travlheden værd, lyder det fra SønderjyskE-chefen.

– Vi er meget tilfredse med udfaldet. Vi har fået to dygtige spillere ind, som vi glæder os rigtig meget til at opleve i den lyseblå trøje, men har selvfølgelig også afgivet en god spiller, som har været vores topscorer de seneste to sæsoner, siger Haysen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Når jeg ser på det samlede billede – også på den økonomi, der er involveret – er jeg rigtig glad for, hvor det er landet.

30-årige Anders K. Jacobsen er den direkte afløser for Mart Lieder, og mange er spændte på, hvor den mangeårige Superliga-angriber står. “AK” har haft både op- og nedture i OB, men de seneste halvandet år har pilen entydigt peget i den forkerte retning.

– Jeg er ikke bekymret. Vi tror og håber på, at lidt luftforandring vil gavne ”AK”, så han kan genfinde den fantastiske angriber, alle ved, han er. Når jeg har snakket med ”AK”, har jeg oplevet en ekstremt sulten spiller, som er helt vildt opsat på at vise fodbold-Danmark, at han stadig kan.

– Der er slet ingen tvivl om, at situationen har gået ham på. Sådan er det, når en angriber ikke scorer, en målmand ikke redder nok bolde, og en forsvarsspiller taber for mange dueller. Derfor er der selvfølgelig også et arbejde at gøre i forhold til ”AK”’s mindset, men det er slet ikke noget, der bekymrer mig. Nu får Anders en frisk start i SønderjyskE med nogle andre øjne til at kigge på ham, og det, tror jeg, er godt for alle parter, siger Hans Jørgen Haysen.

At Julius Eskesen også indgik i handlen, er et kæmpe plus.

– Det var meget vigtigt for os, at Julius Eskesen blev en del af den her kabale med OB. Det er en spiller, som kan dække nogle af de samme positioner på banen som Marco Rojas og Danny Amankwaa, som begge har forladt os, og det gør ham til en vigtig tilføjelse, siger sportschefen.

Farvel til Kees Luijckx?
SønderjyskE meddelte onsdag morgen, at den hollandske midtstopper Kees Luijckx ikke er taget med på træningslejr. Han undersøger mulighederne for et klubskifte og er derfor blevet fritaget for at rejse med til Tyrkiet.

Om det bliver til en transfer er for tidligt at sige.

– Det var ikke umiddelbart planen, men nu er der opstået en mulighed, som han har fået lov at undersøge, og det er klart, at når vi har valgt at sige, at han bliver hjemme fra træningslejren, så er det fordi, at der er en god chance for, at det bliver til noget, siger Haysen, der ikke vil ud med, om Kees Luijckx forhandler med en klub i Danmark eller udlandet.

Hvis Kees Luijckx skifter klub, behøver det ikke nødvendigvis få snebolden til at rulle frem mod transferdeadline på fredag.

– Vi hentede Pierre Kanstrup tidligere i vinduet og har et håb om, at Marc Pedersen også bliver klar igen på et tidspunkt, så vi føler os godt dækket ind. Når det er sagt, kan det da godt være, der opstår en mulighed, som vi rækker ud efter, men der kommer hverken fem eller seks nye spillere til SønderjyskE, slutter sportschefen.

SønderjyskE overvintrer som nummer 11 i Superligaen. 




Helt vild med Oscar Schwartau

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Fælder hård Schmeichel-dom

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rangerer Eriksen over superstjerner

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Erstatter han Andreas Christensen?

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’