Transferkabale gik op i SønderjyskE: Nu skal “AK” vise fodbold-Danmark

SønderjyskE’s sportschef Hans Jørgen Haysen havde travlt tirsdag aften, og han er meget glad for udfaldet af de mange timers overarbejde.



SønderjyskE’s sportschef Hans Jørgen Haysen er onsdag formiddag med i den bus, der skal fragte Superliga-klubbens spillere, trænere og ledere til Hamborg og derfra videre til tyrkiske Belek, hvor der venter en uge lang træningslejr, men Haysen fik ikke lov til at slappe af aftenen inden afrejse.

Haderslev-klubben var tirsdag aften involveret i en transferkabale med OB, som i sidste ende gik op for begge klubber. Fynboerne fik Mart Lieder, mens SønderjyskE scorede en pose penge samt Julius Eskesen og Anders K. Jacobsen.

Og det var travlheden værd, lyder det fra SønderjyskE-chefen.

– Vi er meget tilfredse med udfaldet. Vi har fået to dygtige spillere ind, som vi glæder os rigtig meget til at opleve i den lyseblå trøje, men har selvfølgelig også afgivet en god spiller, som har været vores topscorer de seneste to sæsoner, siger Haysen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Når jeg ser på det samlede billede – også på den økonomi, der er involveret – er jeg rigtig glad for, hvor det er landet.

30-årige Anders K. Jacobsen er den direkte afløser for Mart Lieder, og mange er spændte på, hvor den mangeårige Superliga-angriber står. “AK” har haft både op- og nedture i OB, men de seneste halvandet år har pilen entydigt peget i den forkerte retning.

– Jeg er ikke bekymret. Vi tror og håber på, at lidt luftforandring vil gavne ”AK”, så han kan genfinde den fantastiske angriber, alle ved, han er. Når jeg har snakket med ”AK”, har jeg oplevet en ekstremt sulten spiller, som er helt vildt opsat på at vise fodbold-Danmark, at han stadig kan.

– Der er slet ingen tvivl om, at situationen har gået ham på. Sådan er det, når en angriber ikke scorer, en målmand ikke redder nok bolde, og en forsvarsspiller taber for mange dueller. Derfor er der selvfølgelig også et arbejde at gøre i forhold til ”AK”’s mindset, men det er slet ikke noget, der bekymrer mig. Nu får Anders en frisk start i SønderjyskE med nogle andre øjne til at kigge på ham, og det, tror jeg, er godt for alle parter, siger Hans Jørgen Haysen.

At Julius Eskesen også indgik i handlen, er et kæmpe plus.

– Det var meget vigtigt for os, at Julius Eskesen blev en del af den her kabale med OB. Det er en spiller, som kan dække nogle af de samme positioner på banen som Marco Rojas og Danny Amankwaa, som begge har forladt os, og det gør ham til en vigtig tilføjelse, siger sportschefen.

Farvel til Kees Luijckx?
SønderjyskE meddelte onsdag morgen, at den hollandske midtstopper Kees Luijckx ikke er taget med på træningslejr. Han undersøger mulighederne for et klubskifte og er derfor blevet fritaget for at rejse med til Tyrkiet.

Om det bliver til en transfer er for tidligt at sige.

– Det var ikke umiddelbart planen, men nu er der opstået en mulighed, som han har fået lov at undersøge, og det er klart, at når vi har valgt at sige, at han bliver hjemme fra træningslejren, så er det fordi, at der er en god chance for, at det bliver til noget, siger Haysen, der ikke vil ud med, om Kees Luijckx forhandler med en klub i Danmark eller udlandet.

Hvis Kees Luijckx skifter klub, behøver det ikke nødvendigvis få snebolden til at rulle frem mod transferdeadline på fredag.

– Vi hentede Pierre Kanstrup tidligere i vinduet og har et håb om, at Marc Pedersen også bliver klar igen på et tidspunkt, så vi føler os godt dækket ind. Når det er sagt, kan det da godt være, der opstår en mulighed, som vi rækker ud efter, men der kommer hverken fem eller seks nye spillere til SønderjyskE, slutter sportschefen.

SønderjyskE overvintrer som nummer 11 i Superligaen. 



Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Stopper alle forhandlinger

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Spøger i kæmpeklub

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Afsløring: FC København binder stortalent

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage