SønderjyskE’s sportschef Hans Jørgen Haysen er onsdag formiddag med i den bus, der skal fragte Superliga-klubbens spillere, trænere og ledere til Hamborg og derfra videre til tyrkiske Belek, hvor der venter en uge lang træningslejr, men Haysen fik ikke lov til at slappe af aftenen inden afrejse.
Haderslev-klubben var tirsdag aften involveret i en transferkabale med OB, som i sidste ende gik op for begge klubber. Fynboerne fik Mart Lieder, mens SønderjyskE scorede en pose penge samt Julius Eskesen og Anders K. Jacobsen.
Og det var travlheden værd, lyder det fra SønderjyskE-chefen.
– Vi er meget tilfredse med udfaldet. Vi har fået to dygtige spillere ind, som vi glæder os rigtig meget til at opleve i den lyseblå trøje, men har selvfølgelig også afgivet en god spiller, som har været vores topscorer de seneste to sæsoner, siger Haysen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Når jeg ser på det samlede billede – også på den økonomi, der er involveret – er jeg rigtig glad for, hvor det er landet.
30-årige Anders K. Jacobsen er den direkte afløser for Mart Lieder, og mange er spændte på, hvor den mangeårige Superliga-angriber står. “AK” har haft både op- og nedture i OB, men de seneste halvandet år har pilen entydigt peget i den forkerte retning.
– Jeg er ikke bekymret. Vi tror og håber på, at lidt luftforandring vil gavne ”AK”, så han kan genfinde den fantastiske angriber, alle ved, han er. Når jeg har snakket med ”AK”, har jeg oplevet en ekstremt sulten spiller, som er helt vildt opsat på at vise fodbold-Danmark, at han stadig kan.
– Der er slet ingen tvivl om, at situationen har gået ham på. Sådan er det, når en angriber ikke scorer, en målmand ikke redder nok bolde, og en forsvarsspiller taber for mange dueller. Derfor er der selvfølgelig også et arbejde at gøre i forhold til ”AK”’s mindset, men det er slet ikke noget, der bekymrer mig. Nu får Anders en frisk start i SønderjyskE med nogle andre øjne til at kigge på ham, og det, tror jeg, er godt for alle parter, siger Hans Jørgen Haysen.
At Julius Eskesen også indgik i handlen, er et kæmpe plus.
– Det var meget vigtigt for os, at Julius Eskesen blev en del af den her kabale med OB. Det er en spiller, som kan dække nogle af de samme positioner på banen som Marco Rojas og Danny Amankwaa, som begge har forladt os, og det gør ham til en vigtig tilføjelse, siger sportschefen.
Farvel til Kees Luijckx?
SønderjyskE meddelte onsdag morgen, at den hollandske midtstopper Kees Luijckx ikke er taget med på træningslejr. Han undersøger mulighederne for et klubskifte og er derfor blevet fritaget for at rejse med til Tyrkiet.
Om det bliver til en transfer er for tidligt at sige.
– Det var ikke umiddelbart planen, men nu er der opstået en mulighed, som han har fået lov at undersøge, og det er klart, at når vi har valgt at sige, at han bliver hjemme fra træningslejren, så er det fordi, at der er en god chance for, at det bliver til noget, siger Haysen, der ikke vil ud med, om Kees Luijckx forhandler med en klub i Danmark eller udlandet.
Hvis Kees Luijckx skifter klub, behøver det ikke nødvendigvis få snebolden til at rulle frem mod transferdeadline på fredag.
– Vi hentede Pierre Kanstrup tidligere i vinduet og har et håb om, at Marc Pedersen også bliver klar igen på et tidspunkt, så vi føler os godt dækket ind. Når det er sagt, kan det da godt være, der opstår en mulighed, som vi rækker ud efter, men der kommer hverken fem eller seks nye spillere til SønderjyskE, slutter sportschefen.
SønderjyskE overvintrer som nummer 11 i Superligaen.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
