Transferplanen: Pokalvinderne vil finde guld i 1. division

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på SønderjyskE.



De forsvarende pokalvindere er en flot nummer fem ved vinterpausen, og kan sønderjyderne forsvare den placering – eller forbedre den – i løbet af foråret, vil sæsonen allerede være godkendt.

Hvad SønderjyskE er i stand til i den kommende halvsæson, afhænger i høj grad af transfervinduet, og Haderslev-klubben har planer for den sidste uges tid af vinduet. 

Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på SønderjyskE.

Vinterens tilgange:
Bård Finne (Vålerenga)

Vinterens afgange:
Johan Absalonsen (kontraktudløb)
Mads Steenberg (Middelfart BK)
Ogenyi Onazi (kontrakt ophævet)
Alexander Bah (Slavia Prag)

Kommende kontraktudløb:
Roni Arabaci (30. juni 2021)

Her kan der sælges:
SønderjyskE har sagt farvel til klubbens bedste spiller, og Alexander Bah bliver formentlig den eneste af de store navne, der takker af i dette transfervindue. Der vil helt sikkert være interesse for en spiller som Haji Wright, men SønderjyskE tager næppe afsked med flere nøglespillere midtvejs i en sæson, der tegner lovende.

Derfor vil det være de lidt mindre navne, der kan lande på affyringsrampen. Her kan der formentlig ske noget med spillere som Roni Arabaci og Isak Olafsson.

Her kan der købes:
Haderslev-klubben har blæst til angreb i den sidste uge af transfervinduet og jagter op mod tre spillere – sønderjyderne vil have to nye wingbacks og en central midtbanespiller. Noget tyder på, at pokalvinderne lurer på at finde guld i den næstbedste række. SønderjyskE har været sat i forbindelse med både Lukas Engel og Christian Cappis fra henholdsvis Fremad Amager og Hobro IK. Rygter er der også om Halldor Stenevik. Den 20-årige midtbanespiller tørner ud for Strømsgodset i Norge. 

SønderjyskE har solgt Alexander Bah til Slavia Prag for 13 millioner kroner, så der er penge på kontoen at handle for frem mod deadline. 

Citatet:
Sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk:
– Vi vil gerne forstærke os, inden transfervinduet lukker. Vi vil gerne have en til tre nye spillere, men så er det jo også sådan, at nogle gange lykkes alt, andre gange lykkes intet. Så vi må se, hvad det ender med, men vi har gang i nogle ting, og så satser vi på, at vi kan præsentere noget nyt inden deadline, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.

Nøglepersoner:
Glen Riddersholm, cheftræner
Hans Jørgen Haysen, sportschef
Klaus B. Rasmussen, administrerende direktør
Robert Platek, ejer 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Fin lodtrækning for FCK

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Svensson giver status på Huescas

Han er VM’s bedste spiller

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030