De forsvarende pokalvindere er en flot nummer fem ved vinterpausen, og kan sønderjyderne forsvare den placering – eller forbedre den – i løbet af foråret, vil sæsonen allerede være godkendt.
Hvad SønderjyskE er i stand til i den kommende halvsæson, afhænger i høj grad af transfervinduet, og Haderslev-klubben har planer for den sidste uges tid af vinduet.
Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på SønderjyskE.
Vinterens tilgange:
Bård Finne (Vålerenga)
Vinterens afgange:
Johan Absalonsen (kontraktudløb)
Mads Steenberg (Middelfart BK)
Ogenyi Onazi (kontrakt ophævet)
Alexander Bah (Slavia Prag)
Kommende kontraktudløb:
Roni Arabaci (30. juni 2021)
Her kan der sælges:
SønderjyskE har sagt farvel til klubbens bedste spiller, og Alexander Bah bliver formentlig den eneste af de store navne, der takker af i dette transfervindue. Der vil helt sikkert være interesse for en spiller som Haji Wright, men SønderjyskE tager næppe afsked med flere nøglespillere midtvejs i en sæson, der tegner lovende.
Derfor vil det være de lidt mindre navne, der kan lande på affyringsrampen. Her kan der formentlig ske noget med spillere som Roni Arabaci og Isak Olafsson.
Her kan der købes:
Haderslev-klubben har blæst til angreb i den sidste uge af transfervinduet og jagter op mod tre spillere – sønderjyderne vil have to nye wingbacks og en central midtbanespiller. Noget tyder på, at pokalvinderne lurer på at finde guld i den næstbedste række. SønderjyskE har været sat i forbindelse med både Lukas Engel og Christian Cappis fra henholdsvis Fremad Amager og Hobro IK. Rygter er der også om Halldor Stenevik. Den 20-årige midtbanespiller tørner ud for Strømsgodset i Norge.
SønderjyskE har solgt Alexander Bah til Slavia Prag for 13 millioner kroner, så der er penge på kontoen at handle for frem mod deadline.
Citatet:
Sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk:
– Vi vil gerne forstærke os, inden transfervinduet lukker. Vi vil gerne have en til tre nye spillere, men så er det jo også sådan, at nogle gange lykkes alt, andre gange lykkes intet. Så vi må se, hvad det ender med, men vi har gang i nogle ting, og så satser vi på, at vi kan præsentere noget nyt inden deadline, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.
Nøglepersoner:
Glen Riddersholm, cheftræner
Hans Jørgen Haysen, sportschef
Klaus B. Rasmussen, administrerende direktør
Robert Platek, ejer
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
