De forsvarende pokalvindere er en flot nummer fem ved vinterpausen, og kan sønderjyderne forsvare den placering – eller forbedre den – i løbet af foråret, vil sæsonen allerede være godkendt.
Hvad SønderjyskE er i stand til i den kommende halvsæson, afhænger i høj grad af transfervinduet, og Haderslev-klubben har planer for den sidste uges tid af vinduet.
Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på SønderjyskE.
Vinterens tilgange:
Bård Finne (Vålerenga)
Vinterens afgange:
Johan Absalonsen (kontraktudløb)
Mads Steenberg (Middelfart BK)
Ogenyi Onazi (kontrakt ophævet)
Alexander Bah (Slavia Prag)
Kommende kontraktudløb:
Roni Arabaci (30. juni 2021)
Her kan der sælges:
SønderjyskE har sagt farvel til klubbens bedste spiller, og Alexander Bah bliver formentlig den eneste af de store navne, der takker af i dette transfervindue. Der vil helt sikkert være interesse for en spiller som Haji Wright, men SønderjyskE tager næppe afsked med flere nøglespillere midtvejs i en sæson, der tegner lovende.
Derfor vil det være de lidt mindre navne, der kan lande på affyringsrampen. Her kan der formentlig ske noget med spillere som Roni Arabaci og Isak Olafsson.
Her kan der købes:
Haderslev-klubben har blæst til angreb i den sidste uge af transfervinduet og jagter op mod tre spillere – sønderjyderne vil have to nye wingbacks og en central midtbanespiller. Noget tyder på, at pokalvinderne lurer på at finde guld i den næstbedste række. SønderjyskE har været sat i forbindelse med både Lukas Engel og Christian Cappis fra henholdsvis Fremad Amager og Hobro IK. Rygter er der også om Halldor Stenevik. Den 20-årige midtbanespiller tørner ud for Strømsgodset i Norge.
SønderjyskE har solgt Alexander Bah til Slavia Prag for 13 millioner kroner, så der er penge på kontoen at handle for frem mod deadline.
Citatet:
Sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk:
– Vi vil gerne forstærke os, inden transfervinduet lukker. Vi vil gerne have en til tre nye spillere, men så er det jo også sådan, at nogle gange lykkes alt, andre gange lykkes intet. Så vi må se, hvad det ender med, men vi har gang i nogle ting, og så satser vi på, at vi kan præsentere noget nyt inden deadline, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.
Nøglepersoner:
Glen Riddersholm, cheftræner
Hans Jørgen Haysen, sportschef
Klaus B. Rasmussen, administrerende direktør
Robert Platek, ejer
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
10. gang i træk
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
