Transferplanen: Kan Lyngby klare sig uden de to?

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på Lyngby Boldklub.



Sidste sæson endte med spektakulære jubelscener på Hvidovre Stadion, da Lyngby Boldklub reddede sig endnu en sæson i Superligaen, mens OB blev sendt ned i 1. division efter nederlag mod Viborg.  

Det var anden sæson i træk, at Lyngby reddede sig i sidste spillerunde, men efter sæsonafslutningen har 'De Kongeblå' sagt farvel til cheftræner David Nielsen, der blev hentet ind som redningsmand tidligt på foråret. Meget tyder på, at det bliver den nuværende Orange County-cheftræner Morten Karlsen, der skal afløse David Nielsen. 

Udover David Nielsen har Lyngby også mistet holdets største profil og topscorer, idet man har solgt Andri Gudjohnsen til belgiske Gent for omtrent 22 millioner kroner. 

Det skal blive spændende at se, hvordan Lyngby kommer til at klare sig uden David Nielsen og Andri Gudjohnsen, der begge spillede en kæmpe rolle i Lyngbys overlevelse i Superligaen. 

Sommerens tilgange:
Thorri Stefán Thorbjörnsson (retur fra leje, Fram Reykjavik)

Sommerens afgange: 
Andri Gudjohnsen (Gent)
Tochi Chukwuani (Sturm Graz)
Magnus Kaastrup (Vendsyssel)
Gustav Mortensen (Vendsyssel, leje)
Parfait Bizoza (Haugesund)

Kommende kontraktudløb:
Brian Hamalainen (31. december 2024)
Jonathan Amon (30. juni 2024)

Her kan der sælges: 
Med salgene af Andri Gudjohnsen og Tochi Chukwuani har Lyngby allerede skudt deres to mest åbenlyse salgsemner afsted. Der er dog et par andre spillere, der potentielt også kan være på affyringsrampen. Kolbein Finnson har længe imponeret i Superligaen, og den islandske wingback fik også vist sig godt frem på Wembley, da Island for nyligt slog selveste England før EM. 

En anden islænding, Sævar Magnusson, sluttede også sæsonen stærkt af, og offensivspilleren kan være en spiller, der snart kan indbringe Lyngby et pænt millionbeløb. Også Willy Kumado er en spiller, som Lyngby kan vælge at skyde af sted denne sommer. 

Lyngby har allerede sendt Gustav Mortensen og Magnus Kaastrup til Vendsyssel, førstnævnte kun på leje, mens Parfait Bizoza er blevet solgt til norske Haugesund. Forventningen er, at Lyngby siger farvel til yderligere et par spillere, der hører til i periferien af truppen. 

Her kan der købes:
I de seneste to sæsoner har Lyngby først i sidste spillerunde formået at sikre sig overlevelse i Superligaen, og det siger lidt sig selv, at det ikke er holdbart i længden for den nordsjællandske klub, der har en klar ambition om at blive et mere etableret hold i den bedste danske række. 

Med salget af Andri Gudjohnsen har Lyngby indkasseret hele 22 millioner kroner – et rekordsalg for klubben – og der kan næppe være tvivl om, at 'De Kongeblå' kommer til at investere en del i forstærkninger til spillertruppen denne sommer.

Det virker oplagt, at Lyngby skal finde afløsere for Gudjohnsen og Chukwuani, men ellers kan klubben også tænkes at kigge efter en kantspiller og en venstre back. 

Forventningen er ikke, at Lyngby skal ud og købe en masse spillere i dette transfervindue. Planen er i stedet at hente to-tre spillere, der kan gå direkte i startopstillingen. 

Afslutningsvist kan det ikke afvises, at Lyngby kan finde på at forstærke sig på målmandsposten, hvor Jannich Storch og David Jensen i foråret deltes om spilletiden efter salget af Mads Kikkenborg i januar. 

Nøglepersoner:
Andreas Byder, direktør
Nicas Kjeldsen, fodboldchef
Mads Kristensen, assistenttræner
Mikkel Beckmann, assistenttræner







LIVE

LIVE: Deler godt nyt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Så blev det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Vejle Boldklub – OB

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Det kommer formentlig til at ske

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Morten Bruun med dyster spådom

FC København-talent har truffet stor beslutning

Jubler over ny Brøndby-chef

Brighton – Liverpool

Håber på FC København-exit

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Barcelona – Rayo Vallecano

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl