Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Hvad byder vinterens transfervindue på for Brøndby? Tipsbladet tager et kig på Steve Coopers tropper.



Brøndby overvintrer på Superligaens tredjeplads – isoleret set ikke helt skidt, men ser man på efterårets tre sidste kampe, så blinker alarmklokkerne i Brøndby.

Nederlag til både FC Fredericia og Vejle i sæsonens to sidste kampe kan betyde, at Steve Cooper kræver store trup-ændringer denne vinter, der kan blive meget begivenhedsrig i Brøndby.

Tipsbladet tager her et kig på, hvad der kan vente Brøndby-fansene i transfervinduet:

Vinterens tilgange 

Ingen 

Vinterens afgange 

Justin Che (New York Red Bulls) 

Her kan der sælges  

Listen over mulige salgsemner i Brøndby er lang. Rigtig lang.  

Flere spillere er kommet i overskud under Steve Cooper, der har skiftet system og vendt op og ned på tingene.  

Det har blandt andet kostet en masse spilletid for både Rasmus Lauritsen og Jordi Vanlerberghe, der begge var hentet ind til at spille med tre i bagkæden. Begge forsvarsspillere kan være på affyringsrampen til januar, hvor det kan komme på tale at hente en midtstopper, der passer bedre ind i Coopers system.  

Selvom Stijn Spierings’ Brøndby-karriere pludselig er med opadgående kurve, så kan han blive solgt til januar, hvis nogen bider på. Hollænderen kom til på en fri transfer, og han er derfor en af de mest løntunge spillere i truppen – er han sine mange penge værd? Det er op til Benjamin Schmedes at vurdere.  

Vinterens helt store spørgsmålstegn er Noah Nartey – den nok største profil under Steve Cooper. Med kontraktudløb i sommeren 2027 kan det give mening at cashe ind her til vinter, hvis man ikke tror på, at aftalen kan forlænges, for ellers vil hans værdi falde stødt frem mod kontraktudløb.  

Jacob Ambæks pludselige gennembrud har kostet spilletid til både Kotaro Uchino og Michael Gregoritsch. Forventningerne til førstnævnte er stadig store i Brøndby, og det kan derfor komme på tale, at han kommer afsted på en lejeaftale for at få en god portion erfaring og spilletid.  

Casen med Michael Gregoritsch er noget anderledes, for østrigeren kæmper for at komme med Østrig til VM til sommer, og får han ikke mere spilletid, er den plads i fare. Er der interesse vil det derfor give mening for begge parter, at Gregoritsch allerede nu skal videre, selvom han lige er kommet til klubben.  

Sidste spiller på affyringsrampen er unge Marcus Younis, der ikke har formået at bide sig fast under Steve Cooper. En lejeaftale kunne derfor godt komme på tale, for man er bestemt ikke klar til at give slip på australieren permanent.  

Her kan der købes 

Når det kommer til at hente spillere, kan der også ske en masse i Brøndby denne venter.  

Steve Cooper stiller høje krav – også til Benjamin Schmedes og den trup, han vil have til rådighed.  

“Jeg kan ikke gøre andet”, sagde Steve Cooper, da han blev spurgt ind til brugen af de mange Masterclass-spillere. Et subtilt råb efter forstærkninger denne januar, og mon ikke Benjamin Schmedes hørte med?  

Cooper har rokeret en del på midtbanen, og det må vidne om, at han endnu ikke har fundet den optimale konstellation inde centralt.  

En midtbane-profil må derfor stå allerøverst på Benjamin Schmedes’ liste, og der er især brug for en driftsikker 6’er-type, da man allerede råder over dynamiske typer som Benjamin Tahirovic, Mathias Jensen, Daniel Wass og Stijn Spierings.  

Et bud fra Superliga-andedammen kan være Randers-profilen John Björkengren, som i adskillige sæsoner har været en af Rasmus Bertelsens vigtigste spillere. Björkengren har kontraktudløb i sommeren 2027, så Randers kan være til at forhandle med.  

Et andet, og noget frækkere, bud kan være at hente Noah Narteys bror, Nikolas Nartey. Storebror Nartey er ved at få gang i karrieren i Stuttgart igen efter lidt af et skadeshelvede. I topform ville Nikolas Nartey være en kæmpe forstærkning af Brøndbys midtbane, og med kontraktudløb om et halvt år er det nok ikke helt utænkeligt, at Stuttgart er til at snakke med.  

Udover en midtbanespiller kan det også komme på tale, at Benjamin Schmedes kigger efter en gardering til angrebet, skulle Michael Gregoritsch ende med at blive sendt afsted.  

Cooper har heller ikke lagt skjul på, at kantspillere er en prioritet i det kommende transfervindue, så det er helt sikkert også på to-do-listen i Brøndby i januar.  

Nøglepersoner 

Benjamin Schmedes, Fodbolddirektør  
Julius Ohnesorge, Teknisk Direktør 
Jan Bech Andersen, Bestyrelsesformand 



Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Rangerer Eriksen over superstjerner

Nartey blæser alt modstand til vægs

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

City-ejer sælger klub

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter