Transfertjek: SL-klub kan tjene kassen på talent

SERIE: Resultaterne i OB er igen i denne sæson under det forventede, men der er nok lovende og etablerede spillere til, at man kan hente en del millioner kroner på transfermarkedet i 2022.



Der blev solgt spillere for et rekordbeløb i Superligaen i sommeren 2021.

Over en halv milliard kroner var der i alt i transfers for solgte spillere fra den bedste række, og nogle af de største navne som Kamaldeen Sulemana, Frank Onyeka og Jesper Lindstrøm gør allerede en god figur i deres nye klubber i Frankrig, England og Tyskland.

Men dermed er Superligaen ikke tømt for salgsemner.

I OB solgte man i sommer den lovende målmand Oliver Christensen til Hertha Berlin for tre millioner euro, og han var klubbens klart største og bedste salgsemne.

Men selvom resultaterne igen i denne sæson ligger under det forventede mål, der er top 6-kvalifikation efter grundspillet, og det, man i klubbens ledelse selv troede, at man havde truppen til, er der faktisk spillere at sælge ud af.

Tipsbladet.dk ser her nærmere på en håndfuld spillere, OB kunne få millionbeløb for på transfermarkedet til januar eller næste sommer, en liste hvor vi ikke har inkluderet etablerede folk som Jens Jakob Thomasen og Issam Jebali, der begge også kunne være i spil til klubskifter, hvis det rette tilbud dukker op.

GettyImages-1234795199

Emmanuel Sabbi
USA
23 år
Kantspiller/forward
Prisniveau:
5-10 millioner kroner

Det er ikke helt lykkedes for amerikanske Sabbi i Odense, som mange ellers havde forventet efter den frie transfer fra Hobro i 2020.

Sabbi, der kan bruges og bliver brugt på flere forskellige positioner på midtbanen og fremefter, har ikke fået sammenspillet til at fungere optimalt med holdkammeraterne (og omvendt), og amerikaneren mangler endnu at vise spillet fra de allerbedste perioder i Hobro, hvor han var et problem for snart sagt alle Superliga-forsvar.

Men tegningerne til noget godt er der i glimt og perioder, og selvom Sabbi som 24-årig til januar faktisk er midaldrende i dansk transfersammenhæng og muligheden for at komme dyrt afsted til udlandet, er der så mange år i ham, at en klub i en lidt større liga godt kunne finde på at tage chancen.

Bedste salgsargument
Når spillet klikker for Sabbi, er han svær at bremse, hvad end han spiller fremme eller på kanten.

GettyImages-1234795199

Jakob Breum
Danmark
17 år
Kantspiller
Prisniveau:
3-20 millioner kroner

Han er purung (fylder 18 år 17. november) og er kun lige akkurat kommet ind omkring førsteholdet, så det er nok ikke en spiller, der ryger lige med det samme.

Men på den anden side har OB tidligere solgt en lovende forward, Mathias Jørgensen, meget tidligt, og vil nogen købe ind på potentialet, er unglandsholdsspilleren et godt bud.

Breum, der kan bruges fremme eller på venstre kant, er et varmt navn i ungdomsfodbolden og har i korte indhop set ud til at kunne følge fint med i Superligaen – han kom på tavlen i storsejren over Vejle i efteråret. Så måske er han virkeligheden OB’s bedste salgsemne, selvom han kun lige akkurat er begyndt at spille seniorfodbold.

Bedste salgsargument
Udenlandske klubber køber ofte ind på potentialet, og det har Breum i rigt mål.

Mads Frøkjær-Jensen
Danmark
22 år
Offensiv midtbane
Prisniveau:
3-10 millioner kroner

I perioder har Mads Frøkjær været rigtig god, og en målfarlig midtbanespiller på 22 år ryger i hvert fald på observationslisten andre steder, uden at OB’s halvlunkne resultater får skruet hypen helt i vejret.

På den ene side har OB tydeligvis brug for den offensive midtbanespiller, på den anden side er man også nødt til at blive ved med at sælge spillere, selvom det gør ondt.

Bedste salgsargument
Mål og periodisk godt spil i de små rum omkring feltet. Nogle kan være fristet af at prøve Mads Frøkjær af i et setup med bedre holdkammerater.

Bashkim Kadrii
Danmark
30 år
Forward/kantspiller
Prisniveau:
3-7 millioner kroner

Han har jo ikke være hjemme i ret lang tid, men hvis det gode tilbud dukker op, kan det ikke udelukkes, at OB er villig til sælge, ikke mindst nu hvor udsigten for fynboerne igen er, at man går glip af top 6 og de fine indtægter derfra.

Kadrii er så individuelt stærk, at han bør tiltale udenlandske klubber uden for eliten men med mulighed for at betale en god løn, ligesom Al-Fateh i Saudi-Arabien gjorde.

Bedste salgsargument
Hurtig, udfordrende og målfarlig – det er stadig ord, der klæber sig til forwarden, og det altid en eftertragtet kombination på transfermarkedet, selvom Kadrii har rundet 30 år og måske ikke har haft det allerbedste år.

Jeppe Tverskov
Danmark
28 år
Midtstopper
Prisniveau:
2-5 millioner kroner

Vi kunne sagtens have sat Jens Jakob Thomasen ind her i stedet, men da Thomasen allerede har kontraktudløb til sommer, vælger vi Tverskov.

I vores bog er Tverskov den stærkeste forsvarsspiller i OB, og selvom det ikke bliver for et stort beløb, kan være fint for begge parter, hvis forsvarsspilleren indbringer et par millioner kroner på transfermarkedet til sommer.

Bedste salgsargument
Solid og til at betale for.





Exit på vej? ‘Jeg har også drømme’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København sælger Roony til Barcelona


TransferLIVE: Nu er han kontraktfri

Færdig hos Brøndby IF

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Scorer forrygende løn i FC København

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen


Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

Er det Jesper Lindstrøms nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Fem bud på Viborgs nye træner


50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Crystal Palace skifter ejer

Afsløring: Færdig i FC København

Jubler over BIF-indkøb: Et af de største talenter

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Premier League-klub vil have Hermansen


TRANSFER

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’


– Rasmus Falk har tre muligheder

Spår store Brøndby-salg

Mesterklub frister Højlund

I svime over dansk komet: Han var ustyrlig

Transferchok? ‘Jeg synes, Brøndby skal forsøge!’



Nyt bud på Victor Froholdt

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet

Hvad skal der ske?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Vil kapre FCK-emne

Afsløring: Kan forlade AGF – Anderson har klausul

Fik fem år: Stortalent kan afløse Oliver Sørensen

Afsløring: Clement Bischoffs bror til prøvetræning

Transferplanen: Dufter af kæmpe Superliga-transfer

“Uimodståelig handel”: Det vil Barca betale

Afsløring: Jørgensen ikke længere anfører i AaB



Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen

Bellingham skal på operationsbordet

Tidligere Brøndby-profil i uventet skifte?

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Andreas Christensen meldes færdig

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

Dansk katastrofe!

Afsløring: Christian Sørensen skifter til Vejle

Liverpool får særlig klausul

Åbner Barca-boss for ‘AC’-exit her?

Schmeichel: ‘Et vigtigt signal at sende til alle’



Stort Mbappé-problem for Real Madrid

Her er FC Københavns nye assistenttræner

Danmark har et luksusproblem før skæbnekamp