Der blev solgt spillere for et rekordbeløb i Superligaen i sommeren 2021.
Over en halv milliard kroner var der i alt i transfers for solgte spillere fra den bedste række, og nogle af de største navne som Kamaldeen Sulemana, Frank Onyeka og Jesper Lindstrøm gør allerede en god figur i deres nye klubber i Frankrig, England og Tyskland.
Men dermed er Superligaen ikke tømt for salgsemner.
I OB solgte man i sommer den lovende målmand Oliver Christensen til Hertha Berlin for tre millioner euro, og han var klubbens klart største og bedste salgsemne.
Men selvom resultaterne igen i denne sæson ligger under det forventede mål, der er top 6-kvalifikation efter grundspillet, og det, man i klubbens ledelse selv troede, at man havde truppen til, er der faktisk spillere at sælge ud af.
Tipsbladet.dk ser her nærmere på en håndfuld spillere, OB kunne få millionbeløb for på transfermarkedet til januar eller næste sommer, en liste hvor vi ikke har inkluderet etablerede folk som Jens Jakob Thomasen og Issam Jebali, der begge også kunne være i spil til klubskifter, hvis det rette tilbud dukker op.

Emmanuel Sabbi
USA
23 år
Kantspiller/forward
Prisniveau: 5-10 millioner kroner
Det er ikke helt lykkedes for amerikanske Sabbi i Odense, som mange ellers havde forventet efter den frie transfer fra Hobro i 2020.
Sabbi, der kan bruges og bliver brugt på flere forskellige positioner på midtbanen og fremefter, har ikke fået sammenspillet til at fungere optimalt med holdkammeraterne (og omvendt), og amerikaneren mangler endnu at vise spillet fra de allerbedste perioder i Hobro, hvor han var et problem for snart sagt alle Superliga-forsvar.
Men tegningerne til noget godt er der i glimt og perioder, og selvom Sabbi som 24-årig til januar faktisk er midaldrende i dansk transfersammenhæng og muligheden for at komme dyrt afsted til udlandet, er der så mange år i ham, at en klub i en lidt større liga godt kunne finde på at tage chancen.
Bedste salgsargument
Når spillet klikker for Sabbi, er han svær at bremse, hvad end han spiller fremme eller på kanten.

Jakob Breum
Danmark
17 år
Kantspiller
Prisniveau: 3-20 millioner kroner
Han er purung (fylder 18 år 17. november) og er kun lige akkurat kommet ind omkring førsteholdet, så det er nok ikke en spiller, der ryger lige med det samme.
Men på den anden side har OB tidligere solgt en lovende forward, Mathias Jørgensen, meget tidligt, og vil nogen købe ind på potentialet, er unglandsholdsspilleren et godt bud.
Breum, der kan bruges fremme eller på venstre kant, er et varmt navn i ungdomsfodbolden og har i korte indhop set ud til at kunne følge fint med i Superligaen – han kom på tavlen i storsejren over Vejle i efteråret. Så måske er han virkeligheden OB’s bedste salgsemne, selvom han kun lige akkurat er begyndt at spille seniorfodbold.
Bedste salgsargument
Udenlandske klubber køber ofte ind på potentialet, og det har Breum i rigt mål.
Mads Frøkjær-Jensen
Danmark
22 år
Offensiv midtbane
Prisniveau: 3-10 millioner kroner
I perioder har Mads Frøkjær været rigtig god, og en målfarlig midtbanespiller på 22 år ryger i hvert fald på observationslisten andre steder, uden at OB’s halvlunkne resultater får skruet hypen helt i vejret.
På den ene side har OB tydeligvis brug for den offensive midtbanespiller, på den anden side er man også nødt til at blive ved med at sælge spillere, selvom det gør ondt.
Bedste salgsargument
Mål og periodisk godt spil i de små rum omkring feltet. Nogle kan være fristet af at prøve Mads Frøkjær af i et setup med bedre holdkammerater.
Bashkim Kadrii
Danmark
30 år
Forward/kantspiller
Prisniveau: 3-7 millioner kroner
Han har jo ikke være hjemme i ret lang tid, men hvis det gode tilbud dukker op, kan det ikke udelukkes, at OB er villig til sælge, ikke mindst nu hvor udsigten for fynboerne igen er, at man går glip af top 6 og de fine indtægter derfra.
Kadrii er så individuelt stærk, at han bør tiltale udenlandske klubber uden for eliten men med mulighed for at betale en god løn, ligesom Al-Fateh i Saudi-Arabien gjorde.
Bedste salgsargument
Hurtig, udfordrende og målfarlig – det er stadig ord, der klæber sig til forwarden, og det altid en eftertragtet kombination på transfermarkedet, selvom Kadrii har rundet 30 år og måske ikke har haft det allerbedste år.
Jeppe Tverskov
Danmark
28 år
Midtstopper
Prisniveau: 2-5 millioner kroner
Vi kunne sagtens have sat Jens Jakob Thomasen ind her i stedet, men da Thomasen allerede har kontraktudløb til sommer, vælger vi Tverskov.
I vores bog er Tverskov den stærkeste forsvarsspiller i OB, og selvom det ikke bliver for et stort beløb, kan være fint for begge parter, hvis forsvarsspilleren indbringer et par millioner kroner på transfermarkedet til sommer.
Bedste salgsargument
Solid og til at betale for.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG