Transfertjek: SL-klub kan tjene kassen på talent

SERIE: Resultaterne i OB er igen i denne sæson under det forventede, men der er nok lovende og etablerede spillere til, at man kan hente en del millioner kroner på transfermarkedet i 2022.



Der blev solgt spillere for et rekordbeløb i Superligaen i sommeren 2021.

Over en halv milliard kroner var der i alt i transfers for solgte spillere fra den bedste række, og nogle af de største navne som Kamaldeen Sulemana, Frank Onyeka og Jesper Lindstrøm gør allerede en god figur i deres nye klubber i Frankrig, England og Tyskland.

Men dermed er Superligaen ikke tømt for salgsemner.

I OB solgte man i sommer den lovende målmand Oliver Christensen til Hertha Berlin for tre millioner euro, og han var klubbens klart største og bedste salgsemne.

Men selvom resultaterne igen i denne sæson ligger under det forventede mål, der er top 6-kvalifikation efter grundspillet, og det, man i klubbens ledelse selv troede, at man havde truppen til, er der faktisk spillere at sælge ud af.

Tipsbladet.dk ser her nærmere på en håndfuld spillere, OB kunne få millionbeløb for på transfermarkedet til januar eller næste sommer, en liste hvor vi ikke har inkluderet etablerede folk som Jens Jakob Thomasen og Issam Jebali, der begge også kunne være i spil til klubskifter, hvis det rette tilbud dukker op.

GettyImages-1234795199

Emmanuel Sabbi
USA
23 år
Kantspiller/forward
Prisniveau:
5-10 millioner kroner

Det er ikke helt lykkedes for amerikanske Sabbi i Odense, som mange ellers havde forventet efter den frie transfer fra Hobro i 2020.

Sabbi, der kan bruges og bliver brugt på flere forskellige positioner på midtbanen og fremefter, har ikke fået sammenspillet til at fungere optimalt med holdkammeraterne (og omvendt), og amerikaneren mangler endnu at vise spillet fra de allerbedste perioder i Hobro, hvor han var et problem for snart sagt alle Superliga-forsvar.

Men tegningerne til noget godt er der i glimt og perioder, og selvom Sabbi som 24-årig til januar faktisk er midaldrende i dansk transfersammenhæng og muligheden for at komme dyrt afsted til udlandet, er der så mange år i ham, at en klub i en lidt større liga godt kunne finde på at tage chancen.

Bedste salgsargument
Når spillet klikker for Sabbi, er han svær at bremse, hvad end han spiller fremme eller på kanten.

GettyImages-1234795199

Jakob Breum
Danmark
17 år
Kantspiller
Prisniveau:
3-20 millioner kroner

Han er purung (fylder 18 år 17. november) og er kun lige akkurat kommet ind omkring førsteholdet, så det er nok ikke en spiller, der ryger lige med det samme.

Men på den anden side har OB tidligere solgt en lovende forward, Mathias Jørgensen, meget tidligt, og vil nogen købe ind på potentialet, er unglandsholdsspilleren et godt bud.

Breum, der kan bruges fremme eller på venstre kant, er et varmt navn i ungdomsfodbolden og har i korte indhop set ud til at kunne følge fint med i Superligaen – han kom på tavlen i storsejren over Vejle i efteråret. Så måske er han virkeligheden OB’s bedste salgsemne, selvom han kun lige akkurat er begyndt at spille seniorfodbold.

Bedste salgsargument
Udenlandske klubber køber ofte ind på potentialet, og det har Breum i rigt mål.

Mads Frøkjær-Jensen
Danmark
22 år
Offensiv midtbane
Prisniveau:
3-10 millioner kroner

I perioder har Mads Frøkjær været rigtig god, og en målfarlig midtbanespiller på 22 år ryger i hvert fald på observationslisten andre steder, uden at OB’s halvlunkne resultater får skruet hypen helt i vejret.

På den ene side har OB tydeligvis brug for den offensive midtbanespiller, på den anden side er man også nødt til at blive ved med at sælge spillere, selvom det gør ondt.

Bedste salgsargument
Mål og periodisk godt spil i de små rum omkring feltet. Nogle kan være fristet af at prøve Mads Frøkjær af i et setup med bedre holdkammerater.

Bashkim Kadrii
Danmark
30 år
Forward/kantspiller
Prisniveau:
3-7 millioner kroner

Han har jo ikke være hjemme i ret lang tid, men hvis det gode tilbud dukker op, kan det ikke udelukkes, at OB er villig til sælge, ikke mindst nu hvor udsigten for fynboerne igen er, at man går glip af top 6 og de fine indtægter derfra.

Kadrii er så individuelt stærk, at han bør tiltale udenlandske klubber uden for eliten men med mulighed for at betale en god løn, ligesom Al-Fateh i Saudi-Arabien gjorde.

Bedste salgsargument
Hurtig, udfordrende og målfarlig – det er stadig ord, der klæber sig til forwarden, og det altid en eftertragtet kombination på transfermarkedet, selvom Kadrii har rundet 30 år og måske ikke har haft det allerbedste år.

Jeppe Tverskov
Danmark
28 år
Midtstopper
Prisniveau:
2-5 millioner kroner

Vi kunne sagtens have sat Jens Jakob Thomasen ind her i stedet, men da Thomasen allerede har kontraktudløb til sommer, vælger vi Tverskov.

I vores bog er Tverskov den stærkeste forsvarsspiller i OB, og selvom det ikke bliver for et stort beløb, kan være fint for begge parter, hvis forsvarsspilleren indbringer et par millioner kroner på transfermarkedet til sommer.

Bedste salgsargument
Solid og til at betale for.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Sendt hjem fra FC København-træning

Stor profil glad for Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Medie: Det peger i den retning for Garananga

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Vild stime før Danmark-brag

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Det skal blive bedre, Isaksen!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Vil du være multimillionær?’

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…