Transferugen er fra Tipsbladet fredag og kommer også de følgende tre fredage. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren hver fredag – se mere her.
Med de første Superliga-kampe på plakaten allerede 2. februar og de efterfølgende to døgn er januar 2021 ikke stedet, hvor klubberne kan trække handlerne til sidste sekund i forventningen om, at der er en dejlig lang februar til at spille nye folk ind på holdet.
Med en vis usikkerhed om klubbernes økonomi er tiden så heller ikke til de helt store udlæg, men flere Superliga-klubber har i den første uge i 2021 taget hul på handlerne.
Brøndby IF fortsætter kursen med at hente unge spillere til som supplement til ungdomsafdelingens dygtigste folk. Det betyder et køb af den 19-årige kantspiller Oskar Fallenius fra Brommapojkarna, der koster i omegnen af en million kroner og givetvis en række klausuler i tilfælde af, at han slår til og måske endda bliver solgt videre fra Brøndby.
Læs også:OB-anfører: Fansenes selvforståelse skal være anderledes end tidligere
En etårig aftale med Michael Lumb, som Brøndby også betaler småpenge til Horsens for, tyder lidt på, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen og den øvrige ledelse også har en vis forventning til den nuværende sæson, hvor man i vinterpausen ligger a point med FC Midtjylland helt i toppen af Superligaen.
I FC Nordsjælland har man ikke længere Mikkel Rygaard, der er taget til LKS Lodz i Polens næstbedste række. Et klubskifte, der vækker nogen opsigt, da Rygaard har været en god mand for FCN, og forventningen var, at den 30-årige midtbanespiller kunne finde en klub på højere niveau.
FC Midtjylland er i fuld gang med at rydde op i en bred trup, der er blevet bredere med returen af flere lejespillere. FCM lagde ud med langt om længe at sende Ronnie Schwartz til danskejede Charlton i League One. Det skifte var allerede linet op i oktober, hvor angriberen fortrød i de sidste døgn af transfervinduet, men nu er han kommet afsted.
I AGF har man lejet Mathias Jørgensen af New York Red Bulls og solgt Nicklas Helenius til Silkeborg, og så er det nok slut med Mustafa Amini, der holdt sig i gang i AGF i efteråret men nu lyder til at skulle hjem til Australien.
Læs også:Har været i klubben i få dage: Lumb åben for forlængelse med Brøndby
Den helt store handel i denne uge var SønderjyskE’s salg af Alexander Bah til Slavia Prag. Man får flere millioner kroner mere end de omtrent 10 millioner kroner, man fik for at sælge Sölvi Ottesen til FC København for år tilbage, og som det er kutyme på transfermarkedet i disse år venter der flere millioner, hvis Bah og Slavia klarer sig godt.
Mon ikke nogle af de penge får ben at gå på i de kommende uger, når man i amerikanske Robert Platek har fået en ejer, der ser ud til at have dybere lommer, end man er vant til at se i den del af Superliga-Danmark.
Ogenyi Onazi er også stoppet i SønderjyskE efter et kort og ufrugtbart ophold, André Riel har ophævet aftalen med Lyngby og skal nu spille for Frem i 2. division, og i Aalborg er Daniel Granlis lejeaftale blevet vekslet til en permanent aftale, mod at AaB har betalt det, der lyder som et sekscifret beløb til AIK Stockholm.
Køb Tipsbladet fredag og læs om Morten Olsen og hans syn på Christian Eriksen samt det danske landshold. I avisen får du også et stort interview med den tidligere AaB-profil Oliver Abildgaard, der nu spiller for Rubin Kazan, du kan læse om danske stjerner, der røg på bænken i deres klubber, og så går vi tæt på Steven Gerrard og Rangers FC, der cruiser mod det skotske mesterskab. Som altid købes Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Læs også:Dansk klub er på jagt efter ny træner: Forgængeren er taget til Bulgarien
Læs også:Dansk målmandshåb afbryder lejeaftale: Skifter til engelsk klub
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Sverige med drømmestart på VM
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Iran – New Zealand
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL
