Transferugen i Danmark: Den store oprydning er i gang hos FC Midtjylland

De danske mestre er godt i gang med at rydde op i en bred trup. Her er, hvad der skete på transfermarkedet i den forgangne uge.



Transferugen er fra Tipsbladet fredag og kommer også de følgende tre fredage. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren hver fredag – se mere her.

Med de første Superliga-kampe på plakaten allerede 2. februar og de efterfølgende to døgn er januar 2021 ikke stedet, hvor klubberne kan trække handlerne til sidste sekund i forventningen om, at der er en dejlig lang februar til at spille nye folk ind på holdet.

Med en vis usikkerhed om klubbernes økonomi er tiden så heller ikke til de helt store udlæg, men flere Superliga-klubber har i den første uge i 2021 taget hul på handlerne.

Brøndby IF fortsætter kursen med at hente unge spillere til som supplement til ungdomsafdelingens dygtigste folk. Det betyder et køb af den 19-årige kantspiller Oskar Fallenius fra Brommapojkarna, der koster i omegnen af en million kroner og givetvis en række klausuler i tilfælde af, at han slår til og måske endda bliver solgt videre fra Brøndby.

Læs også:OB-anfører: Fansenes selvforståelse skal være anderledes end tidligere

En etårig aftale med Michael Lumb, som Brøndby også betaler småpenge til Horsens for, tyder lidt på, at fodbolddirektør Carsten V. Jensen og den øvrige ledelse også har en vis forventning til den nuværende sæson, hvor man i vinterpausen ligger a point med FC Midtjylland helt i toppen af Superligaen.

I FC Nordsjælland har man ikke længere Mikkel Rygaard, der er taget til LKS Lodz i Polens næstbedste række. Et klubskifte, der vækker nogen opsigt, da Rygaard har været en god mand for FCN, og forventningen var, at den 30-årige midtbanespiller kunne finde en klub på højere niveau.

FC Midtjylland er i fuld gang med at rydde op i en bred trup, der er blevet bredere med returen af flere lejespillere. FCM lagde ud med langt om længe at sende Ronnie Schwartz til danskejede Charlton i League One. Det skifte var allerede linet op i oktober, hvor angriberen fortrød i de sidste døgn af transfervinduet, men nu er han kommet afsted.

I AGF har man lejet Mathias Jørgensen af New York Red Bulls og solgt Nicklas Helenius til Silkeborg, og så er det nok slut med Mustafa Amini, der holdt sig i gang i AGF i efteråret men nu lyder til at skulle hjem til Australien.

Læs også:Har været i klubben i få dage: Lumb åben for forlængelse med Brøndby

Den helt store handel i denne uge var SønderjyskE’s salg af Alexander Bah til Slavia Prag. Man får flere millioner kroner mere end de omtrent 10 millioner kroner, man fik for at sælge Sölvi Ottesen til FC København for år tilbage, og som det er kutyme på transfermarkedet i disse år venter der flere millioner, hvis Bah og Slavia klarer sig godt.

Mon ikke nogle af de penge får ben at gå på i de kommende uger, når man i amerikanske Robert Platek har fået en ejer, der ser ud til at have dybere lommer, end man er vant til at se i den del af Superliga-Danmark.

Ogenyi Onazi er også stoppet i SønderjyskE efter et kort og ufrugtbart ophold, André Riel har ophævet aftalen med Lyngby og skal nu spille for Frem i 2. division, og i Aalborg er Daniel Granlis lejeaftale blevet vekslet til en permanent aftale, mod at AaB har betalt det, der lyder som et sekscifret beløb til AIK Stockholm.

Køb Tipsbladet fredag og læs om Morten Olsen og hans syn på Christian Eriksen samt det danske landshold. I avisen får du også et stort interview med den tidligere AaB-profil Oliver Abildgaard, der nu spiller for Rubin Kazan, du kan læse om danske stjerner, der røg på bænken i deres klubber, og så går vi tæt på Steven Gerrard og Rangers FC, der cruiser mod det skotske mesterskab. Som altid købes Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

right

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Læs også:Dansk klub er på jagt efter ny træner: Forgængeren er taget til Bulgarien
Læs også:Dansk målmandshåb afbryder lejeaftale: Skifter til engelsk klub



HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund



Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Vil af med dansk keeper



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter interesse

De henter Christian Gytkjær

FC København-keeper får nummer 42, men…

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu



Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne