Transferugen i Danmark: Gaaaaaab

Der sker ikke meget på transfermarkedet i disse uger.



Der sker fortsat meget lidt på transfersiden i de coronapressede Superliga-klubber, hvor ugen mest er gået med at få trimmet trupper ved at sende breddespillere videre, hvor det var muligt.

Således har FC København sagt farvel til den islandske kultstopper Ragnar Sigurdsson efter et halvskuffende 2020-comeback. Han tager igen østover, denne gang til den ukrainske oprykker Rukh Lviv, der trænes af Ivan Fedyk, som islændingen kender fra en fælles fortid i russiske Rostov.

Læs også:Tysk storklub sender Hansi Hinterseers nevø til Sydkorea

Også den kroatiske midtbanemand Robert Mudrazija er på vej videre, nemlig tilbage til hjemlandet og Europa League-banemændene fra Rijeka, hvor han skal spille på lån det næste halvandet år af en FCK-kontrakt, der først udløber med udgangen af 2024. Endelig er den 19-årige offensivspiller Ahmed Daghim blevet solgt til Kolding.

AaB har solgt reservestopperen Kasper Pedersen til Esbjerg efter halvandet år, hvor forsvareren aldrig fik bidt sig fast i den nordjyske startopstilling igen oven på den mislykkede drøm om et udlandsophold efter kontraktudløb i sommeren 2019. Desuden skulle Randers være interesseret i midtbanemanden Magnus Christensen, der også har fået for langt til spilletid i AaB. Endelig er nordjydernes ombejlede U/16-landsholdsmålmand Theo Sander på prøvetræning i Juventus.

Læs også:Ny AaB-træner: Der er meget at arbejde med

Og så har AC Horsens fundet en ny reservekeeper i Aleksandar Stankovic, der forlod klubben for fem år siden, men nu kommer tilbage efter senest et succesfuldt ophold i den tredjebedste norske række hos Brattvag IL, hvor han blev Årets Spiller.

Der sker også lidt blandt de danske spillere i udlandet. Frederik Sørensen har fået ophævet sin kontrakt med 1. FC Köln og er på vej til italienske Pescara i Serie B. I samme række har Lecce hentet midtbanemanden Morten Hjulmand i Admira Wacker, mens klubben på støvlehælen også er ved at hente den 18-årige FCN-angriber Noah Crone, der i øvrigt er søn af tv-værten Natasja Crone.

I Serie A har Verona lånt HB Køge-talentet Marius Elvius for resten af sæsonen, og så har Kenneth Zohore forlænget sin lejeaftale fra West Bromwich til Millwall. 

Læs også:EM-chef afslører: Det her kan forhindre fodbold-EM i København
Læs også:På vej væk? Tidligere AGF-stjerne udeladt igen-igen
Læs også:Ukendt målmand slår rekord med scoring på målspark




Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg