Transferugen i Danmark: Gaaaaaab

Der sker ikke meget på transfermarkedet i disse uger.



Der sker fortsat meget lidt på transfersiden i de coronapressede Superliga-klubber, hvor ugen mest er gået med at få trimmet trupper ved at sende breddespillere videre, hvor det var muligt.

Således har FC København sagt farvel til den islandske kultstopper Ragnar Sigurdsson efter et halvskuffende 2020-comeback. Han tager igen østover, denne gang til den ukrainske oprykker Rukh Lviv, der trænes af Ivan Fedyk, som islændingen kender fra en fælles fortid i russiske Rostov.

Læs også:Tysk storklub sender Hansi Hinterseers nevø til Sydkorea

Også den kroatiske midtbanemand Robert Mudrazija er på vej videre, nemlig tilbage til hjemlandet og Europa League-banemændene fra Rijeka, hvor han skal spille på lån det næste halvandet år af en FCK-kontrakt, der først udløber med udgangen af 2024. Endelig er den 19-årige offensivspiller Ahmed Daghim blevet solgt til Kolding.

AaB har solgt reservestopperen Kasper Pedersen til Esbjerg efter halvandet år, hvor forsvareren aldrig fik bidt sig fast i den nordjyske startopstilling igen oven på den mislykkede drøm om et udlandsophold efter kontraktudløb i sommeren 2019. Desuden skulle Randers være interesseret i midtbanemanden Magnus Christensen, der også har fået for langt til spilletid i AaB. Endelig er nordjydernes ombejlede U/16-landsholdsmålmand Theo Sander på prøvetræning i Juventus.

Læs også:Ny AaB-træner: Der er meget at arbejde med

Og så har AC Horsens fundet en ny reservekeeper i Aleksandar Stankovic, der forlod klubben for fem år siden, men nu kommer tilbage efter senest et succesfuldt ophold i den tredjebedste norske række hos Brattvag IL, hvor han blev Årets Spiller.

Der sker også lidt blandt de danske spillere i udlandet. Frederik Sørensen har fået ophævet sin kontrakt med 1. FC Köln og er på vej til italienske Pescara i Serie B. I samme række har Lecce hentet midtbanemanden Morten Hjulmand i Admira Wacker, mens klubben på støvlehælen også er ved at hente den 18-årige FCN-angriber Noah Crone, der i øvrigt er søn af tv-værten Natasja Crone.

I Serie A har Verona lånt HB Køge-talentet Marius Elvius for resten af sæsonen, og så har Kenneth Zohore forlænget sin lejeaftale fra West Bromwich til Millwall. 

Læs også:EM-chef afslører: Det her kan forhindre fodbold-EM i København
Læs også:På vej væk? Tidligere AGF-stjerne udeladt igen-igen
Læs også:Ukendt målmand slår rekord med scoring på målspark




LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

FC Nordsjælland – AGF