VEJLE (Tipsbladet): Der var gang i den i søndagens Superliga-kamp mellem Vejle Boldklub og FC København.
Flere gange gik bølgerne højt – ikke mindst da FC København fik et straffespark efter godt en times spil.
Her måtte Kevin Diks vente i flere minutter på, at han kunne sparke, fordi situationen skulle tjekkes, og fordi der blandt andet skulle uddeles gule kort til Vejle Boldklubs angriber Emmanuel Yeboah og FC Københavns kantspiller Elias Achouri.
Og mens han ventede på at sparke, blev Kevin Diks forsøgt irriteret.
– Jeg synes, det tog lidt for lang tid. Jeg synes, at dommeren skulle have håndteret situationen hurtigere, fordi alle kan tale, og alle venter lang tid. Det er ikke godt for sparkeren, men ja, det blev et mål, siger FC København-profilen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Der blev især trashtalket, fortæller Kevin Diks.
– De talte meget til mig. Målmanden sagde nok 30 gange, at han vidste, hvor jeg ville sparke. Jeg tænkte, at jeg sparker mange straffespark, så hvordan ved du, hvor jeg vil sparke? Men okay.
– Jeg sagde til ham, at han skulle tage det roligt, fordi han snakkede, snakkede og snakkede. Indtil jeg sparkede, talte han. Måske skulle han fokusere på noget andet end at tale til mig hele tiden, fordi jeg var fokuseret. Jeg sagde intet, før jeg scorede, siger Kevin Diks og tilføjer med et smil:
– Så sagde jeg “calma” og “easy”.
Kevin Diks' scoring på straffespark var en udligning, og i det 85. minut dukkede Andreas Cornelius op og scorede sejrsmålet.
Selvom det afgørende mål først faldt sent, er FC København-profilen glad for præstationen.
– Jeg synes, at vi er i fuld kontrol. Vi nærmer os det niveau, vi vil være på, og vi havde mange chancer for at score. Nogle gange mangler den sidste aflevering, men jeg synes, at – ligesom mod AaB og Køge – selvom vi ikke scorer i de første 45 minutter, forbliver vi rolige. Anden halvleg starter ikke, som vi håbede på, men vi holdt sammen, og vi ved, at vi kan score mål, siger Kevin DIks.
FC København skal i den kommende uge spille mod Jagiellonia i Conference League og Silkeborg IF i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE