VEJLE (Tipsbladet): Der var gang i den i søndagens Superliga-kamp mellem Vejle Boldklub og FC København.
Flere gange gik bølgerne højt – ikke mindst da FC København fik et straffespark efter godt en times spil.
Her måtte Kevin Diks vente i flere minutter på, at han kunne sparke, fordi situationen skulle tjekkes, og fordi der blandt andet skulle uddeles gule kort til Vejle Boldklubs angriber Emmanuel Yeboah og FC Københavns kantspiller Elias Achouri.
Og mens han ventede på at sparke, blev Kevin Diks forsøgt irriteret.
– Jeg synes, det tog lidt for lang tid. Jeg synes, at dommeren skulle have håndteret situationen hurtigere, fordi alle kan tale, og alle venter lang tid. Det er ikke godt for sparkeren, men ja, det blev et mål, siger FC København-profilen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Der blev især trashtalket, fortæller Kevin Diks.
– De talte meget til mig. Målmanden sagde nok 30 gange, at han vidste, hvor jeg ville sparke. Jeg tænkte, at jeg sparker mange straffespark, så hvordan ved du, hvor jeg vil sparke? Men okay.
– Jeg sagde til ham, at han skulle tage det roligt, fordi han snakkede, snakkede og snakkede. Indtil jeg sparkede, talte han. Måske skulle han fokusere på noget andet end at tale til mig hele tiden, fordi jeg var fokuseret. Jeg sagde intet, før jeg scorede, siger Kevin Diks og tilføjer med et smil:
– Så sagde jeg “calma” og “easy”.
Kevin Diks' scoring på straffespark var en udligning, og i det 85. minut dukkede Andreas Cornelius op og scorede sejrsmålet.
Selvom det afgørende mål først faldt sent, er FC København-profilen glad for præstationen.
– Jeg synes, at vi er i fuld kontrol. Vi nærmer os det niveau, vi vil være på, og vi havde mange chancer for at score. Nogle gange mangler den sidste aflevering, men jeg synes, at – ligesom mod AaB og Køge – selvom vi ikke scorer i de første 45 minutter, forbliver vi rolige. Anden halvleg starter ikke, som vi håbede på, men vi holdt sammen, og vi ved, at vi kan score mål, siger Kevin DIks.
FC København skal i den kommende uge spille mod Jagiellonia i Conference League og Silkeborg IF i Superligaen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER