Trashtalk til FCK’er: ‘Han blev ved med at snakke’

Kevin Diks fortæller, at Vejle Boldklubs målmand Igor Vekic snakkede og snakkede og snakkede, før hollænderen skulle sparke straffespark.



VEJLE (Tipsbladet): Der var gang i den i søndagens Superliga-kamp mellem Vejle Boldklub og FC København.

Flere gange gik bølgerne højt – ikke mindst da FC København fik et straffespark efter godt en times spil.

Her måtte Kevin Diks vente i flere minutter på, at han kunne sparke, fordi situationen skulle tjekkes, og fordi der blandt andet skulle uddeles gule kort til Vejle Boldklubs angriber Emmanuel Yeboah og FC Københavns kantspiller Elias Achouri.

Og mens han ventede på at sparke, blev Kevin Diks forsøgt irriteret. 

– Jeg synes, det tog lidt for lang tid. Jeg synes, at dommeren skulle have håndteret situationen hurtigere, fordi alle kan tale, og alle venter lang tid. Det er ikke godt for sparkeren, men ja, det blev et mål, siger FC København-profilen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Der blev især trashtalket, fortæller Kevin Diks.

– De talte meget til mig. Målmanden sagde nok 30 gange, at han vidste, hvor jeg ville sparke. Jeg tænkte, at jeg sparker mange straffespark, så hvordan ved du, hvor jeg vil sparke? Men okay.

– Jeg sagde til ham, at han skulle tage det roligt, fordi han snakkede, snakkede og snakkede. Indtil jeg sparkede, talte han. Måske skulle han fokusere på noget andet end at tale til mig hele tiden, fordi jeg var fokuseret. Jeg sagde intet, før jeg scorede, siger Kevin Diks og tilføjer med et smil:

– Så sagde jeg “calma” og “easy”.

Kevin Diks' scoring på straffespark var en udligning, og i det 85. minut dukkede Andreas Cornelius op og scorede sejrsmålet.
Selvom det afgørende mål først faldt sent, er FC København-profilen glad for præstationen.

– Jeg synes, at vi er i fuld kontrol. Vi nærmer os det niveau, vi vil være på, og vi havde mange chancer for at score. Nogle gange mangler den sidste aflevering, men jeg synes, at – ligesom mod AaB og Køge – selvom vi ikke scorer i de første 45 minutter, forbliver vi rolige. Anden halvleg starter ikke, som vi håbede på, men vi holdt sammen, og vi ved, at vi kan score mål, siger Kevin DIks.

FC København skal i den kommende uge spille mod Jagiellonia i Conference League og Silkeborg IF i Superligaen. 







Åge Hareide er alvorligt syg


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Skotland dummer sig i Grækenland

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Bendtner med drømmemelding for Danmark

GOG buldrer forbi bundhold

Riemer giver Højlund-opdatering

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Chok i OB – siger op efter seks dage

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ny kæmpeklub er interesseret

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Aflyser pressemøde i Parken

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Ståle Solbakken sender advarsel

Advarer mod at undervurdere Belarus

Dansk stjerne udgår med sygdom

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Her kan du se Danmark mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’