VEJLE (Tipsbladet): Der var gang i den i søndagens Superliga-kamp mellem Vejle Boldklub og FC København.
Flere gange gik bølgerne højt – ikke mindst da FC København fik et straffespark efter godt en times spil.
Her måtte Kevin Diks vente i flere minutter på, at han kunne sparke, fordi situationen skulle tjekkes, og fordi der blandt andet skulle uddeles gule kort til Vejle Boldklubs angriber Emmanuel Yeboah og FC Københavns kantspiller Elias Achouri.
Og mens han ventede på at sparke, blev Kevin Diks forsøgt irriteret.
– Jeg synes, det tog lidt for lang tid. Jeg synes, at dommeren skulle have håndteret situationen hurtigere, fordi alle kan tale, og alle venter lang tid. Det er ikke godt for sparkeren, men ja, det blev et mål, siger FC København-profilen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Der blev især trashtalket, fortæller Kevin Diks.
– De talte meget til mig. Målmanden sagde nok 30 gange, at han vidste, hvor jeg ville sparke. Jeg tænkte, at jeg sparker mange straffespark, så hvordan ved du, hvor jeg vil sparke? Men okay.
– Jeg sagde til ham, at han skulle tage det roligt, fordi han snakkede, snakkede og snakkede. Indtil jeg sparkede, talte han. Måske skulle han fokusere på noget andet end at tale til mig hele tiden, fordi jeg var fokuseret. Jeg sagde intet, før jeg scorede, siger Kevin Diks og tilføjer med et smil:
– Så sagde jeg “calma” og “easy”.
Kevin Diks' scoring på straffespark var en udligning, og i det 85. minut dukkede Andreas Cornelius op og scorede sejrsmålet.
Selvom det afgørende mål først faldt sent, er FC København-profilen glad for præstationen.
– Jeg synes, at vi er i fuld kontrol. Vi nærmer os det niveau, vi vil være på, og vi havde mange chancer for at score. Nogle gange mangler den sidste aflevering, men jeg synes, at – ligesom mod AaB og Køge – selvom vi ikke scorer i de første 45 minutter, forbliver vi rolige. Anden halvleg starter ikke, som vi håbede på, men vi holdt sammen, og vi ved, at vi kan score mål, siger Kevin DIks.
FC København skal i den kommende uge spille mod Jagiellonia i Conference League og Silkeborg IF i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED