SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne er skiftet fra Silkeborg IF til Burnley i det, der indtil videre er januars største spillersalg fra Superligaen.
Pontus Rödin og Alexander Busch er ved at arbejde sig tilbage i fulde omdrejninger efter et skadesplaget efterår for svenskeren og et mareridt af et 2024 for talentfulde Busch, der nærmest ikke var på banen hele året på grund af en yderst stædig lyskeskade.
Og da Tipsbladet er forbi træningen i Silkeborg IF, bliver angrebsprofilen Tonni Adamsen også sparet fra spiløvelserne for ikke at risikere noget med en ankel, der har drillet men er i bedring.
Derfor er Rasmus Thelander at se på det ene hold til træningen, mens den tidligere SIF-spiller Jeppe Gertsen er Thelanders direkte modspiller som angriber i den afsluttende spiløvelse, selv om Gertsen er midtstopper af profession.
Også den tidligere SIF-, Lyngby- og Brøndby-spiller Svenn Crone har trænet med på det seneste, hvilket jo er ganske interessant, da Crone er højre back ligesom netop solgte Oliver Sonne.
Nu er fodboldverdenen og transfermarkedet ikke et sted, hvor man skal bruge ordet ‘aldrig’ skødesløst, og det gør SIF-cheftræner Kent Nielsen da heller ikke her nogle dage før første træningskamp mod OB og en optakt, hvor der ikke kan udstedes hverken hele eller halve statsgarantier om, at der ikke sker yderligere mandefald via transfermarkedet eller skader.
Men det ligger ikke i kortene, at de tre kontraktfri eksspillere skal skrive kontrakt med SIF.
– Vi har sagt, ligesom det også gælder med Svenn Crone, at de spillere står et sted, hvor det er hensigtsmæssigt, at de træner med her i stedet for bare at løbe en tur. De får noget almindelig træning i stedet, og så længe det ikke kolliderer med vores unge spillere, som vi gerne vil have med i træninger, er det fint. Vi vil gerne hjælpe dem, fordi de har gjort det godt for SIF, og det er i den kontekst, at de træner med, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
– De er ikke med, for at vi kan få et kig på dem. Sådan er det ikke tænkt. Og så ved vi, at virkeligheden nogle gange kan overhale én, siger SIF-cheftræneren.
Rasmus Thelander spillede i efteråret for Silkeborg IF og gjorde et godt indtryk som vikar efter Rödin og Busch’ skader, et skifte der kom i stand, efter Thelander og AaB blev enige om en ophævelse af kontrakten i transfervinduet.
Svenn Crone var senest i norske Brann, mens Jeppe Gertsen spillede 2024 for islandske Vestri efter et par år i Fredericia.
SIF tjekker i øjeblikket transfermarkedet for at se, om der er en højre eller en venstre back, der kan erstatte netop solgte Oliver Sonne – læs mere om det her.
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Skæbnekamp: Danmark møder Skotland
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER