SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne er skiftet fra Silkeborg IF til Burnley i det, der indtil videre er januars største spillersalg fra Superligaen.
Pontus Rödin og Alexander Busch er ved at arbejde sig tilbage i fulde omdrejninger efter et skadesplaget efterår for svenskeren og et mareridt af et 2024 for talentfulde Busch, der nærmest ikke var på banen hele året på grund af en yderst stædig lyskeskade.
Og da Tipsbladet er forbi træningen i Silkeborg IF, bliver angrebsprofilen Tonni Adamsen også sparet fra spiløvelserne for ikke at risikere noget med en ankel, der har drillet men er i bedring.
Derfor er Rasmus Thelander at se på det ene hold til træningen, mens den tidligere SIF-spiller Jeppe Gertsen er Thelanders direkte modspiller som angriber i den afsluttende spiløvelse, selv om Gertsen er midtstopper af profession.
Også den tidligere SIF-, Lyngby- og Brøndby-spiller Svenn Crone har trænet med på det seneste, hvilket jo er ganske interessant, da Crone er højre back ligesom netop solgte Oliver Sonne.
Nu er fodboldverdenen og transfermarkedet ikke et sted, hvor man skal bruge ordet ‘aldrig’ skødesløst, og det gør SIF-cheftræner Kent Nielsen da heller ikke her nogle dage før første træningskamp mod OB og en optakt, hvor der ikke kan udstedes hverken hele eller halve statsgarantier om, at der ikke sker yderligere mandefald via transfermarkedet eller skader.
Men det ligger ikke i kortene, at de tre kontraktfri eksspillere skal skrive kontrakt med SIF.
– Vi har sagt, ligesom det også gælder med Svenn Crone, at de spillere står et sted, hvor det er hensigtsmæssigt, at de træner med her i stedet for bare at løbe en tur. De får noget almindelig træning i stedet, og så længe det ikke kolliderer med vores unge spillere, som vi gerne vil have med i træninger, er det fint. Vi vil gerne hjælpe dem, fordi de har gjort det godt for SIF, og det er i den kontekst, at de træner med, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
– De er ikke med, for at vi kan få et kig på dem. Sådan er det ikke tænkt. Og så ved vi, at virkeligheden nogle gange kan overhale én, siger SIF-cheftræneren.
Rasmus Thelander spillede i efteråret for Silkeborg IF og gjorde et godt indtryk som vikar efter Rödin og Busch’ skader, et skifte der kom i stand, efter Thelander og AaB blev enige om en ophævelse af kontrakten i transfervinduet.
Svenn Crone var senest i norske Brann, mens Jeppe Gertsen spillede 2024 for islandske Vestri efter et par år i Fredericia.
SIF tjekker i øjeblikket transfermarkedet for at se, om der er en højre eller en venstre back, der kan erstatte netop solgte Oliver Sonne – læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TRANSFER
Brøndby tæt på Superliga-profil
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT