SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne er skiftet fra Silkeborg IF til Burnley i det, der indtil videre er januars største spillersalg fra Superligaen.
Pontus Rödin og Alexander Busch er ved at arbejde sig tilbage i fulde omdrejninger efter et skadesplaget efterår for svenskeren og et mareridt af et 2024 for talentfulde Busch, der nærmest ikke var på banen hele året på grund af en yderst stædig lyskeskade.
Og da Tipsbladet er forbi træningen i Silkeborg IF, bliver angrebsprofilen Tonni Adamsen også sparet fra spiløvelserne for ikke at risikere noget med en ankel, der har drillet men er i bedring.
Derfor er Rasmus Thelander at se på det ene hold til træningen, mens den tidligere SIF-spiller Jeppe Gertsen er Thelanders direkte modspiller som angriber i den afsluttende spiløvelse, selv om Gertsen er midtstopper af profession.
Også den tidligere SIF-, Lyngby- og Brøndby-spiller Svenn Crone har trænet med på det seneste, hvilket jo er ganske interessant, da Crone er højre back ligesom netop solgte Oliver Sonne.
Nu er fodboldverdenen og transfermarkedet ikke et sted, hvor man skal bruge ordet ‘aldrig’ skødesløst, og det gør SIF-cheftræner Kent Nielsen da heller ikke her nogle dage før første træningskamp mod OB og en optakt, hvor der ikke kan udstedes hverken hele eller halve statsgarantier om, at der ikke sker yderligere mandefald via transfermarkedet eller skader.
Men det ligger ikke i kortene, at de tre kontraktfri eksspillere skal skrive kontrakt med SIF.
– Vi har sagt, ligesom det også gælder med Svenn Crone, at de spillere står et sted, hvor det er hensigtsmæssigt, at de træner med her i stedet for bare at løbe en tur. De får noget almindelig træning i stedet, og så længe det ikke kolliderer med vores unge spillere, som vi gerne vil have med i træninger, er det fint. Vi vil gerne hjælpe dem, fordi de har gjort det godt for SIF, og det er i den kontekst, at de træner med, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.
– De er ikke med, for at vi kan få et kig på dem. Sådan er det ikke tænkt. Og så ved vi, at virkeligheden nogle gange kan overhale én, siger SIF-cheftræneren.
Rasmus Thelander spillede i efteråret for Silkeborg IF og gjorde et godt indtryk som vikar efter Rödin og Busch’ skader, et skifte der kom i stand, efter Thelander og AaB blev enige om en ophævelse af kontrakten i transfervinduet.
Svenn Crone var senest i norske Brann, mens Jeppe Gertsen spillede 2024 for islandske Vestri efter et par år i Fredericia.
SIF tjekker i øjeblikket transfermarkedet for at se, om der er en højre eller en venstre back, der kan erstatte netop solgte Oliver Sonne – læs mere om det her.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Kæmpe nyhed i udlandet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Riemer melder stjerne klar
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE