Tre mand træner med i SIF: Derfor er de der

Der er ekstra folk i træningstrøjerne i Silkeborg IF i disse dage.



SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne er skiftet fra Silkeborg IF til Burnley i det, der indtil videre er januars største spillersalg fra Superligaen.

Pontus Rödin og Alexander Busch er ved at arbejde sig tilbage i fulde omdrejninger efter et skadesplaget efterår for svenskeren og et mareridt af et 2024 for talentfulde Busch, der nærmest ikke var på banen hele året på grund af en yderst stædig lyskeskade.

Og da Tipsbladet er forbi træningen i Silkeborg IF, bliver angrebsprofilen Tonni Adamsen også sparet fra spiløvelserne for ikke at risikere noget med en ankel, der har drillet men er i bedring.

Derfor er Rasmus Thelander at se på det ene hold til træningen, mens den tidligere SIF-spiller Jeppe Gertsen er Thelanders direkte modspiller som angriber i den afsluttende spiløvelse, selv om Gertsen er midtstopper af profession.

Også den tidligere SIF-, Lyngby- og Brøndby-spiller Svenn Crone har trænet med på det seneste, hvilket jo er ganske interessant, da Crone er højre back ligesom netop solgte Oliver Sonne.

Nu er fodboldverdenen og transfermarkedet ikke et sted, hvor man skal bruge ordet ‘aldrig’ skødesløst, og det gør SIF-cheftræner Kent Nielsen da heller ikke her nogle dage før første træningskamp mod OB og en optakt, hvor der ikke kan udstedes hverken hele eller halve statsgarantier om, at der ikke sker yderligere mandefald via transfermarkedet eller skader.

Men det ligger ikke i kortene, at de tre kontraktfri eksspillere skal skrive kontrakt med SIF.

– Vi har sagt, ligesom det også gælder med Svenn Crone, at de spillere står et sted, hvor det er hensigtsmæssigt, at de træner med her i stedet for bare at løbe en tur. De får noget almindelig træning i stedet, og så længe det ikke kolliderer med vores unge spillere, som vi gerne vil have med i træninger, er det fint. Vi vil gerne hjælpe dem, fordi de har gjort det godt for SIF, og det er i den kontekst, at de træner med, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.

– De er ikke med, for at vi kan få et kig på dem. Sådan er det ikke tænkt. Og så ved vi, at virkeligheden nogle gange kan overhale én, siger SIF-cheftræneren.

Rasmus Thelander spillede i efteråret for Silkeborg IF og gjorde et godt indtryk som vikar efter Rödin og Busch’ skader, et skifte der kom i stand, efter Thelander og AaB blev enige om en ophævelse af kontrakten i transfervinduet.

Svenn Crone var senest i norske Brann, mens Jeppe Gertsen spillede 2024 for islandske Vestri efter et par år i Fredericia.

SIF tjekker i øjeblikket transfermarkedet for at se, om der er en højre eller en venstre back, der kan erstatte netop solgte Oliver Sonne – læs mere om det her.



Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Kæmpe triumf for Frank

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny Liverpool-nedtur

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Trækker overskrifter i Sydkorea

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Danskerscoringerne væltede ind

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCM-duo sætter vanvittig rekord

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Dansk bomber i tårevædet afsked

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Her er alle VM-grupperne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?