Tre mand træner med i SIF: Derfor er de der

Der er ekstra folk i træningstrøjerne i Silkeborg IF i disse dage.



SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne er skiftet fra Silkeborg IF til Burnley i det, der indtil videre er januars største spillersalg fra Superligaen.

Pontus Rödin og Alexander Busch er ved at arbejde sig tilbage i fulde omdrejninger efter et skadesplaget efterår for svenskeren og et mareridt af et 2024 for talentfulde Busch, der nærmest ikke var på banen hele året på grund af en yderst stædig lyskeskade.

Og da Tipsbladet er forbi træningen i Silkeborg IF, bliver angrebsprofilen Tonni Adamsen også sparet fra spiløvelserne for ikke at risikere noget med en ankel, der har drillet men er i bedring.

Derfor er Rasmus Thelander at se på det ene hold til træningen, mens den tidligere SIF-spiller Jeppe Gertsen er Thelanders direkte modspiller som angriber i den afsluttende spiløvelse, selv om Gertsen er midtstopper af profession.

Også den tidligere SIF-, Lyngby- og Brøndby-spiller Svenn Crone har trænet med på det seneste, hvilket jo er ganske interessant, da Crone er højre back ligesom netop solgte Oliver Sonne.

Nu er fodboldverdenen og transfermarkedet ikke et sted, hvor man skal bruge ordet ‘aldrig’ skødesløst, og det gør SIF-cheftræner Kent Nielsen da heller ikke her nogle dage før første træningskamp mod OB og en optakt, hvor der ikke kan udstedes hverken hele eller halve statsgarantier om, at der ikke sker yderligere mandefald via transfermarkedet eller skader.

Men det ligger ikke i kortene, at de tre kontraktfri eksspillere skal skrive kontrakt med SIF.

– Vi har sagt, ligesom det også gælder med Svenn Crone, at de spillere står et sted, hvor det er hensigtsmæssigt, at de træner med her i stedet for bare at løbe en tur. De får noget almindelig træning i stedet, og så længe det ikke kolliderer med vores unge spillere, som vi gerne vil have med i træninger, er det fint. Vi vil gerne hjælpe dem, fordi de har gjort det godt for SIF, og det er i den kontekst, at de træner med, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.

– De er ikke med, for at vi kan få et kig på dem. Sådan er det ikke tænkt. Og så ved vi, at virkeligheden nogle gange kan overhale én, siger SIF-cheftræneren.

Rasmus Thelander spillede i efteråret for Silkeborg IF og gjorde et godt indtryk som vikar efter Rödin og Busch’ skader, et skifte der kom i stand, efter Thelander og AaB blev enige om en ophævelse af kontrakten i transfervinduet.

Svenn Crone var senest i norske Brann, mens Jeppe Gertsen spillede 2024 for islandske Vestri efter et par år i Fredericia.

SIF tjekker i øjeblikket transfermarkedet for at se, om der er en højre eller en venstre back, der kan erstatte netop solgte Oliver Sonne – læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Hård kritik af FCM-profil

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

‘De har grinet deres røv i laser’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Robert trækker overskrifter i udlandet

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Superliga-klub bedst i hele verden

Thomas Frank er favorit til jobbet

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Har været uenig med Steve Cooper

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Nu er han pludselig syg

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Han er Superligaens ringeste målmand!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Mathias Zanka går viralt

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Glem det, Leicester!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote