Tre mand træner med i SIF: Derfor er de der

Der er ekstra folk i træningstrøjerne i Silkeborg IF i disse dage.



SILKEBORG (Tipsbladet): Oliver Sonne er skiftet fra Silkeborg IF til Burnley i det, der indtil videre er januars største spillersalg fra Superligaen.

Pontus Rödin og Alexander Busch er ved at arbejde sig tilbage i fulde omdrejninger efter et skadesplaget efterår for svenskeren og et mareridt af et 2024 for talentfulde Busch, der nærmest ikke var på banen hele året på grund af en yderst stædig lyskeskade.

Og da Tipsbladet er forbi træningen i Silkeborg IF, bliver angrebsprofilen Tonni Adamsen også sparet fra spiløvelserne for ikke at risikere noget med en ankel, der har drillet men er i bedring.

Derfor er Rasmus Thelander at se på det ene hold til træningen, mens den tidligere SIF-spiller Jeppe Gertsen er Thelanders direkte modspiller som angriber i den afsluttende spiløvelse, selv om Gertsen er midtstopper af profession.

Også den tidligere SIF-, Lyngby- og Brøndby-spiller Svenn Crone har trænet med på det seneste, hvilket jo er ganske interessant, da Crone er højre back ligesom netop solgte Oliver Sonne.

Nu er fodboldverdenen og transfermarkedet ikke et sted, hvor man skal bruge ordet ‘aldrig’ skødesløst, og det gør SIF-cheftræner Kent Nielsen da heller ikke her nogle dage før første træningskamp mod OB og en optakt, hvor der ikke kan udstedes hverken hele eller halve statsgarantier om, at der ikke sker yderligere mandefald via transfermarkedet eller skader.

Men det ligger ikke i kortene, at de tre kontraktfri eksspillere skal skrive kontrakt med SIF.

– Vi har sagt, ligesom det også gælder med Svenn Crone, at de spillere står et sted, hvor det er hensigtsmæssigt, at de træner med her i stedet for bare at løbe en tur. De får noget almindelig træning i stedet, og så længe det ikke kolliderer med vores unge spillere, som vi gerne vil have med i træninger, er det fint. Vi vil gerne hjælpe dem, fordi de har gjort det godt for SIF, og det er i den kontekst, at de træner med, siger Kent Nielsen til Tipsbladet.

– De er ikke med, for at vi kan få et kig på dem. Sådan er det ikke tænkt. Og så ved vi, at virkeligheden nogle gange kan overhale én, siger SIF-cheftræneren.

Rasmus Thelander spillede i efteråret for Silkeborg IF og gjorde et godt indtryk som vikar efter Rödin og Busch’ skader, et skifte der kom i stand, efter Thelander og AaB blev enige om en ophævelse af kontrakten i transfervinduet.

Svenn Crone var senest i norske Brann, mens Jeppe Gertsen spillede 2024 for islandske Vestri efter et par år i Fredericia.

SIF tjekker i øjeblikket transfermarkedet for at se, om der er en højre eller en venstre back, der kan erstatte netop solgte Oliver Sonne – læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre