Efter en usædvanligt tung sæsonstart har Vejle Boldklub tirsdag præsenteret en ny cheftræner i form af Mihai Teja.
Den 46-årige rumæner skal afløse Ivan Prelec, der mandag valgte at træde tilbage.
For direktør Henrik Tønder gør det ondt at sige farvel til kroaten, der kom til Vejle i marts 2022.
– Først og fremmest er det ærgerligt at miste en, synes jeg, dygtig træner og en god kollega og en dygtig leder. Men det er klart, at når han fortæller, at han ikke synes, at han har det, der skal til for at bidrage til, at vi kan vende situationen, så skal vi også agere på det som klub, siger Henrik Tønder til Tipsbladet.
Har Ivan Prelec fået de optimale arbejdsbetingelser til at gøre Vejle til et konkurrencedygtigt hold?
– Det er jo en del af evalueringen. Du kan sige, at baseret på de resultater, vi har opnået, så kan vi jo ikke være tilfredse med flere elementer. Det er jo et delt ansvar, det her. På den måde er det ikke sikkert, at han har fået de optimale betingelser, lyder det fra Henrik Tønder.
Er du overbevist om, at den nuværende spillertrup har kvalitet nok til at overleve i Superligaen?
– Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.
Selvom den igangværende sæson har været en resultatmæssig skuffelse, er der ifølge Henrik Tønder ingen tvivl om, hvilket aftryk Ivan Prelec har efterladt i Vejle Boldklub.
– Et fantastisk godt aftryk. Han har gjort det godt. Han har været her i knap to-et-halvt år og har været med til at rykke klubben op og til at stabilisere klubben i Superligaen. Han har også været med i et udviklingsarbejde, hvor den sportslige sektor og staben er blevet udviklet, i forhold til den måde, vi har vores hverdag på. Han har været et rigtigt, rigtigt godt bekendtskab og en god træner, lyder det fra Henrik Tønder.
Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.
Henrik TønderDirektør, Vejle Boldklub
Profiler har sagt farvel
Ivan Prelecs afløser i Vejle Boldklub hedder Mihai Teja, og Henrik Tønder har fået et godt indtryk af rumæneren, som han dog ikke har et indgående kendskab til.
– Man kan sige, at den rekrutteringsproces, der har været, har jo primært været drevet af vores sportschef og vores ejer, og derfor kan man næsten også regne ud, at kendskabet til Mihai kommer fra vores sportslige sektor. Jeg har haft anledning til at tale med ham og har et rigtigt godt indtryk af ham. Det er jo ikke fremmed for os at få udenlandske cheftrænere ind, så på den måde vil vi jo gøre alt for, at han får de bedste muligheder for at lykkes i Vejle Boldklub, siger Henrik Tønder.
Kan man sige, at det ikke er så overraskende, at Vejle har fået en dårlig start, når nu I har sagt farvel til flere store profiler denne sommer?
– Det kan der godt være en selvstændig pointe i, ligesom der er en pointe i, at vi hører til i det segment. Men når alt det er sagt, så er der ingen rimelighed i på nogen måde, at vi skal ligge med nul point efter ni kampe, lyder det fra Henrik Tønder.
Har der været nogen interesse for at købe Vejle Boldklub siden januar?
– Det skal du spørge vores ejer (Andrew Zolotko, red.) om. Det er ham, der er sælger. Det er ikke mig.
Vejle Boldklubs næste kamp er på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod FC København.
TOPNYHED – De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
GOG buldrer forbi bundhold
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Danske tenniskvinder rykker ned
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER