Efter en usædvanligt tung sæsonstart har Vejle Boldklub tirsdag præsenteret en ny cheftræner i form af Mihai Teja.
Den 46-årige rumæner skal afløse Ivan Prelec, der mandag valgte at træde tilbage.
For direktør Henrik Tønder gør det ondt at sige farvel til kroaten, der kom til Vejle i marts 2022.
– Først og fremmest er det ærgerligt at miste en, synes jeg, dygtig træner og en god kollega og en dygtig leder. Men det er klart, at når han fortæller, at han ikke synes, at han har det, der skal til for at bidrage til, at vi kan vende situationen, så skal vi også agere på det som klub, siger Henrik Tønder til Tipsbladet.
Har Ivan Prelec fået de optimale arbejdsbetingelser til at gøre Vejle til et konkurrencedygtigt hold?
– Det er jo en del af evalueringen. Du kan sige, at baseret på de resultater, vi har opnået, så kan vi jo ikke være tilfredse med flere elementer. Det er jo et delt ansvar, det her. På den måde er det ikke sikkert, at han har fået de optimale betingelser, lyder det fra Henrik Tønder.
Er du overbevist om, at den nuværende spillertrup har kvalitet nok til at overleve i Superligaen?
– Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.
Selvom den igangværende sæson har været en resultatmæssig skuffelse, er der ifølge Henrik Tønder ingen tvivl om, hvilket aftryk Ivan Prelec har efterladt i Vejle Boldklub.
– Et fantastisk godt aftryk. Han har gjort det godt. Han har været her i knap to-et-halvt år og har været med til at rykke klubben op og til at stabilisere klubben i Superligaen. Han har også været med i et udviklingsarbejde, hvor den sportslige sektor og staben er blevet udviklet, i forhold til den måde, vi har vores hverdag på. Han har været et rigtigt, rigtigt godt bekendtskab og en god træner, lyder det fra Henrik Tønder.
Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.
Henrik TønderDirektør, Vejle Boldklub
Profiler har sagt farvel
Ivan Prelecs afløser i Vejle Boldklub hedder Mihai Teja, og Henrik Tønder har fået et godt indtryk af rumæneren, som han dog ikke har et indgående kendskab til.
– Man kan sige, at den rekrutteringsproces, der har været, har jo primært været drevet af vores sportschef og vores ejer, og derfor kan man næsten også regne ud, at kendskabet til Mihai kommer fra vores sportslige sektor. Jeg har haft anledning til at tale med ham og har et rigtigt godt indtryk af ham. Det er jo ikke fremmed for os at få udenlandske cheftrænere ind, så på den måde vil vi jo gøre alt for, at han får de bedste muligheder for at lykkes i Vejle Boldklub, siger Henrik Tønder.
Kan man sige, at det ikke er så overraskende, at Vejle har fået en dårlig start, når nu I har sagt farvel til flere store profiler denne sommer?
– Det kan der godt være en selvstændig pointe i, ligesom der er en pointe i, at vi hører til i det segment. Men når alt det er sagt, så er der ingen rimelighed i på nogen måde, at vi skal ligge med nul point efter ni kampe, lyder det fra Henrik Tønder.
Har der været nogen interesse for at købe Vejle Boldklub siden januar?
– Det skal du spørge vores ejer (Andrew Zolotko, red.) om. Det er ham, der er sælger. Det er ikke mig.
Vejle Boldklubs næste kamp er på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod FC København.
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
Liverpool satte Real Madrid på plads
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
Sammenligner ham med Lionel Messi
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
INTERVIEW