Trist Vejle-boss: Det er der ingen rimelighed i

Vejle Boldklub er kommet frygteligt fra start i Superligaen i denne sæson, men ifølge klubbens direktør Henrik Tønder er der heller ingen rimelighed i, at klubben fra Nørreskoven ikke har fået ét eneste point efter ni spillerunder.



Efter en usædvanligt tung sæsonstart har Vejle Boldklub tirsdag præsenteret en ny cheftræner i form af Mihai Teja. 

Den 46-årige rumæner skal afløse Ivan Prelec, der mandag valgte at træde tilbage. 

For direktør Henrik Tønder gør det ondt at sige farvel til kroaten, der kom til Vejle i marts 2022. 

– Først og fremmest er det ærgerligt at miste en, synes jeg, dygtig træner og en god kollega og en dygtig leder. Men det er klart, at når han fortæller, at han ikke synes, at han har det, der skal til for at bidrage til, at vi kan vende situationen, så skal vi også agere på det som klub, siger Henrik Tønder til Tipsbladet. 

Har Ivan Prelec fået de optimale arbejdsbetingelser til at gøre Vejle til et konkurrencedygtigt hold?

– Det er jo en del af evalueringen. Du kan sige, at baseret på de resultater, vi har opnået, så kan vi jo ikke være tilfredse med flere elementer. Det er jo et delt ansvar, det her. På den måde er det ikke sikkert, at han har fået de optimale betingelser, lyder det fra Henrik Tønder. 

Er du overbevist om, at den nuværende spillertrup har kvalitet nok til at overleve i Superligaen?

– Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.

Selvom den igangværende sæson har været en resultatmæssig skuffelse, er der ifølge Henrik Tønder ingen tvivl om, hvilket aftryk Ivan Prelec har efterladt i Vejle Boldklub. 

– Et fantastisk godt aftryk. Han har gjort det godt. Han har været her i knap to-et-halvt år og har været med til at rykke klubben op og til at stabilisere klubben i Superligaen. Han har også været med i et udviklingsarbejde, hvor den sportslige sektor og staben er blevet udviklet, i forhold til den måde, vi har vores hverdag på. Han har været et rigtigt, rigtigt godt bekendtskab og en god træner, lyder det fra Henrik Tønder. 

Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.

Henrik Tønder
Direktør, Vejle Boldklub

Profiler har sagt farvel
Ivan Prelecs afløser i Vejle Boldklub hedder Mihai Teja, og Henrik Tønder har fået et godt indtryk af rumæneren, som han dog ikke har et indgående kendskab til. 

– Man kan sige, at den rekrutteringsproces, der har været, har jo primært været drevet af vores sportschef og vores ejer, og derfor kan man næsten også regne ud, at kendskabet til Mihai kommer fra vores sportslige sektor. Jeg har haft anledning til at tale med ham og har et rigtigt godt indtryk af ham. Det er jo ikke fremmed for os at få udenlandske cheftrænere ind, så på den måde vil vi jo gøre alt for, at han får de bedste muligheder for at lykkes i Vejle Boldklub, siger Henrik Tønder. 

Kan man sige, at det ikke er så overraskende, at Vejle har fået en dårlig start, når nu I har sagt farvel til flere store profiler denne sommer?

– Det kan der godt være en selvstændig pointe i, ligesom der er en pointe i, at vi hører til i det segment. Men når alt det er sagt, så er der ingen rimelighed i på nogen måde, at vi skal ligge med nul point efter ni kampe, lyder det fra Henrik Tønder. 

Har der været nogen interesse for at købe Vejle Boldklub siden januar?

– Det skal du spørge vores ejer (Andrew Zolotko, red.) om. Det er ham, der er sælger. Det er ikke mig. 

Vejle Boldklubs næste kamp er på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod FC København. 



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Frank reddet i døende sekunder

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Froholdt får kæmpe hæder

Han erstatter Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr