Trist Vejle-boss: Det er der ingen rimelighed i

Vejle Boldklub er kommet frygteligt fra start i Superligaen i denne sæson, men ifølge klubbens direktør Henrik Tønder er der heller ingen rimelighed i, at klubben fra Nørreskoven ikke har fået ét eneste point efter ni spillerunder.



Efter en usædvanligt tung sæsonstart har Vejle Boldklub tirsdag præsenteret en ny cheftræner i form af Mihai Teja. 

Den 46-årige rumæner skal afløse Ivan Prelec, der mandag valgte at træde tilbage. 

For direktør Henrik Tønder gør det ondt at sige farvel til kroaten, der kom til Vejle i marts 2022. 

– Først og fremmest er det ærgerligt at miste en, synes jeg, dygtig træner og en god kollega og en dygtig leder. Men det er klart, at når han fortæller, at han ikke synes, at han har det, der skal til for at bidrage til, at vi kan vende situationen, så skal vi også agere på det som klub, siger Henrik Tønder til Tipsbladet. 

Har Ivan Prelec fået de optimale arbejdsbetingelser til at gøre Vejle til et konkurrencedygtigt hold?

– Det er jo en del af evalueringen. Du kan sige, at baseret på de resultater, vi har opnået, så kan vi jo ikke være tilfredse med flere elementer. Det er jo et delt ansvar, det her. På den måde er det ikke sikkert, at han har fået de optimale betingelser, lyder det fra Henrik Tønder. 

Er du overbevist om, at den nuværende spillertrup har kvalitet nok til at overleve i Superligaen?

– Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.

Selvom den igangværende sæson har været en resultatmæssig skuffelse, er der ifølge Henrik Tønder ingen tvivl om, hvilket aftryk Ivan Prelec har efterladt i Vejle Boldklub. 

– Et fantastisk godt aftryk. Han har gjort det godt. Han har været her i knap to-et-halvt år og har været med til at rykke klubben op og til at stabilisere klubben i Superligaen. Han har også været med i et udviklingsarbejde, hvor den sportslige sektor og staben er blevet udviklet, i forhold til den måde, vi har vores hverdag på. Han har været et rigtigt, rigtigt godt bekendtskab og en god træner, lyder det fra Henrik Tønder. 

Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.

Henrik Tønder
Direktør, Vejle Boldklub

Profiler har sagt farvel
Ivan Prelecs afløser i Vejle Boldklub hedder Mihai Teja, og Henrik Tønder har fået et godt indtryk af rumæneren, som han dog ikke har et indgående kendskab til. 

– Man kan sige, at den rekrutteringsproces, der har været, har jo primært været drevet af vores sportschef og vores ejer, og derfor kan man næsten også regne ud, at kendskabet til Mihai kommer fra vores sportslige sektor. Jeg har haft anledning til at tale med ham og har et rigtigt godt indtryk af ham. Det er jo ikke fremmed for os at få udenlandske cheftrænere ind, så på den måde vil vi jo gøre alt for, at han får de bedste muligheder for at lykkes i Vejle Boldklub, siger Henrik Tønder. 

Kan man sige, at det ikke er så overraskende, at Vejle har fået en dårlig start, når nu I har sagt farvel til flere store profiler denne sommer?

– Det kan der godt være en selvstændig pointe i, ligesom der er en pointe i, at vi hører til i det segment. Men når alt det er sagt, så er der ingen rimelighed i på nogen måde, at vi skal ligge med nul point efter ni kampe, lyder det fra Henrik Tønder. 

Har der været nogen interesse for at købe Vejle Boldklub siden januar?

– Det skal du spørge vores ejer (Andrew Zolotko, red.) om. Det er ham, der er sælger. Det er ikke mig. 

Vejle Boldklubs næste kamp er på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod FC København. 





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Egypten

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Belgien knuser USA

Scorer vanvittig løn i Premier League

Schweiz – Colombia

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

AGF-spiller idømt karantæne

Her er 1/8-finalerne ved VM