Trist Vejle-boss: Det er der ingen rimelighed i

Vejle Boldklub er kommet frygteligt fra start i Superligaen i denne sæson, men ifølge klubbens direktør Henrik Tønder er der heller ingen rimelighed i, at klubben fra Nørreskoven ikke har fået ét eneste point efter ni spillerunder.



Efter en usædvanligt tung sæsonstart har Vejle Boldklub tirsdag præsenteret en ny cheftræner i form af Mihai Teja. 

Den 46-årige rumæner skal afløse Ivan Prelec, der mandag valgte at træde tilbage. 

For direktør Henrik Tønder gør det ondt at sige farvel til kroaten, der kom til Vejle i marts 2022. 

– Først og fremmest er det ærgerligt at miste en, synes jeg, dygtig træner og en god kollega og en dygtig leder. Men det er klart, at når han fortæller, at han ikke synes, at han har det, der skal til for at bidrage til, at vi kan vende situationen, så skal vi også agere på det som klub, siger Henrik Tønder til Tipsbladet. 

Har Ivan Prelec fået de optimale arbejdsbetingelser til at gøre Vejle til et konkurrencedygtigt hold?

– Det er jo en del af evalueringen. Du kan sige, at baseret på de resultater, vi har opnået, så kan vi jo ikke være tilfredse med flere elementer. Det er jo et delt ansvar, det her. På den måde er det ikke sikkert, at han har fået de optimale betingelser, lyder det fra Henrik Tønder. 

Er du overbevist om, at den nuværende spillertrup har kvalitet nok til at overleve i Superligaen?

– Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.

Selvom den igangværende sæson har været en resultatmæssig skuffelse, er der ifølge Henrik Tønder ingen tvivl om, hvilket aftryk Ivan Prelec har efterladt i Vejle Boldklub. 

– Et fantastisk godt aftryk. Han har gjort det godt. Han har været her i knap to-et-halvt år og har været med til at rykke klubben op og til at stabilisere klubben i Superligaen. Han har også været med i et udviklingsarbejde, hvor den sportslige sektor og staben er blevet udviklet, i forhold til den måde, vi har vores hverdag på. Han har været et rigtigt, rigtigt godt bekendtskab og en god træner, lyder det fra Henrik Tønder. 

Jeg er overbevist om, at man i fodbold kan forandre ting. Det kan man også med resultater. Lige nu ser det sort ud for os, men jeg er sikker på, at der kommer bedre tider.

Henrik Tønder
Direktør, Vejle Boldklub

Profiler har sagt farvel
Ivan Prelecs afløser i Vejle Boldklub hedder Mihai Teja, og Henrik Tønder har fået et godt indtryk af rumæneren, som han dog ikke har et indgående kendskab til. 

– Man kan sige, at den rekrutteringsproces, der har været, har jo primært været drevet af vores sportschef og vores ejer, og derfor kan man næsten også regne ud, at kendskabet til Mihai kommer fra vores sportslige sektor. Jeg har haft anledning til at tale med ham og har et rigtigt godt indtryk af ham. Det er jo ikke fremmed for os at få udenlandske cheftrænere ind, så på den måde vil vi jo gøre alt for, at han får de bedste muligheder for at lykkes i Vejle Boldklub, siger Henrik Tønder. 

Kan man sige, at det ikke er så overraskende, at Vejle har fået en dårlig start, når nu I har sagt farvel til flere store profiler denne sommer?

– Det kan der godt være en selvstændig pointe i, ligesom der er en pointe i, at vi hører til i det segment. Men når alt det er sagt, så er der ingen rimelighed i på nogen måde, at vi skal ligge med nul point efter ni kampe, lyder det fra Henrik Tønder. 

Har der været nogen interesse for at købe Vejle Boldklub siden januar?

– Det skal du spørge vores ejer (Andrew Zolotko, red.) om. Det er ham, der er sælger. Det er ikke mig. 

Vejle Boldklubs næste kamp er på søndag, hvor der venter en hjemmekamp mod FC København. 





TransferLIVE: Bekræfter kæmpe Bayern-handel




LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rundens hold – VM

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-spiller åben for transfer

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning