Det kan være svært at vende sig til tanken.
FC København skal ikke længere spille med om det danske mesterskab, men må i stedet nøjes med at duellere i den hårde ende af Superligaen, hvor man kæmper for at overleve.
Spekulationerne stod på længe. Kunne FCK virkelig ende i nedrykningsspillet?
Et nederlag til Randers FC i Parken sørgede for, at det blev sandheden, hvilket har sendt chokbølger gennem dansk fodbold og helt til Grækenland.
Tipsbladet har på bagkant af resultatet talt med Carlos Zeca, der fortsat følger dem i tykt og tyndt.
– Det er trist at se, at FCK ikke kommer til at kæmpe med i toppen af rækken. Det er ikke noget, man er vant til at se, og ikke noget folk i og omkring holdet har oplevet før, at man er i den position.
– Men det er fodbold. Nogle gange sker det her, så handler det om at stå sammen. De skal se på, hvad der kan forbedres og komme videre derfra. De har stadigvæk playoff-kampen at spille for i ligaen, der sammen med pokalturneringen kan sende dem i Europa. Det bliver svært.
– De seneste mange år har man altid været med i toppen. Nogle gange er der en vild sæson, hvor det går galt. Jeg håber, at folkene i klubben har evnerne til at ændre situationen, fortæller den tidligere kaptajn.

Blev presset for stort?
Mange har efterfølgende spurgt sig selv, hvordan pokker det overhovedet kan lade sig gøre, men her udpeger Zeca en særlig ting, der kan have haft en negativ effekt.
– Det er svært, når tingene ikke går, som det skal med præstationerne – forventningerne og presset er stort. Det er den klub i Danmark, måske Skandinavien, hvor presset er allerstørst. Nogle gange bliver det for stort, hvilket kan være svært at håndtere, hvorefter det kan ramme træneren, spillerne og folkene omkring dem i klubben.
– Presset vil altid være der, det er ikke væk, fordi man spiller for en 7. plads. Som sagt handler det om, at de nu skal stå sammen, fordi presset stopper ikke her. De skal i Europa, på den ene eller anden måde, men jeg tror på, at de folk, der er i klubben, kan lykkes med det. Nu er opgaven at holde hovedet koldt og forberede sig bedst muligt.
Der skal handles
FC København har i løbet af foråret været så presset, at man endte med at hente Mathias ‘Zanka’ Jørgensen tilbage på en korttidskontrakt. En transfer, der skaber begejstring.
– Det er godt. Han er en mand, der kender klubben bedre end alle os andre. Han har været anfører og vundet mange titler. Selvfølgelig bringer han en masse erfaring og klubkultur, hvilket er noget, der kommer til at hjælpe nu og her.
– De er også nødt til at kigge frem mod næste sæson. FCK skal investere i truppen for at have muligheden for at spille med om mesterskabet igen, slår Zeca afsluttende fast.
Grækeren spillede 194 kampe for FC København og vandt tre mesterskaber med klubben.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Langer ud efter trænerlegende
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
631 millioner kroner
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Køber engelsk klub
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
I chok over Manchester United
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER