0-1.
0-2.
0-3.
Det var sådan set ikke, fordi Silkeborg kom til et hav af enorme chancer i første halvleg på Brøndby Stadion, men nøj, hvor spillede gæsterne flot.
Gang på gang på gang snørede Kent Nielsens Silkeborg-tropper et Brøndby-mandskab, der smed bolde og kiggede fodbold i stedet for selv at agere.
3-0 ved pausen var måske misvisende, men det var den udbredte piften fra hjemmepublikum af de rådvilde spillere ikke.
Frederik Birk og hans Brøndby-spillere er ikke de første, der bliver overrumplet af Silkeborg-cheftræneren og hans spillere, der i stand til at spille fremragende, effektiv fodbold og sammen med Viborg i dette forår er et stærkt argument.
Men hold fast, hvor er det dyrt at starte en vigtig, vigtig pokal-semifinale på den måde.
Det er naturligvis ikke med vilje, spillerne går ikke på banen for at blive piftet af.
Men når man er fem point efter FC Midtjylland og seks fra FC København, kan man simpelthen tillade sig at blive spillet ud af eget klæde på den måde, Brøndby blev i første halvleg.
Comebacket er rigtig flot med det helt rigtige tryk på gæsterne, der løb tør for strøm og ligesom Brøndby skal have skænd for at smide tre baglæns mål på en halv halvleg.
Og det er godt nok vigtigt for Brøndby ikke bare at holde pokal-drømmen i live men ret strategisk også muligheden for at komme i Europa League.
Det er rigtigt, at meget skal gå galt for, at Brøndby misser Conference League.
Men prøv at se, hvor ofte danske klubber, og da især Brøndby, slår sig igennem den kvalifikationsturnering useedet i de sidste par runder. FCK sidste år, de var seedede.
Brøndby spiller for at vinde DM og sekundært for at komme i et europæisk ligaspil, ikke for at spille et par tætte kvalifikationskampe og ryge ud, som man gjorde mod Legia Warszawa.
Der er et kæmpestort underskud, der skal dækkes, de amerikanske investorer vil se en mening med de adskillige hundrede millioner kroner, de har brugt på Brøndby, og livet i Superligaen og på transfermarkedet bliver så meget lettere, hvis man har vist sig frem i et ligaspil.

Så pokalen er i sportslig sammenhæng dødelig alvor for Brøndby, og der kan det ikke nytte at være afhængig af et vildt comeback – også selv om det var flot og efterlader indtrykket af en dybt underholdende og dramatisk kamp.
At komme i Europa League eller bare droppe et niveau ned til Conference League kan snildt være et trecifret millionbeløb værd for Brøndby, især når vi tager de afledte effekter i form af spillersalg og lettere rekruttering samt bedre UEFA-koefficient med.
Det var alt det, der så småt var begyndt at fordampe, indtil Marko Divkovic kom med den vitale reducering.
Nu er den helt lige i Silkeborg på kunstgræsset om en uge, hvor Brøndby absolut ikke er den mindste smule vaccineret mod at komme i vanskeligheder tre dage efter et opslidende derby mod FCK. Og også mere lige, end Brøndbys fans og klubben selv kunne have forventet.
Der kommer tryk på i den kamp, især hvis man ikke slår FC København og dermed holder sig inde i guldkampen, og der havde alt været en smule lettere uden at grave sig et 0-3-hul ved pausen mod SIF.
Silkeborg kan igen glæde sig over, hvor god man i perioder kan være, og så også med rette ærgre sig over, at man ikke kan gøre arbejdet færdigt.
Det er jo det samme, der skete i sidste runde af grundspillet, hvor SIF indtil 20 minutter før tid med 2-1 var videre til Top 6-slutspillet på bekostning af Brøndby.
Hvem går videre næste onsdag i Silkeborg?
0 Votes
Skal SIF derop igen – og i en pokalfinale på næste onsdag – skal arbejdet gøres færdigt, også når man bliver træt, og hvis det lige kræver, at man dræber tempoet en stund med de midler, der nu en gang må til.
Der har SIF stadig noget at arbejde på – jeg glæder mig til fortsættelsen i Silkeborg om en uge.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Fælder dom over Victor Froholdt
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
‘De har problemer med os’
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT