Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Det er naturligvis ikke med vilje, Brøndby spiller en katastrofe-halvleg, men det er saftsusemig dyrt strategisk efter krydset i Randers i fredags. Flot comeback holder alt åbent til returkampen.



0-1.
0-2.
0-3.

Det var sådan set ikke, fordi Silkeborg kom til et hav af enorme chancer i første halvleg på Brøndby Stadion, men nøj, hvor spillede gæsterne flot.

Gang på gang på gang snørede Kent Nielsens Silkeborg-tropper et Brøndby-mandskab, der smed bolde og kiggede fodbold i stedet for selv at agere.

3-0 ved pausen var måske misvisende, men det var den udbredte piften fra hjemmepublikum af de rådvilde spillere ikke.

Frederik Birk og hans Brøndby-spillere er ikke de første, der bliver overrumplet af Silkeborg-cheftræneren og hans spillere, der i stand til at spille fremragende, effektiv fodbold og sammen med Viborg i dette forår er et stærkt argument.

Men hold fast, hvor er det dyrt at starte en vigtig, vigtig pokal-semifinale på den måde.

Det er naturligvis ikke med vilje, spillerne går ikke på banen for at blive piftet af.

Men når man er fem point efter FC Midtjylland og seks fra FC København, kan man simpelthen tillade sig at blive spillet ud af eget klæde på den måde, Brøndby blev i første halvleg.

Comebacket er rigtig flot med det helt rigtige tryk på gæsterne, der løb tør for strøm og ligesom Brøndby skal have skænd for at smide tre baglæns mål på en halv halvleg.

Og det er godt nok vigtigt for Brøndby ikke bare at holde pokal-drømmen i live men ret strategisk også muligheden for at komme i Europa League.

Det er rigtigt, at meget skal gå galt for, at Brøndby misser Conference League.

Men prøv at se, hvor ofte danske klubber, og da især Brøndby, slår sig igennem den kvalifikationsturnering useedet i de sidste par runder. FCK sidste år, de var seedede.

Brøndby spiller for at vinde DM og sekundært for at komme i et europæisk ligaspil, ikke for at spille et par tætte kvalifikationskampe og ryge ud, som man gjorde mod Legia Warszawa.

Der er et kæmpestort underskud, der skal dækkes, de amerikanske investorer vil se en mening med de adskillige hundrede millioner kroner, de har brugt på Brøndby, og livet i Superligaen og på transfermarkedet bliver så meget lettere, hvis man har vist sig frem i et ligaspil.

Så pokalen er i sportslig sammenhæng dødelig alvor for Brøndby, og der kan det ikke nytte at være afhængig af et vildt comeback – også selv om det var flot og efterlader indtrykket af en dybt underholdende og dramatisk kamp.

At komme i Europa League eller bare droppe et niveau ned til Conference League kan snildt være et trecifret millionbeløb værd for Brøndby, især når vi tager de afledte effekter i form af spillersalg og lettere rekruttering samt bedre UEFA-koefficient med.

Det var alt det, der så småt var begyndt at fordampe, indtil Marko Divkovic kom med den vitale reducering.

Nu er den helt lige i Silkeborg på kunstgræsset om en uge, hvor Brøndby absolut ikke er den mindste smule vaccineret mod at komme i vanskeligheder tre dage efter et opslidende derby mod FCK. Og også mere lige, end Brøndbys fans og klubben selv kunne have forventet.

Der kommer tryk på i den kamp, især hvis man ikke slår FC København og dermed holder sig inde i guldkampen, og der havde alt været en smule lettere uden at grave sig et 0-3-hul ved pausen mod SIF.

Silkeborg kan igen glæde sig over, hvor god man i perioder kan være, og så også med rette ærgre sig over, at man ikke kan gøre arbejdet færdigt.

Det er jo det samme, der skete i sidste runde af grundspillet, hvor SIF indtil 20 minutter før tid med 2-1 var videre til Top 6-slutspillet på bekostning af Brøndby.

Hvem går videre næste onsdag i Silkeborg?

  • Silkeborg IF
  • Brøndby IF
  • Silkeborg IF
  • Brøndby IF

0 Votes

Skal SIF derop igen – og i en pokalfinale på næste onsdag – skal arbejdet gøres færdigt, også når man bliver træt, og hvis det lige kræver, at man dræber tempoet en stund med de midler, der nu en gang må til.

Der har SIF stadig noget at arbejde på – jeg glæder mig til fortsættelsen i Silkeborg om en uge.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

LIVE: FCK smider sejren

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCN taber i Europa-comeback