I 2016 skal Silkeborg IF’s nye stadion, JYSK Park – som det kommer til at hedde – stå klar til brug, og det 120 millioner kroner dyre projekt er fuldt finansieret. De første spadestik tages formentlig midt i 2015, Silkeborg skal dog først have sendt byggeriet i udbud, hvorfor byggeriet ikke kan sættes i gang endnu.
En vigtig ting, som Silkeborg IF og Silkeborg Kommune skal have besluttet, er, hvorvidt stadion skal have en græsbane, eller om der skal være kunstsgræs som bane. I de senere uger har FC Nordsjællands bane i Farum været under beskydning, blandt andet fordi ingen af spillerne kunne stå fast på underlaget i opgøret mellem FCN og AaB. Sidste år valgte Superligaens anførere også banen til den dårligste i Superligaen, ligesom Niels Lodberg i sidste uge udtrykte sin utilfredshed med banen og vil have kunstgræs forbudt herhjemme.
Silkeborg IF’s administrerende direktør, Kent Madsen, har tidligere leget med tanken om at få kunstgræs på JYSK Park, og den tanke er ikke forsvundet på trods af den debat og kritik, der har været af underlaget. Kent Madsens ønske er, at der bliver anlagt kunstgræs på stadion, fordi det er giver flere muligheder i forhold til det danske vejr, ligesom der kan spilles langt flere kampe på stadion.
– Jeg ved godt, der er mange følelser involveret, men jeg vil gerne have en kunstsbane, fordi en traditionel græsbane giver nogle udfordringer i vintermånederne. Det er samtidig kun klubbens førstehold, der kan spille på en græsbane. Ved at lave en kunstbane kan vores reservehold og ungdomshold også spille på banen, ligesom hold udefra kan, hvis det skulle blive aktuelt. Vi har nogle tal fra Farum, og der kan spilles omkring 150 kampe om året på vores nye stadion med en kunstbane. Vi kan jo også træne på banen, siger Kent Madsen til tipsbladet.dk og forklarer videre:
– Det er vores vurdering, at der er flere fordele end ulemper ved at anlægge en kunstbane, fordi der kan afvikles mange flere kampe på banen. Jeg så godt kampen (mellem FCN og AaB, red.), men vi kan jo også finde eksempler på græsbaner, hvor forholdene er dårlige, og spillerne ikke kan stå fast. I forhold til kunstbaner er man jo også blevet bedre til at lave dem, siden den blev anlagt i Farum. Vi researcher og hører erfaring med de nyeste kunstbaner, siger Kent Madsen.
Tidligere har Andreas Bjelland åbnet op for, at han kan vende tilbage til Superligaen. Han vil dog ikke tilbage til FC Nordsjælland, hvor han fik sit gennembrud, fordi klubben spiller på kunstgræs. Det får dog ikke Kent Madsens hånd til at ryste, at nogle spillere øjensynligt fravælger det underlag.
– Det er jo svært nok i forvejen for os at tiltrække spillere, så jeg ved ikke, om det er noget særligt, siger Kent Madsen i sjov, inden snakken bliver en smule mere alvorlig:
– Men jeg tror, det er mere de ældre spillere, der har den holdning. Hvis du ser på yngre spillere i dag, så er de vokset op med kunstgræs, så jeg tror, der bliver længere og længere imellem, at spillere har og får problemer med underlaget, siger Kent Madsen, der forklarer, at spillerne ikke er taget med på råd.
– Nej, spillere kommer og går, og det er klubben, der tager sådan en beslutning.
Han pointerer, at den endelige beslutning om underlaget på JYSK Park ikke er taget, men at en beslutning forventes at tages i anden kvartal af 2015. Det bliver en beslutning, som Silkeborg IF skal tage i samarbejde med Silkeborg Kommune.
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
