Selv om AGF gik glip af mange millioner på grund af coronanedlukningen i foråret, formåede selskabet bag klubben at lave endnu et overskud. Denne gang var det endda større end året før.
AGF A/S kunne notere sig 11,97 millioner i plus. Den samlede omsætning faldt ellers med otte millioner, blandt andet fordi AGF indkasserede billet-, entré- og tv-indtægter, der var seks millioner lavere end de foregående år.
Læs også:Ung AGF’er fik sit første møde med Randers: Der er meget hype om kampen
Alligevel steg klubbens overskud, og det kan den især takke sponsorerne og Jens Stage for. Dels steg sponsorindtægterne med ni millioner kroner, dels nævner AGF selv transferindtægter med henvisning til “fondsbørsmeddelelse nr. 6/2019”. Den omtaler salget af Stage til FC København.
Administrerende direktør Jacob Nielsen glæder sig over overskuddet.
– Trods de vanskelige vilkår, som COVID-19 medførte i anden halvdel af regnskabsåret, er vi lykkedes med at bygge videre på den positive udvikling, koncernen de senere år har gennemgået, og vi har i sæsonen slået en lang række rekorder, når det kommer til tilskuere, transfer, merchandisesalg, tv-seere og sponsoromsætning.
Læs også:Superliga powerranking: Derfor bliver Brøndby overhalet af FC Midtjylland
– Det har betydet, at vi for andet år i træk kommer vi ud med et tocifret millionoverskud, og både sportsligt og kommercielt gælder det nu om, at vi får lagt flere lag på vores forretning og tager nye skridt i den retning, vi har udstukket, siger han.
– Vi har stadigvæk lang vej at gå, før vi kan sige, at vi er en etableret del af toppen af dansk fodbold og blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien, men det seneste år har for alvor vist de synergieffekter, som sportslig succes giver – og med byen og hele regionen i ryggen skal vi fortsætte med at arbejde hårdt for at jagte alle de små og store sejre, der bringer os tættere på vores mål.
AGF regner med, at regnskabsåret 2020/21 kaster et nyt overskud, mellem 15 og 30 millioner kroner, af sig. Det er dog forbundet med en vis usikkerhed, fordi klubben ikke ved, hvor hårdt de fortsatte coronarestriktioner rammer.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Randers-boss om topscorer: Skal gøre som Lewandowski og Wilczek
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
