Trods nedlukning: AGF laver stort overskud for andet år i streg

Selskabet bag AGF kom ud af seneste regnskabsår med et plus på knap 12 millioner kroner, selv om omsætningen faldt markant som følge af coronavirussens hærgen.



Selv om AGF gik glip af mange millioner på grund af coronanedlukningen i foråret, formåede selskabet bag klubben at lave endnu et overskud. Denne gang var det endda større end året før.

AGF A/S kunne notere sig 11,97 millioner i plus. Den samlede omsætning faldt ellers med otte millioner, blandt andet fordi AGF indkasserede billet-, entré- og tv-indtægter, der var seks millioner lavere end de foregående år.

Læs også:Ung AGF’er fik sit første møde med Randers: Der er meget hype om kampen

Alligevel steg klubbens overskud, og det kan den især takke sponsorerne og Jens Stage for. Dels steg sponsorindtægterne med ni millioner kroner, dels nævner AGF selv transferindtægter med henvisning til “fondsbørsmeddelelse nr. 6/2019”. Den omtaler salget af Stage til FC København.

Administrerende direktør Jacob Nielsen glæder sig over overskuddet.

– Trods de vanskelige vilkår, som COVID-19 medførte i anden halvdel af regnskabsåret, er vi lykkedes med at bygge videre på den positive udvikling, koncernen de senere år har gennemgået, og vi har i sæsonen slået en lang række rekorder, når det kommer til tilskuere, transfer, merchandisesalg, tv-seere og sponsoromsætning.

Læs også:Superliga powerranking: Derfor bliver Brøndby overhalet af FC Midtjylland

– Det har betydet, at vi for andet år i træk kommer vi ud med et tocifret millionoverskud, og både sportsligt og kommercielt gælder det nu om, at vi får lagt flere lag på vores forretning og tager nye skridt i den retning, vi har udstukket, siger han.

– Vi har stadigvæk lang vej at gå, før vi kan sige, at vi er en etableret del af toppen af dansk fodbold og blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien, men det seneste år har for alvor vist de synergieffekter, som sportslig succes giver – og med byen og hele regionen i ryggen skal vi fortsætte med at arbejde hårdt for at jagte alle de små og store sejre, der bringer os tættere på vores mål.

AGF regner med, at regnskabsåret 2020/21 kaster et nyt overskud, mellem 15 og 30 millioner kroner, af sig. Det er dog forbundet med en vis usikkerhed, fordi klubben ikke ved, hvor hårdt de fortsatte coronarestriktioner rammer.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Randers-boss om topscorer: Skal gøre som Lewandowski og Wilczek






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Forhandler med Jannik Vestergaard

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Pressede på for FC København-exit

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

‘Et kæmpestort skifte’

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen