Selv om AGF gik glip af mange millioner på grund af coronanedlukningen i foråret, formåede selskabet bag klubben at lave endnu et overskud. Denne gang var det endda større end året før.
AGF A/S kunne notere sig 11,97 millioner i plus. Den samlede omsætning faldt ellers med otte millioner, blandt andet fordi AGF indkasserede billet-, entré- og tv-indtægter, der var seks millioner lavere end de foregående år.
Læs også:Ung AGF’er fik sit første møde med Randers: Der er meget hype om kampen
Alligevel steg klubbens overskud, og det kan den især takke sponsorerne og Jens Stage for. Dels steg sponsorindtægterne med ni millioner kroner, dels nævner AGF selv transferindtægter med henvisning til “fondsbørsmeddelelse nr. 6/2019”. Den omtaler salget af Stage til FC København.
Administrerende direktør Jacob Nielsen glæder sig over overskuddet.
– Trods de vanskelige vilkår, som COVID-19 medførte i anden halvdel af regnskabsåret, er vi lykkedes med at bygge videre på den positive udvikling, koncernen de senere år har gennemgået, og vi har i sæsonen slået en lang række rekorder, når det kommer til tilskuere, transfer, merchandisesalg, tv-seere og sponsoromsætning.
Læs også:Superliga powerranking: Derfor bliver Brøndby overhalet af FC Midtjylland
– Det har betydet, at vi for andet år i træk kommer vi ud med et tocifret millionoverskud, og både sportsligt og kommercielt gælder det nu om, at vi får lagt flere lag på vores forretning og tager nye skridt i den retning, vi har udstukket, siger han.
– Vi har stadigvæk lang vej at gå, før vi kan sige, at vi er en etableret del af toppen af dansk fodbold og blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien, men det seneste år har for alvor vist de synergieffekter, som sportslig succes giver – og med byen og hele regionen i ryggen skal vi fortsætte med at arbejde hårdt for at jagte alle de små og store sejre, der bringer os tættere på vores mål.
AGF regner med, at regnskabsåret 2020/21 kaster et nyt overskud, mellem 15 og 30 millioner kroner, af sig. Det er dog forbundet med en vis usikkerhed, fordi klubben ikke ved, hvor hårdt de fortsatte coronarestriktioner rammer.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Randers-boss om topscorer: Skal gøre som Lewandowski og Wilczek
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
