Trods nedlukning: AGF laver stort overskud for andet år i streg

Selskabet bag AGF kom ud af seneste regnskabsår med et plus på knap 12 millioner kroner, selv om omsætningen faldt markant som følge af coronavirussens hærgen.



Selv om AGF gik glip af mange millioner på grund af coronanedlukningen i foråret, formåede selskabet bag klubben at lave endnu et overskud. Denne gang var det endda større end året før.

AGF A/S kunne notere sig 11,97 millioner i plus. Den samlede omsætning faldt ellers med otte millioner, blandt andet fordi AGF indkasserede billet-, entré- og tv-indtægter, der var seks millioner lavere end de foregående år.

Læs også:Ung AGF’er fik sit første møde med Randers: Der er meget hype om kampen

Alligevel steg klubbens overskud, og det kan den især takke sponsorerne og Jens Stage for. Dels steg sponsorindtægterne med ni millioner kroner, dels nævner AGF selv transferindtægter med henvisning til “fondsbørsmeddelelse nr. 6/2019”. Den omtaler salget af Stage til FC København.

Administrerende direktør Jacob Nielsen glæder sig over overskuddet.

– Trods de vanskelige vilkår, som COVID-19 medførte i anden halvdel af regnskabsåret, er vi lykkedes med at bygge videre på den positive udvikling, koncernen de senere år har gennemgået, og vi har i sæsonen slået en lang række rekorder, når det kommer til tilskuere, transfer, merchandisesalg, tv-seere og sponsoromsætning.

Læs også:Superliga powerranking: Derfor bliver Brøndby overhalet af FC Midtjylland

– Det har betydet, at vi for andet år i træk kommer vi ud med et tocifret millionoverskud, og både sportsligt og kommercielt gælder det nu om, at vi får lagt flere lag på vores forretning og tager nye skridt i den retning, vi har udstukket, siger han.

– Vi har stadigvæk lang vej at gå, før vi kan sige, at vi er en etableret del af toppen af dansk fodbold og blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien, men det seneste år har for alvor vist de synergieffekter, som sportslig succes giver – og med byen og hele regionen i ryggen skal vi fortsætte med at arbejde hårdt for at jagte alle de små og store sejre, der bringer os tættere på vores mål.

AGF regner med, at regnskabsåret 2020/21 kaster et nyt overskud, mellem 15 og 30 millioner kroner, af sig. Det er dog forbundet med en vis usikkerhed, fordi klubben ikke ved, hvor hårdt de fortsatte coronarestriktioner rammer.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Randers-boss om topscorer: Skal gøre som Lewandowski og Wilczek




Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Brasiliansk VM-mavepuster

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Monsterbud på vej

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Medier sender ham hjem til AGF