FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De er gode kammerater udenfor banen, men på mandag står de to tidligere Silkeborg IF-holdkammerater Magnus Mattsson og Nicolai Vallys overfor hinanden, når FC København og Brøndby IF brager sammen i første runde af Superligaens slutspil.
Ifølge Magnus Mattsson kommer venskabet dog ikke til at fylde noget som helst, når først kampen i Parken bliver fløjtet i gang.
– Nicolai og jeg var selvfølgelig gode venner i Silkeborg, og vi har holdt kontakten lige siden. Vi spiller på hver vores hold, og når vi går ind på banen, er vi ikke særligt gode venner. Men det er klart, at det er svært ikke at være venner, selvom han spiller for det modsatte hold. Vi har et fint forhold, men lige nu er mit fokus på at spille en god kamp mod dem, lyder det fra Magnus Mattsson efter fredagens træning i FC København.
I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden.
Magnus MattssonMidtbanespiller, FC København
Mattsson vil heller ikke tøve det mindste, hvis han ender i en situation, hvor han bliver nødt til at stoppe Nicolai Vallys, hvis Brøndby-stjernen får en friløber.
– Haha, så laver jeg saksen og trækker et rødt kort, lyder det med et glimt i øjet fra Magnus Mattsson.
– Det var det samme, jeg sagde, da vi spillede mod Silkeborg, hvor min lillebror (Pelle Mattsson, red.) spiller. Der er no mercy, når man først er gået ind over kridtstregerne. Så er der bare fuld ild, og der kommer jeg ikke til at tænke over, om det er min ven eller ej.

Magnus Mattsson og Nicolai Vallys har holdt kontakten ved lige siden deres fælles tid i Silkeborg IF. Foto: Alamy
Derby-erfaring fra Holland
Generelt glæder Magnus Mattsson sig virkeligt meget til mandagens Superliga-brag.
– Personligt er det en stor kamp for mig, fordi det er mit første derby. Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og se den kulisse, der er. Jeg har prøvet i europæisk sammenhæng, hvad Parken kan tilbyde, så jeg glæder mig utroligt meget, lyder det fra Mattsson.
At spille et højintenst derby er dog ikke fuldstændigt ukendt territorie for Magnus Mattsson.
– I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden. Så der var skrald på lægterne, og til sidst måtte fansene heller ikke komme med på udebane. Det betød meget for dem.
– Jeg kender jo også til derbyet mellem Brøndby og FCK, for jeg er jo trods alt dansker og har spillet i Silkeborg. Jeg kender betydningen af det, siger Magnus Mattsson.
Hvad har overrasket dig mest efter dit skifte til FC København?
– Jeg tror måske, at det er klubbens størrelse, og oplevelserne i Parken, som er meget specielle. Den stemning, der er derinde, har jeg ikke prøvet før.
– Jeg har spillet på nogle store stadions i Holland, men jeg synes, at den intimitet og den stemning, der er i Parken, er svær at sammenligne med noget andet. Så skulle det måske være med Feyenoord. Det er det, jeg har lagt mest mærke til, lyder det afslutningsvist fra Magnus Mattsson.
Det er klokken 14.00, at mandagens brag mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang.
LIVE
Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Henter Mads Junker
LIVE
TransferLIVE: Salah går viralt
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER