FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De er gode kammerater udenfor banen, men på mandag står de to tidligere Silkeborg IF-holdkammerater Magnus Mattsson og Nicolai Vallys overfor hinanden, når FC København og Brøndby IF brager sammen i første runde af Superligaens slutspil.
Ifølge Magnus Mattsson kommer venskabet dog ikke til at fylde noget som helst, når først kampen i Parken bliver fløjtet i gang.
– Nicolai og jeg var selvfølgelig gode venner i Silkeborg, og vi har holdt kontakten lige siden. Vi spiller på hver vores hold, og når vi går ind på banen, er vi ikke særligt gode venner. Men det er klart, at det er svært ikke at være venner, selvom han spiller for det modsatte hold. Vi har et fint forhold, men lige nu er mit fokus på at spille en god kamp mod dem, lyder det fra Magnus Mattsson efter fredagens træning i FC København.
I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden.
Magnus MattssonMidtbanespiller, FC København
Mattsson vil heller ikke tøve det mindste, hvis han ender i en situation, hvor han bliver nødt til at stoppe Nicolai Vallys, hvis Brøndby-stjernen får en friløber.
– Haha, så laver jeg saksen og trækker et rødt kort, lyder det med et glimt i øjet fra Magnus Mattsson.
– Det var det samme, jeg sagde, da vi spillede mod Silkeborg, hvor min lillebror (Pelle Mattsson, red.) spiller. Der er no mercy, når man først er gået ind over kridtstregerne. Så er der bare fuld ild, og der kommer jeg ikke til at tænke over, om det er min ven eller ej.

Magnus Mattsson og Nicolai Vallys har holdt kontakten ved lige siden deres fælles tid i Silkeborg IF. Foto: Alamy
Derby-erfaring fra Holland
Generelt glæder Magnus Mattsson sig virkeligt meget til mandagens Superliga-brag.
– Personligt er det en stor kamp for mig, fordi det er mit første derby. Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og se den kulisse, der er. Jeg har prøvet i europæisk sammenhæng, hvad Parken kan tilbyde, så jeg glæder mig utroligt meget, lyder det fra Mattsson.
At spille et højintenst derby er dog ikke fuldstændigt ukendt territorie for Magnus Mattsson.
– I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden. Så der var skrald på lægterne, og til sidst måtte fansene heller ikke komme med på udebane. Det betød meget for dem.
– Jeg kender jo også til derbyet mellem Brøndby og FCK, for jeg er jo trods alt dansker og har spillet i Silkeborg. Jeg kender betydningen af det, siger Magnus Mattsson.
Hvad har overrasket dig mest efter dit skifte til FC København?
– Jeg tror måske, at det er klubbens størrelse, og oplevelserne i Parken, som er meget specielle. Den stemning, der er derinde, har jeg ikke prøvet før.
– Jeg har spillet på nogle store stadions i Holland, men jeg synes, at den intimitet og den stemning, der er i Parken, er svær at sammenligne med noget andet. Så skulle det måske være med Feyenoord. Det er det, jeg har lagt mest mærke til, lyder det afslutningsvist fra Magnus Mattsson.
Det er klokken 14.00, at mandagens brag mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER