FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De er gode kammerater udenfor banen, men på mandag står de to tidligere Silkeborg IF-holdkammerater Magnus Mattsson og Nicolai Vallys overfor hinanden, når FC København og Brøndby IF brager sammen i første runde af Superligaens slutspil.
Ifølge Magnus Mattsson kommer venskabet dog ikke til at fylde noget som helst, når først kampen i Parken bliver fløjtet i gang.
– Nicolai og jeg var selvfølgelig gode venner i Silkeborg, og vi har holdt kontakten lige siden. Vi spiller på hver vores hold, og når vi går ind på banen, er vi ikke særligt gode venner. Men det er klart, at det er svært ikke at være venner, selvom han spiller for det modsatte hold. Vi har et fint forhold, men lige nu er mit fokus på at spille en god kamp mod dem, lyder det fra Magnus Mattsson efter fredagens træning i FC København.
I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden.
Magnus MattssonMidtbanespiller, FC København
Mattsson vil heller ikke tøve det mindste, hvis han ender i en situation, hvor han bliver nødt til at stoppe Nicolai Vallys, hvis Brøndby-stjernen får en friløber.
– Haha, så laver jeg saksen og trækker et rødt kort, lyder det med et glimt i øjet fra Magnus Mattsson.
– Det var det samme, jeg sagde, da vi spillede mod Silkeborg, hvor min lillebror (Pelle Mattsson, red.) spiller. Der er no mercy, når man først er gået ind over kridtstregerne. Så er der bare fuld ild, og der kommer jeg ikke til at tænke over, om det er min ven eller ej.

Magnus Mattsson og Nicolai Vallys har holdt kontakten ved lige siden deres fælles tid i Silkeborg IF. Foto: Alamy
Derby-erfaring fra Holland
Generelt glæder Magnus Mattsson sig virkeligt meget til mandagens Superliga-brag.
– Personligt er det en stor kamp for mig, fordi det er mit første derby. Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og se den kulisse, der er. Jeg har prøvet i europæisk sammenhæng, hvad Parken kan tilbyde, så jeg glæder mig utroligt meget, lyder det fra Mattsson.
At spille et højintenst derby er dog ikke fuldstændigt ukendt territorie for Magnus Mattsson.
– I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden. Så der var skrald på lægterne, og til sidst måtte fansene heller ikke komme med på udebane. Det betød meget for dem.
– Jeg kender jo også til derbyet mellem Brøndby og FCK, for jeg er jo trods alt dansker og har spillet i Silkeborg. Jeg kender betydningen af det, siger Magnus Mattsson.
Hvad har overrasket dig mest efter dit skifte til FC København?
– Jeg tror måske, at det er klubbens størrelse, og oplevelserne i Parken, som er meget specielle. Den stemning, der er derinde, har jeg ikke prøvet før.
– Jeg har spillet på nogle store stadions i Holland, men jeg synes, at den intimitet og den stemning, der er i Parken, er svær at sammenligne med noget andet. Så skulle det måske være med Feyenoord. Det er det, jeg har lagt mest mærke til, lyder det afslutningsvist fra Magnus Mattsson.
Det er klokken 14.00, at mandagens brag mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang.
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
Er han Superligaens bedste træner?
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
Fyret efter forfærdelig stime
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
Var i gang med at planlægge sine fridage
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
– Det er en katastrofe!