Trods venskab: Klar til at lave saksen på Vallys

Magnus Mattsson og Nicolai Vallys har holdt kontakten ved lige siden deres fælles tid i Silkeborg IF, men på mandag bliver venskabet sat på pause i 90 minutter, når FC København og Brøndby IF brager sammen i Parken.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De er gode kammerater udenfor banen, men på mandag står de to tidligere Silkeborg IF-holdkammerater Magnus Mattsson og Nicolai Vallys overfor hinanden, når FC København og Brøndby IF brager sammen i første runde af Superligaens slutspil.  

Ifølge Magnus Mattsson kommer venskabet dog ikke til at fylde noget som helst, når først kampen i Parken bliver fløjtet i gang. 

– Nicolai og jeg var selvfølgelig gode venner i Silkeborg, og vi har holdt kontakten lige siden. Vi spiller på hver vores hold, og når vi går ind på banen, er vi ikke særligt gode venner. Men det er klart, at det er svært ikke at være venner, selvom han spiller for det modsatte hold. Vi har et fint forhold, men lige nu er mit fokus på at spille en god kamp mod dem, lyder det fra Magnus Mattsson efter fredagens træning i FC København.  

I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden.

Magnus Mattsson
Midtbanespiller, FC København

Mattsson vil heller ikke tøve det mindste, hvis han ender i en situation, hvor han bliver nødt til at stoppe Nicolai Vallys, hvis Brøndby-stjernen får en friløber. 

– Haha, så laver jeg saksen og trækker et rødt kort, lyder det med et glimt i øjet fra Magnus Mattsson. 

– Det var det samme, jeg sagde, da vi spillede mod Silkeborg, hvor min lillebror (Pelle Mattsson, red.) spiller. Der er no mercy, når man først er gået ind over kridtstregerne. Så er der bare fuld ild, og der kommer jeg ikke til at tænke over, om det er min ven eller ej.

240777
Magnus Mattsson og Nicolai Vallys har holdt kontakten ved lige siden deres fælles tid i Silkeborg IF. Foto: Alamy

Derby-erfaring fra Holland
Generelt glæder Magnus Mattsson sig virkeligt meget til mandagens Superliga-brag. 

– Personligt er det en stor kamp for mig, fordi det er mit første derby. Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og se den kulisse, der er. Jeg har prøvet i europæisk sammenhæng, hvad Parken kan tilbyde, så jeg glæder mig utroligt meget, lyder det fra Mattsson. 

At spille et højintenst derby er dog ikke fuldstændigt ukendt territorie for Magnus Mattsson. 

– I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden. Så der var skrald på lægterne, og til sidst måtte fansene heller ikke komme med på udebane. Det betød meget for dem.

– Jeg kender jo også til derbyet mellem Brøndby og FCK, for jeg er jo trods alt dansker og har spillet i Silkeborg. Jeg kender betydningen af det, siger Magnus Mattsson. 

Hvad har overrasket dig mest efter dit skifte til FC København?

– Jeg tror måske, at det er klubbens størrelse, og oplevelserne i Parken, som er meget specielle. Den stemning, der er derinde, har jeg ikke prøvet før.

– Jeg har spillet på nogle store stadions i Holland, men jeg synes, at den intimitet og den stemning, der er i Parken, er svær at sammenligne med noget andet. Så skulle det måske være med Feyenoord. Det er det, jeg har lagt mest mærke til, lyder det afslutningsvist fra Magnus Mattsson.  

Det er klokken 14.00, at mandagens brag mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang. 





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’