Trods venskab: Klar til at lave saksen på Vallys

Magnus Mattsson og Nicolai Vallys har holdt kontakten ved lige siden deres fælles tid i Silkeborg IF, men på mandag bliver venskabet sat på pause i 90 minutter, når FC København og Brøndby IF brager sammen i Parken.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De er gode kammerater udenfor banen, men på mandag står de to tidligere Silkeborg IF-holdkammerater Magnus Mattsson og Nicolai Vallys overfor hinanden, når FC København og Brøndby IF brager sammen i første runde af Superligaens slutspil.  

Ifølge Magnus Mattsson kommer venskabet dog ikke til at fylde noget som helst, når først kampen i Parken bliver fløjtet i gang. 

– Nicolai og jeg var selvfølgelig gode venner i Silkeborg, og vi har holdt kontakten lige siden. Vi spiller på hver vores hold, og når vi går ind på banen, er vi ikke særligt gode venner. Men det er klart, at det er svært ikke at være venner, selvom han spiller for det modsatte hold. Vi har et fint forhold, men lige nu er mit fokus på at spille en god kamp mod dem, lyder det fra Magnus Mattsson efter fredagens træning i FC København.  

I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden.

Magnus Mattsson
Midtbanespiller, FC København

Mattsson vil heller ikke tøve det mindste, hvis han ender i en situation, hvor han bliver nødt til at stoppe Nicolai Vallys, hvis Brøndby-stjernen får en friløber. 

– Haha, så laver jeg saksen og trækker et rødt kort, lyder det med et glimt i øjet fra Magnus Mattsson. 

– Det var det samme, jeg sagde, da vi spillede mod Silkeborg, hvor min lillebror (Pelle Mattsson, red.) spiller. Der er no mercy, når man først er gået ind over kridtstregerne. Så er der bare fuld ild, og der kommer jeg ikke til at tænke over, om det er min ven eller ej.

240777
Magnus Mattsson og Nicolai Vallys har holdt kontakten ved lige siden deres fælles tid i Silkeborg IF. Foto: Alamy

Derby-erfaring fra Holland
Generelt glæder Magnus Mattsson sig virkeligt meget til mandagens Superliga-brag. 

– Personligt er det en stor kamp for mig, fordi det er mit første derby. Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og se den kulisse, der er. Jeg har prøvet i europæisk sammenhæng, hvad Parken kan tilbyde, så jeg glæder mig utroligt meget, lyder det fra Mattsson. 

At spille et højintenst derby er dog ikke fuldstændigt ukendt territorie for Magnus Mattsson. 

– I Holland spillede jeg jo i Nijmegen, og der havde vi derbykampe mod Vitesse, og det var også et hardcore derby mellem to klubber og to byer, der ligger 10 minutter fra hinanden. Så der var skrald på lægterne, og til sidst måtte fansene heller ikke komme med på udebane. Det betød meget for dem.

– Jeg kender jo også til derbyet mellem Brøndby og FCK, for jeg er jo trods alt dansker og har spillet i Silkeborg. Jeg kender betydningen af det, siger Magnus Mattsson. 

Hvad har overrasket dig mest efter dit skifte til FC København?

– Jeg tror måske, at det er klubbens størrelse, og oplevelserne i Parken, som er meget specielle. Den stemning, der er derinde, har jeg ikke prøvet før.

– Jeg har spillet på nogle store stadions i Holland, men jeg synes, at den intimitet og den stemning, der er i Parken, er svær at sammenligne med noget andet. Så skulle det måske være med Feyenoord. Det er det, jeg har lagt mest mærke til, lyder det afslutningsvist fra Magnus Mattsson.  

Det er klokken 14.00, at mandagens brag mellem FC København og Brøndby IF sparkes i gang. 





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Yoram Zague sigtet i Danmark

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Høgh hyldes af UEFA

OB straffer angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Færdig i FC Midtjylland?

Bo Svensson i spil til stort job

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Choktransfer?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Medie peger på FC København

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne