Troen på Europa lider et knæk i Vejle og OB

Hverken i Vejle eller i OB kan dagens 2-2-resultat bruges i jagten på førstepladsen i nedrykningsspillet.



Det vakte stor glæde i både Vejle og OB, da begge mandskaber i forrige runde af 3F Superligaen sikrede sig en sæson mere i landets bedste fodboldrække.

Med redningen i hovedet kan de to hold tillade sig at kigge opad i tabellen mod den eftertragtede førsteplads i nedrykningsspillet. Denne placering giver nemlig en kamp mod nummer fire i mesterskabspillet om at komme med i kvalifikationen til den europæiske klubturnering Conference League.

Fredag aften led de to mandskabers forhåbninger dog et knæk, da Vejle og OB spillede 2-2 i tredjesidste spillerunde. Et resultat, som ingen af holdene kan bruge til det store.

– Nej, det rykker ikke så meget, siger OB’s forsvarsprofil Jeppe Tverskov.

– Matematisk kan vi godt regne ud, at det kan blive svært, hvis nogen af dem over os vinder deres kampe. Så er der lige pludselig langt op.

– Men vi skal stadig jagte. Ligesom at vi skulle undgå nedrykning, indtil det ikke var matematisk muligt, så skal vi også jagte det.

Stillingen er lige nu tæt i toppen af nedrykningsspillet, hvor AaB fører med et point ned til Sønderjyske, som har yderligere et point ned til OB og Vejle. AaB og Sønderjyske har dog en kamp i hånden.

Midlertidig OB-cheftræner Michael Hemmingsen er lidt mere afventende omkring at vurdere, hvorvidt løbet er kørt i kampen om en plads i kampene om at komme ud i Europa.

– Der er to kampe tilbage, og vi ved ikke, hvad der sker i de andre kampe, så lad os vente med at tage en vurdering på det, indtil vi ser de andre resultater, siger Hemmingsen.

OB har haft en turbulent sæson, hvor forventningerne om top-6 ikke blev indfriet. Eventuelle kvalifikationskampe til Europa kan dog ikke redde sæsonen ifølge Tverskov.

– Det kan ikke redde sæsonen, når vi har en målsætning om top-6.

– Når man sætter en målsætning, skal man også stille sig op med brystet og acceptere det, når man ikke indfrier den, fastslår Tverskov.

I Vejle-lejren er der heller ikke den store begejstring over dagens resultat, hvor man af to omgange smed en føring.

– Når vi ikke får tre point i dag, så ser det ikke godt ud i forhold til syvendepladsen. Men så længe muligheden er der, går vi efter den.

– Vi møder AaB næste gang, og det er den vigtigste kamp for at få den syvendeplads, siger Vejles Arbnor Mucolli.

/ritzau/



Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndbys store karantænemareridt

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Wolfsburg-boss roser Eriksen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Thomas Frank afviser at tale om det

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Voldsom Franculino-spådom

Steve Cooper varsler store ændringer

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6