Troen på Europa lider et knæk i Vejle og OB

Hverken i Vejle eller i OB kan dagens 2-2-resultat bruges i jagten på førstepladsen i nedrykningsspillet.



Det vakte stor glæde i både Vejle og OB, da begge mandskaber i forrige runde af 3F Superligaen sikrede sig en sæson mere i landets bedste fodboldrække.

Med redningen i hovedet kan de to hold tillade sig at kigge opad i tabellen mod den eftertragtede førsteplads i nedrykningsspillet. Denne placering giver nemlig en kamp mod nummer fire i mesterskabspillet om at komme med i kvalifikationen til den europæiske klubturnering Conference League.

Fredag aften led de to mandskabers forhåbninger dog et knæk, da Vejle og OB spillede 2-2 i tredjesidste spillerunde. Et resultat, som ingen af holdene kan bruge til det store.

– Nej, det rykker ikke så meget, siger OB’s forsvarsprofil Jeppe Tverskov.

– Matematisk kan vi godt regne ud, at det kan blive svært, hvis nogen af dem over os vinder deres kampe. Så er der lige pludselig langt op.

– Men vi skal stadig jagte. Ligesom at vi skulle undgå nedrykning, indtil det ikke var matematisk muligt, så skal vi også jagte det.

Stillingen er lige nu tæt i toppen af nedrykningsspillet, hvor AaB fører med et point ned til Sønderjyske, som har yderligere et point ned til OB og Vejle. AaB og Sønderjyske har dog en kamp i hånden.

Midlertidig OB-cheftræner Michael Hemmingsen er lidt mere afventende omkring at vurdere, hvorvidt løbet er kørt i kampen om en plads i kampene om at komme ud i Europa.

– Der er to kampe tilbage, og vi ved ikke, hvad der sker i de andre kampe, så lad os vente med at tage en vurdering på det, indtil vi ser de andre resultater, siger Hemmingsen.

OB har haft en turbulent sæson, hvor forventningerne om top-6 ikke blev indfriet. Eventuelle kvalifikationskampe til Europa kan dog ikke redde sæsonen ifølge Tverskov.

– Det kan ikke redde sæsonen, når vi har en målsætning om top-6.

– Når man sætter en målsætning, skal man også stille sig op med brystet og acceptere det, når man ikke indfrier den, fastslår Tverskov.

I Vejle-lejren er der heller ikke den store begejstring over dagens resultat, hvor man af to omgange smed en føring.

– Når vi ikke får tre point i dag, så ser det ikke godt ud i forhold til syvendepladsen. Men så længe muligheden er der, går vi efter den.

– Vi møder AaB næste gang, og det er den vigtigste kamp for at få den syvendeplads, siger Vejles Arbnor Mucolli.

/ritzau/





Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Brøndby straffet – får stor bøde

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’