Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Mike Tullbergs interview startede med dommerkritik, men endte i dommerros.



Mike Tullberg havde rigelig grund til at være glad ovenpå torsdagens sejr over AGF i den første af to pokalsemifinaler, og efter kampen kom han også med en noget overraskende ros i et interview med Viaplay.

FC Midtjylland-trænerens interview startede dog noget anderledes. 

Nemlig med kritik af dommer Jacob Karlsen for at fløjte for frispark for tidligt i en situation i slutningen af første halvleg, hvor FC Midtjyllands stopper Martin Erlic efter en dødbold fik sendt bolden i mål. Den tidlige fløjten betød, at målet ikke kunne gennemtjekkes af VAR. 

– Jeg ærgrer mig meget over, at dommeren fløjter for tidligt. Jeg skal ikke sige, om der er frispark eller ej, men han skal i hvert fald ikke fløjte, indledte Mike Tullberg over for Viaplay og tilføjede:

– Det indrømmer han også (at han fløjter for tidligt, red.). Men det hjælper os jo ikke. Man kan diskutere, om der er frispark eller ej – det gider jeg ikke kommentere. Men han skal i hvert fald ikke fløjte.

Og så røg Mike Tullberg ellers over i ros af en anden af dommerne – nemlig kampens fjerdedommer, Jens Maae. 

– Jeg synes så i hvert fald, at Jens var helt outstanding. Med afstand det bedste, jeg har oplevet herhjemme. Og det er en svær kamp at stå i. Det er jeg klar over, og det er både fra den ene og anden side og fra tribunen, men han skal have kæmpe ros. Det er med afstand det bedste, jeg har oplevet fra en fjerdedommer. 

– Og det skal ikke lyde som, at alt har været dårligt. Det skal være kæmpe ros til ham. Han formåede i en hektisk kulisse – med hektiske bænke – at bevare roen og engang imellem sige “det kan du godt have ret i”. Og så kan du ikke gøre noget som træner. Når han kommer med det, afvæbner han en, lød det fra FC Midtjylland-træneren. 

Du kan se situationen, hvor FC Midtjyllands mål blev annulleret, i videoafspilleren øverst i artiklen. 





Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’




LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stor profil ude af Frankrig-brag

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Hylder kæmpe FCM-transfer

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Tager kontakt om Kamil Grabara 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Frankrig – Marokko

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’