I år bliver det endnu vildere!
Det har været en helt vild tid for familien Nordenbøl.
Først fik farmand Dennis vist sig frem i den seneste sæson af Robinson, hvor manden fra Vestegnen blev TV-darling for sin store indsats, men den præstation bliver nok internt overgået af, at sønnen Oliver på sin 15-års fødselsdag har skrevet under på en treårig kontrakt med FC København.
– Det var en kæmpe dag både for ham, men også for mig. Jeg nåede kun til 2. division, da der kun var tre divisioner. Han er allerede omkring U15-landsholdet, så det hele er kæmpe og en virkelig stor dag at få en kontrakt, der bekræftede, at klubben ville ham. Jeg har sjældent set ham smile så meget som den dag, siger Dennis Nordenbøl til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi fejrede det rigtigt i lørdags med det, han havde lyst til på sin fødselsdag, så det blev noget bowling og durumrulle samt en meget glad dreng.
Dagen var på mange måder noget helt særligt, der også fik følelserne til at få frit spil.
– Det er som at beskrive sin tur til Robinson, det er noget, man skal prøve selv. Når man har et lille menneske, der har været så meget igennem og går så meget op i det, så er det ligefør, at man sidder med en tåre i øjet, når man hører alle de mennesker, der har forstand på det, rose Oliver. Det er en af de største dage, jeg har haft.
‘Han må godt redde et straffespark mod Brøndby’
Oliver Nordenbøl går til dagligt i ottendeklasse hos FCK Talent og har længe drømt om at komme på kontrakt hos ‘løverne’.
Vejen dertil har ikke været den mest ligetil i verden, da han først som 11-årig blev kastet ind i målet, inden han blot et år senere skiftede til FCK. Inden da var han angriber, hvilket også er med til at give ham x-factor, da han er exceptionelt god med fødderne og bruger begge ben, som er spidskompetencer, der passer som fod i hose for klubben, ifølge sin far, der også har en T-licens.
Forud for skiftet til ungdomsafdelingen hos FCK var Oliver Nordenbøl kortvarigt forbi Brøndbys Masterclass, men på trods af et helt liv i og omkring Brøndby mener Dennis Nordenbøl, at ‘rivalerne’ kom med det bedste tilbud.
– Han har fået lov at vælge sin vej, og hvor han helst vil være. Han følte sig mest tryg og glad for den fremtidsplan, de kom med. Hele den måde, vi blev modtaget på, var anderledes i forhold til Brøndby. Det virkede til, at de rigtig, rigtig gerne ville have Oliver og havde ham højest på listen over fremtidige målmænd. Det var det bedste tilbud for hans udvikling som fodboldspiller og menneske.
– Selvom jeg er fra Brøndby, er jeg også realistisk. Jeg kan godt se resultaterne fra de sidste 20 år. Det var sgu sjovere, da jeg var ung og Brøndby var de bedste, men den talentudvikling, FCK har lavet de seneste mange år med flere salg over 100 millioner, der synes jeg, at det passede rigtig godt ind, når det kommer til, hvad de vil med ham.
Dennis Nordenbøl har tidligere været en del af dem, der står på Sydsiden, men følger i dag Brøndby mere moderat. Det er dog vigtigt for ham at understrege, at den familiære kærlighed er større end noget andet, og stoltheden over, hvor dygtig Oliver Nordenbøl er i målet for FCK.
– Hvis der er en, der skal redde et straffespark mod Brøndby, så må det gerne være min knægt, men jeg følger ham og ikke klubben. Så hvorend han ender, holder jeg med den klub. Det ændrer ikke på, at jeg er opvokset på Vestegnen og fortsat vil følge dem, og jeg har en stor interesse for dem med løven på brystet, når jeg selv har en dreng, der spiller derinde.
Robinson-deltageren har også fortsat lidt med fodboldverdenen at gøre, da han er landstræner for DBU’s eFodbold-afdeling. Selv oplevede han også som ung at spille sammen med navne som Mikkel Thygesen og Daniel Agger.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Kæmpe nyhed i udlandet
Riemer melder stjerne klar
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding