I år bliver det endnu vildere!
Det har været en helt vild tid for familien Nordenbøl.
Først fik farmand Dennis vist sig frem i den seneste sæson af Robinson, hvor manden fra Vestegnen blev TV-darling for sin store indsats, men den præstation bliver nok internt overgået af, at sønnen Oliver på sin 15-års fødselsdag har skrevet under på en treårig kontrakt med FC København.
– Det var en kæmpe dag både for ham, men også for mig. Jeg nåede kun til 2. division, da der kun var tre divisioner. Han er allerede omkring U15-landsholdet, så det hele er kæmpe og en virkelig stor dag at få en kontrakt, der bekræftede, at klubben ville ham. Jeg har sjældent set ham smile så meget som den dag, siger Dennis Nordenbøl til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi fejrede det rigtigt i lørdags med det, han havde lyst til på sin fødselsdag, så det blev noget bowling og durumrulle samt en meget glad dreng.
Dagen var på mange måder noget helt særligt, der også fik følelserne til at få frit spil.
– Det er som at beskrive sin tur til Robinson, det er noget, man skal prøve selv. Når man har et lille menneske, der har været så meget igennem og går så meget op i det, så er det ligefør, at man sidder med en tåre i øjet, når man hører alle de mennesker, der har forstand på det, rose Oliver. Det er en af de største dage, jeg har haft.
‘Han må godt redde et straffespark mod Brøndby’
Oliver Nordenbøl går til dagligt i ottendeklasse hos FCK Talent og har længe drømt om at komme på kontrakt hos ‘løverne’.
Vejen dertil har ikke været den mest ligetil i verden, da han først som 11-årig blev kastet ind i målet, inden han blot et år senere skiftede til FCK. Inden da var han angriber, hvilket også er med til at give ham x-factor, da han er exceptionelt god med fødderne og bruger begge ben, som er spidskompetencer, der passer som fod i hose for klubben, ifølge sin far, der også har en T-licens.
Forud for skiftet til ungdomsafdelingen hos FCK var Oliver Nordenbøl kortvarigt forbi Brøndbys Masterclass, men på trods af et helt liv i og omkring Brøndby mener Dennis Nordenbøl, at ‘rivalerne’ kom med det bedste tilbud.
– Han har fået lov at vælge sin vej, og hvor han helst vil være. Han følte sig mest tryg og glad for den fremtidsplan, de kom med. Hele den måde, vi blev modtaget på, var anderledes i forhold til Brøndby. Det virkede til, at de rigtig, rigtig gerne ville have Oliver og havde ham højest på listen over fremtidige målmænd. Det var det bedste tilbud for hans udvikling som fodboldspiller og menneske.
– Selvom jeg er fra Brøndby, er jeg også realistisk. Jeg kan godt se resultaterne fra de sidste 20 år. Det var sgu sjovere, da jeg var ung og Brøndby var de bedste, men den talentudvikling, FCK har lavet de seneste mange år med flere salg over 100 millioner, der synes jeg, at det passede rigtig godt ind, når det kommer til, hvad de vil med ham.
Dennis Nordenbøl har tidligere været en del af dem, der står på Sydsiden, men følger i dag Brøndby mere moderat. Det er dog vigtigt for ham at understrege, at den familiære kærlighed er større end noget andet, og stoltheden over, hvor dygtig Oliver Nordenbøl er i målet for FCK.
– Hvis der er en, der skal redde et straffespark mod Brøndby, så må det gerne være min knægt, men jeg følger ham og ikke klubben. Så hvorend han ender, holder jeg med den klub. Det ændrer ikke på, at jeg er opvokset på Vestegnen og fortsat vil følge dem, og jeg har en stor interesse for dem med løven på brystet, når jeg selv har en dreng, der spiller derinde.
Robinson-deltageren har også fortsat lidt med fodboldverdenen at gøre, da han er landstræner for DBU’s eFodbold-afdeling. Selv oplevede han også som ung at spille sammen med navne som Mikkel Thygesen og Daniel Agger.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER