Tv-millioner regner over Superligaen: Brøndby er den store vinder

Efter denne forgangne runde 26 skal anden omgang af tv-pengene fordeles i Superligaen. Endnu en gang scorer Brøndby IF flest millioner, mens FC Helsingør må nøjes med lidt over en sjettedel.



De 14 Superliga-klubber har med garanti brugt det meste af tiden siden søndag aften på at kigge på tabellen og deres plads i det forestående slutspil. Men mon ikke et par af økonomichefer også har regnet lidt på tallene.

For en tredjedel af de 275 millioner kroner, som ligaens tv-pulje indeholder, skal fordeles for perioden 14.-26. spillerunde. Det bliver til lige knap 92 millioner kroner i alt. Og her er det ikke ligegyldigt, om man ligger på den ene eller den anden placering. 

Der er eksempelvis 1,7 millioner kroner i forskel på at ligge nummer ét og nummmer to. Det kan man betale et års løn til en god Superliga-spiller for. 

Tipsbladet.dk har opgjort tv-pengene for alle 14 klubber, og ligesom det var tilfældet efter runde 13, er Brøndby IF den store vinder. Det skyldes ikke mindst, at holdet ikke har tabt siden sidste uddeling af tv-penge, og at holdet hver weekend vælges som første- eller andetvalg hos tv-kanalerne.

For tv-pengene fordeles efter fire faktorer: solidaritetspenge, placeringer, hvor højt tv-kanalerne vælger holdets kampe og den såkaldte kamppulje, hvor man får penge for at vinde og spille uafgjort. Læs mere om fordelingen nederst i artiklen.

Vi kan også se, FC København får andenflest tv-penge, selv om holdet altså “kun” ligger på fjerdepladsen. Det skyldes ikke mindst, at holdet også ofte vælges som første- eller andetvalg hos tv-kanalerne.

De helt store forskelle ser vi naturligvis også mellem toppen og bunden af tabellen. FC Helsingør, der får færrest tv-penge, modtager eksempelvis mellem en femte- og en sjettedel af, hvad Brøndby gør. 

Tallene herunder er omtrentlige, da nogle klubber kan få mere eller mindre, end tipsbladet.dk’s beregninger viser. Læs mere om usikkerheder på den anden side af grafen.

Se hele tipsbladet.dk’s udregning af tv-pengene her.

Tv-penge efter runde 26
Infogram

Brøndby IF 14,17 mio. 
FC Midtjylland 9,83 mio.
FC Nordsjælland  8,05 mio.
FC København 9,81 mio.
AaB 7,29 mio.
AC Horsens 5,89 mio.
Hobro IK 5,36 mio.
SønderjyskE 5,67 mio.
OB 5,00 mio.
AGF 5,74 mio.
Silkeborg IF 4,44 mio.
Lyngby BK 3,82 mio.
Randers FC 3,20 mio.
FC Helsingør 2,50 mio.

Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.

Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.

Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.

Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.

Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.

Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Vi har taget udgangspunkt i fordelingen her og regnet på, hvor mange penge de enkelte kampvalg har givet for den enkelte klub.

Der kan dog være usikkerheder. Eksempelvis er nogle FCK-kampe blevet flyttet som følge af europæiske opgør, så de kan have fået penge for at være andetvalg, men i spilleplanen spillet som sjettevalg.

Læs mere om fordelingen af tv-pengene her.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han tager hjem fra VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby henter Alexander Drexel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Brasilien – Marokko

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson