Carsten Werge: ‘Jeg har en liste med 5-6 navne’

Fodboldredaktør på TV2, Carsten Werge, ærgrer sig over, at man skal tage afsked med David Nielsen, der netop er blevet ansat som cheftræner i AC Horsens. Han er dog allerede i fuld færd med at finde en fuldgod erstatning, fortæller han til Tipsbladet.



Han lægger sjældent fingrene imellem, David Nielsen, når han toner frem på TV2’s kanaler.

Den slagfærdige skagbo har i det seneste år været fast ekspert på tv-stationen med tilknytning til både Superligaen, landsholdsfodbold og debatprogrammet ‘Tirsdagstrænerne’.

Seerne må dog undvære de bramfrie analyser i den kommende tid.

David Nielsen stopper nemlig på TV2, da han er blevet ansat som ny cheftræner i AC Horsens. Det kunne Tipsbladet afsløre lørdag formiddag.

Kan sagtens forstå David Nielsens beslutning

Og det skaber naturligvis ærgrelse hos kanalens fodboldredaktør, Carsten Werge, at man skal sige farvel til den 47-årige trænerprofil.

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Vi er jo sindssygt glade for at arbejde med David. Både i Tirsdagstrænerne og i Superliga-dækningen generelt. Så på den måde er det selvfølgelig irriterende. Men ikke mere irriterende, at vi godt kan onde David, at han får sådan et job, hvor han kan folde sig ud som træner. For det er det, han er, inderst inde. Så jeg kan sagtens forstå ham.

– David taler lige ind i hjertet på mange hardcore fodboldfans. Han er god til at formulere sig, så man ikke er i tvivl om, hvad han mener. Han er meget, meget klar i sin kommunikationsform. David er no nonsense. Sådan er han som person, og sådan er han også, når han sidder i et TV-program, fortæller Carsten Werge.

Og selvom det bliver svært at erstatte den tidligere Lyngby- og AGF-træner, skal man nok finde en fin efterfølger, fortæller Carsten Werge.

– Du kan ikke erstatte David en-til-en. Det kan man ikke, fordi David er meget speciel. Men så finder vi bare nogle andre, der er meget specielle. Fordi ingen er uundværlig i den her verden, ikke engang David Nielsen. Det tager vi fuldstændig i stiv arm. Vi har masser af gode folk, og der er mange, der er interesserede, fortæller han.

Liste med 5-6 navne

Spørgsmålet er så, hvem der skal overtage tjansen i Tirsdagstrænerne og i Superliga-dækningen. Og her er der allerede flere navne på blokken, fortæller TV2-bossen.

– Vi kan ikke finde en David Nielsen version to. Så kan det være, at vi kan finde noget andet. Vi skal jo have en ny fast ind i Tirsdagstrænerne med noget karisma. Men i særdeleshed også med noget indhold. Vi skal jo have nogen, der både i tirsdagsprogrammet og i Superliga-dækningen giver noget, som seerne gerne vil have. Vi skal have nogen med forskellige udtryk og appel. Der er det klart, at David er monstersvær at erstatte. 

Hvad for nogle typer kigger I efter?

– Jeg har selvfølgelig allerede en liste. Jeg har en fem-seks navne stående på en seddel. Jeg kan ikke sige mere om det.

Dog kan TV2-redaktøren løfte sløret for, hvad man kommer til at diskutere i næste udgave af Tirsdagstrænerne.

– Det er yderst interessant, hvad der foregår i Horsens. Der har vi helt sikkert også et spændende emne til Tirsdagstrænerne på tirsdag. Der skal vi blandt andet diskutere trænervalg. Det skal vi jo, afslutter Carsten Werge med et smil i stemmen.

David Nielsen får en treårig aftale i Horsens, melder TV2.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Vild Diant Ramaj-historie

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

– Han er fuldstændig vanvittig

Mohamed Salah har sagt undskyld

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

‘Han skal ingen steder’

Intet aftryk!

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Dansker trukket ind i skandalesag

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Storklubber følger FCN-juvel

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil