Carsten Werge: ‘Jeg har en liste med 5-6 navne’

Fodboldredaktør på TV2, Carsten Werge, ærgrer sig over, at man skal tage afsked med David Nielsen, der netop er blevet ansat som cheftræner i AC Horsens. Han er dog allerede i fuld færd med at finde en fuldgod erstatning, fortæller han til Tipsbladet.



Han lægger sjældent fingrene imellem, David Nielsen, når han toner frem på TV2’s kanaler.

Den slagfærdige skagbo har i det seneste år været fast ekspert på tv-stationen med tilknytning til både Superligaen, landsholdsfodbold og debatprogrammet ‘Tirsdagstrænerne’.

Seerne må dog undvære de bramfrie analyser i den kommende tid.

David Nielsen stopper nemlig på TV2, da han er blevet ansat som ny cheftræner i AC Horsens. Det kunne Tipsbladet afsløre lørdag formiddag.

Kan sagtens forstå David Nielsens beslutning

Og det skaber naturligvis ærgrelse hos kanalens fodboldredaktør, Carsten Werge, at man skal sige farvel til den 47-årige trænerprofil.

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Vi er jo sindssygt glade for at arbejde med David. Både i Tirsdagstrænerne og i Superliga-dækningen generelt. Så på den måde er det selvfølgelig irriterende. Men ikke mere irriterende, at vi godt kan onde David, at han får sådan et job, hvor han kan folde sig ud som træner. For det er det, han er, inderst inde. Så jeg kan sagtens forstå ham.

– David taler lige ind i hjertet på mange hardcore fodboldfans. Han er god til at formulere sig, så man ikke er i tvivl om, hvad han mener. Han er meget, meget klar i sin kommunikationsform. David er no nonsense. Sådan er han som person, og sådan er han også, når han sidder i et TV-program, fortæller Carsten Werge.

Og selvom det bliver svært at erstatte den tidligere Lyngby- og AGF-træner, skal man nok finde en fin efterfølger, fortæller Carsten Werge.

– Du kan ikke erstatte David en-til-en. Det kan man ikke, fordi David er meget speciel. Men så finder vi bare nogle andre, der er meget specielle. Fordi ingen er uundværlig i den her verden, ikke engang David Nielsen. Det tager vi fuldstændig i stiv arm. Vi har masser af gode folk, og der er mange, der er interesserede, fortæller han.

Liste med 5-6 navne

Spørgsmålet er så, hvem der skal overtage tjansen i Tirsdagstrænerne og i Superliga-dækningen. Og her er der allerede flere navne på blokken, fortæller TV2-bossen.

– Vi kan ikke finde en David Nielsen version to. Så kan det være, at vi kan finde noget andet. Vi skal jo have en ny fast ind i Tirsdagstrænerne med noget karisma. Men i særdeleshed også med noget indhold. Vi skal jo have nogen, der både i tirsdagsprogrammet og i Superliga-dækningen giver noget, som seerne gerne vil have. Vi skal have nogen med forskellige udtryk og appel. Der er det klart, at David er monstersvær at erstatte. 

Hvad for nogle typer kigger I efter?

– Jeg har selvfølgelig allerede en liste. Jeg har en fem-seks navne stående på en seddel. Jeg kan ikke sige mere om det.

Dog kan TV2-redaktøren løfte sløret for, hvad man kommer til at diskutere i næste udgave af Tirsdagstrænerne.

– Det er yderst interessant, hvad der foregår i Horsens. Der har vi helt sikkert også et spændende emne til Tirsdagstrænerne på tirsdag. Der skal vi blandt andet diskutere trænervalg. Det skal vi jo, afslutter Carsten Werge med et smil i stemmen.

David Nielsen får en treårig aftale i Horsens, melder TV2.





Jadon Sancho i ‘sensationel transfer’? 



INTERVIEW

Roser Chido Obi: ‘Det var jeg ekstremt glad for’


Jadon Sancho i ‘sensationel transfer’? 

Argentina er suveræne mod Brasilien



Stærke Gunners sænker spanske dronninger

Dårligt nyt for Højbjerg

Iran er klar til VM

Tidligere FCM-flop udløser stor krise

Seerstorm: Så mange så nederlaget til Portugal



EKSKLUSIVT

Storstilet tyveri: FC Københavns capo-tårn stjålet


Superliga-talenter sender landshold i ekstase

Ny FCM-profil overrasket over Danmark

Eriksens næste klub? Han vil være fremragende dér

Bekymret: Det kan koste FC Midtjylland guldet



LIGE NU

Tordner mod linjedommer efter Schmeichel-skade


Flere klubber pønser på FCM-transfer

De henter Vendsyssel-boss

Voldsomt imponeret: ‘Han smadrer jo alt’

Blatter og Platini frifundet i sag om korruption

Nu lysner det


EKSKLUSIVT

– Vi er den klub i Jylland med de dårligste vilkår


Flere klubber jagter dansk landstræner

Overraskelse: Mister sportschef til Superliga-klub

Nu får Roony Bardghji comeback

Tid til ny målmand? ‘Sindssygt relevant spørgsmål’



Guldregn – får kongeløn i Real Madrid

Ærgerlig aften for Jacob Friis: ‘Jeg er skuffet’

Stjerner revser hinanden: ‘Den fyr er en joke’

Scoringer i Skopje

Frisparksperle sætter England i gang mod Letland

Røverkøb? Her er prisen på svensk superbomber

Raser efter podcast-udtalelse

Præsenterer millionunderskud

U21-landsholdet spiller uafgjort med Italien


EKSKLUSIVT

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud


Nu taler han om Brøndby-besøg

– Vi er ved at starte en ny æra

Kæmpe udrensning: Vil af med over 10 spillere

Sådan rangerer Schmeichel ift. andre topkeepere

Hyldes efter bizar blunder

Engelsk Premier League-stjerne overvejer fremtiden

Nedtur for Martin Braithwaite

Dansker rykker til Norge: Fremhæver FCK

Afsløring: AGF afviser Djurgården

Her er Bo Henriksens største svaghed

Kasper Schmeichel på Rundens Hold

Inter-præsident om danskerrygte: ‘God spiller’

Forstår ikke Riemers valg: ‘Jeg er meget kritisk’

Gravesen i stort forsvar af Kasper Schmeichel

Læge giver status på Kasper Schmeichel

Vejen til VM: Her er Danmarks program i 2025

Brøndby har fundet ny gerningsmand

Portugal-boss jubler: ‘Vi var overlegne’

Fremhæver én dansk fejl: ‘Gør hele forskellen’

Snøret af Ronaldo: ‘Det er godt spillet af ham’

Eriksen udskiftet: Kunne have spillet 120 minutter