Han lægger sjældent fingrene imellem, David Nielsen, når han toner frem på TV2’s kanaler.
Den slagfærdige skagbo har i det seneste år været fast ekspert på tv-stationen med tilknytning til både Superligaen, landsholdsfodbold og debatprogrammet ‘Tirsdagstrænerne’.
Seerne må dog undvære de bramfrie analyser i den kommende tid.
David Nielsen stopper nemlig på TV2, da han er blevet ansat som ny cheftræner i AC Horsens. Det kunne Tipsbladet afsløre lørdag formiddag.
Kan sagtens forstå David Nielsens beslutning
Og det skaber naturligvis ærgrelse hos kanalens fodboldredaktør, Carsten Werge, at man skal sige farvel til den 47-årige trænerprofil.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Vi er jo sindssygt glade for at arbejde med David. Både i Tirsdagstrænerne og i Superliga-dækningen generelt. Så på den måde er det selvfølgelig irriterende. Men ikke mere irriterende, at vi godt kan onde David, at han får sådan et job, hvor han kan folde sig ud som træner. For det er det, han er, inderst inde. Så jeg kan sagtens forstå ham.
– David taler lige ind i hjertet på mange hardcore fodboldfans. Han er god til at formulere sig, så man ikke er i tvivl om, hvad han mener. Han er meget, meget klar i sin kommunikationsform. David er no nonsense. Sådan er han som person, og sådan er han også, når han sidder i et TV-program, fortæller Carsten Werge.
Og selvom det bliver svært at erstatte den tidligere Lyngby- og AGF-træner, skal man nok finde en fin efterfølger, fortæller Carsten Werge.
– Du kan ikke erstatte David en-til-en. Det kan man ikke, fordi David er meget speciel. Men så finder vi bare nogle andre, der er meget specielle. Fordi ingen er uundværlig i den her verden, ikke engang David Nielsen. Det tager vi fuldstændig i stiv arm. Vi har masser af gode folk, og der er mange, der er interesserede, fortæller han.

Liste med 5-6 navne
Spørgsmålet er så, hvem der skal overtage tjansen i Tirsdagstrænerne og i Superliga-dækningen. Og her er der allerede flere navne på blokken, fortæller TV2-bossen.
– Vi kan ikke finde en David Nielsen version to. Så kan det være, at vi kan finde noget andet. Vi skal jo have en ny fast ind i Tirsdagstrænerne med noget karisma. Men i særdeleshed også med noget indhold. Vi skal jo have nogen, der både i tirsdagsprogrammet og i Superliga-dækningen giver noget, som seerne gerne vil have. Vi skal have nogen med forskellige udtryk og appel. Der er det klart, at David er monstersvær at erstatte.
Hvad for nogle typer kigger I efter?
– Jeg har selvfølgelig allerede en liste. Jeg har en fem-seks navne stående på en seddel. Jeg kan ikke sige mere om det.
Dog kan TV2-redaktøren løfte sløret for, hvad man kommer til at diskutere i næste udgave af Tirsdagstrænerne.
– Det er yderst interessant, hvad der foregår i Horsens. Der har vi helt sikkert også et spændende emne til Tirsdagstrænerne på tirsdag. Der skal vi blandt andet diskutere trænervalg. Det skal vi jo, afslutter Carsten Werge med et smil i stemmen.
David Nielsen får en treårig aftale i Horsens, melder TV2.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år