Tysk klub: Vi køber FCK-spiller, hvis vi kan!

Isak Bergmann Johannesson gør det godt i Fortuna Düsseldorf, og den tyske klub vil købe islændingen af FC København, fastslår sportsdirektør Christian Weber over for Tipsbladet.



Der er fest i Düsseldorf i denne uge.

Det årlige karneval løber af stablen fra torsdag og en lille uge frem og skydes i gang med den såkaldte "Altweiberfastnacht", som især er en hyldest til kvinder – ikke mindst de lidt ældre af slagsen.

Da Tipsbladet taler med Christian Weber, der er sportsdirektør i 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf, er han klædt ud som baseballspiller. Han har både skaffet sig et bat og en bold

– Så kan jeg gå rundt og kaste bolden til alle de dejlige damer, fortæller Weber med et stort grin, og den har han jo egentlig regnet meget godt ud.

På transfermarkedet i sommer begik Fortuna Düsseldorf-chefen også en genistreg. 

Her lejede han Isak Bergmann Johannesson i FC København, og den 20-årige islænding har spillet en flot sæson i tysk fodbold, hvor han med fire mål og ni assists har været involveret i mange afgørende situationer.

Der er ingen tvivl om, at vi gerne vil købe ham

Christian Weber
Sportsdirektør, Fortuna Düsseldorf

Christian Weber elsker da også, hvad han ser fra 20-årige Isak Bergmann Johannesson.

– Han fik en rigtig god start og scorede et hattrick i én af sine første kampe. Hans udvikling går i den helt rigtige retning, og jeg synes faktisk, han kan gøre det endnu bedre. Jeg tror meget på ham som fodboldspiller, og så er jeg vild med ham som person, siger Fortuna Düsseldorfs sportsdirektør til Tipsbladet.

Han fortæller, at det var et langt og sejt træk at få Isak Bergmann Johannesson til Tyskland. 

– Vi har kigget på Isak længe – lige siden han forlod IFK Norrköping for at tage til FC København. Vi bemærkede, at han ikke fik så meget spilletid i FCK, og det kom meget bag på mig, men han røg hele tiden ind og ud af holdet. Da FCK mødte PSV på udebane i 2022, var jeg på stadion, og han scorede et mål og spillede en virkelig god kamp, siger Weber og fortsætter:

– Jeg forventede ikke, at vi kunne komme i nærheden af at tiltrække en spiller som Isak til Fortuna Düsseldorf, men jeg sørgede for at holde kontakten med hans agent, og jeg blev ved og ved med at spørge, om han var en mulighed for Fortuna Düsseldorf. Vi fik nej hver gang, men heldigvis lykkedes det os at få fat i ham til sidst. 

I FC København var én af Isak Bergmann Johannessons helt store hovedpiner, at han alt for sjældent fik lejlighed til at spille på sin foretrukne position som central midtbanespiller.

– I Fortuna fungerer han bedst på den centrale midtbane. Alle de evner, han har som spiller, kommer til udtryk, når han kan udfolde sig på midtbanen. Det ved jeg, at han værdsætter, og for os er der ingen tvivl om, at det er der, han skal spille.

imago1037902798h

Vil købe ham af FC København
Isak Bergmann Johannessons lejeaftale udløber efter denne sæson, og islændingen har talt varmt om at blive i Fortuna Düsseldorf. Det udgangspunkt deler sportsdirektøren til fulde, hvorfor der er udsigt til forhandlinger med FC København.

Ifølge tyske medier er Fortuna Düsseldorfs købsoption på Isak Bergmann Johannesson cirka 15 millioner kroner. 

– Isak føler sig hjemme i Fortuna Düsseldorf, hvor vi alle har fuld tillid til ham, og der er ingen tvivl om, at vi gerne vil købe ham. Det bliver dog ikke nemt, og vi må se, hvordan vores økonomiske situation ser ud i næste sæson.

– Jeg skriver til FC Københavns sportsdirektør fra tid til anden for at holde dem informeret om Isak. Vi har ikke diskuteret fremtiden endnu, slutter Christian Weber, der kort efter interviewet med Tipsbladet skal ud og fejre karnevallet i Düsseldorfs gader. 

Måske kan han også snart fejre en permanent aftale med Isak Bergmann Johannesson. 





LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’