Kai Havertz lettede søndag presset på Chelsea og manager Graham Potter, da tyskeren med en scoring sørgede for en 1-0-sejr hjemme over Crystal Palace i Premier League.
Det var trængte Chelseas første sejr i 2023 og den blot anden i holdets seneste ni kampe i alle turneringer.
Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen spillede som vanligt fra start for udeholdet, men humpede fra banen med en skade kort før pausefløjtet.
Sejren letter uden tvivl i Chelsea, men den rykker til gengæld ikke alverden i tabellen. Her er holdet blot er nummer ti med halvdelen af sæsonens kampe afviklet. Crystal Palace er nummer 12.
Undervejs i første halvleg bekræftede Chelsea, at klubben har sikret sig Mykhailo Mudryk på en otte og et halvt år lang aftale, og i pausen var han på banen for at blive vist frem for fansene.
Og den 22-årige ukrainske offensivspiller bliver en tiltrængt tilføjelse til Chelseas offensiv, der savner power. Fem mål har holdet blot scoret i sine seneste ni kampe.
Begge hold ville gerne frem ad banen fra første fløjt på Stamford Bridge, og det gav en ganske underholdende første halvleg, hvor chancer af svingende størrelse faldt regelmæssigt.
De bedste og skarpeste aktører i de første 45 minutter var dog keeperne Kepa Arrizabalaga og Vicente Guaita, som sørgede for 0-0 med hver deres stærke indgreb.
Anden halvleg startede langt mere hakkende, men efter 64 minutter kom Chelseas forløsning efter et kort hjørnespark, et præcist indlæg af Hakim Ziyech og et veltimet hovedstød af Havertz.
Tyskeren, der tidligere har lavet flere meget vigtige mål for Chelsea, står dermed noteret for fem sæsonmål – et mindre end den aktuelle klubtopscorer, Raheem Sterling.
Havertz havde senere en stor mulighed for at øge til 2-0, ligesom indskiftede Pierre-Emerick Aubameyang bød sig til.
Det forblev dog ved det ene mål frem mod slutfasen, hvor Palace pressede på og var tæt på at udligne efter et hug af midtbanespilleren Cheick Doucoure. Igen var Kepa Arrizabalaga dog på plads og gjorde sig fortjent til endnu en stor aktie i Chelseas sejr.
Andetsteds skaffede rekordindkøbet Alexander Isak Newcastle en sen 1-0-sejr hjemme over Fulham. Inden svenskerens sene mål fik gæsternes Aleksandar Mitrovic underkendt en scoring på straffespark, da han ramte bolden to gange i sit forsøg.
Newcastle indtager dermed stadig tredjepladsen i Premier League med nu 38 point efter 19 kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TOPNYHED
Slipper for stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
RØVEN I KLASKEHØJDE