Kai Havertz lettede søndag presset på Chelsea og manager Graham Potter, da tyskeren med en scoring sørgede for en 1-0-sejr hjemme over Crystal Palace i Premier League.
Det var trængte Chelseas første sejr i 2023 og den blot anden i holdets seneste ni kampe i alle turneringer.
Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen spillede som vanligt fra start for udeholdet, men humpede fra banen med en skade kort før pausefløjtet.
Sejren letter uden tvivl i Chelsea, men den rykker til gengæld ikke alverden i tabellen. Her er holdet blot er nummer ti med halvdelen af sæsonens kampe afviklet. Crystal Palace er nummer 12.
Undervejs i første halvleg bekræftede Chelsea, at klubben har sikret sig Mykhailo Mudryk på en otte og et halvt år lang aftale, og i pausen var han på banen for at blive vist frem for fansene.
Og den 22-årige ukrainske offensivspiller bliver en tiltrængt tilføjelse til Chelseas offensiv, der savner power. Fem mål har holdet blot scoret i sine seneste ni kampe.
Begge hold ville gerne frem ad banen fra første fløjt på Stamford Bridge, og det gav en ganske underholdende første halvleg, hvor chancer af svingende størrelse faldt regelmæssigt.
De bedste og skarpeste aktører i de første 45 minutter var dog keeperne Kepa Arrizabalaga og Vicente Guaita, som sørgede for 0-0 med hver deres stærke indgreb.
Anden halvleg startede langt mere hakkende, men efter 64 minutter kom Chelseas forløsning efter et kort hjørnespark, et præcist indlæg af Hakim Ziyech og et veltimet hovedstød af Havertz.
Tyskeren, der tidligere har lavet flere meget vigtige mål for Chelsea, står dermed noteret for fem sæsonmål – et mindre end den aktuelle klubtopscorer, Raheem Sterling.
Havertz havde senere en stor mulighed for at øge til 2-0, ligesom indskiftede Pierre-Emerick Aubameyang bød sig til.
Det forblev dog ved det ene mål frem mod slutfasen, hvor Palace pressede på og var tæt på at udligne efter et hug af midtbanespilleren Cheick Doucoure. Igen var Kepa Arrizabalaga dog på plads og gjorde sig fortjent til endnu en stor aktie i Chelseas sejr.
Andetsteds skaffede rekordindkøbet Alexander Isak Newcastle en sen 1-0-sejr hjemme over Fulham. Inden svenskerens sene mål fik gæsternes Aleksandar Mitrovic underkendt en scoring på straffespark, da han ramte bolden to gange i sit forsøg.
Newcastle indtager dermed stadig tredjepladsen i Premier League med nu 38 point efter 19 kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Kæmpe stjerne besøger København
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Tottenham præsenterer ny træner
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Sverige skal til VM
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
Rasmus Højlund har ikke set det før
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori