Tysker skaffer Chelsea hårdt tiltrængt sejr

Joachim Andersen udgik med en skade, da Chelsea på hjemmebane slog Crystal Palace 1-0.



Kai Havertz lettede søndag presset på Chelsea og manager Graham Potter, da tyskeren med en scoring sørgede for en 1-0-sejr hjemme over Crystal Palace i Premier League.

Det var trængte Chelseas første sejr i 2023 og den blot anden i holdets seneste ni kampe i alle turneringer.

Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen spillede som vanligt fra start for udeholdet, men humpede fra banen med en skade kort før pausefløjtet.

Sejren letter uden tvivl i Chelsea, men den rykker til gengæld ikke alverden i tabellen. Her er holdet blot er nummer ti med halvdelen af sæsonens kampe afviklet. Crystal Palace er nummer 12.

Undervejs i første halvleg bekræftede Chelsea, at klubben har sikret sig Mykhailo Mudryk på en otte og et halvt år lang aftale, og i pausen var han på banen for at blive vist frem for fansene.

Og den 22-årige ukrainske offensivspiller bliver en tiltrængt tilføjelse til Chelseas offensiv, der savner power. Fem mål har holdet blot scoret i sine seneste ni kampe.

Begge hold ville gerne frem ad banen fra første fløjt på Stamford Bridge, og det gav en ganske underholdende første halvleg, hvor chancer af svingende størrelse faldt regelmæssigt.

De bedste og skarpeste aktører i de første 45 minutter var dog keeperne Kepa Arrizabalaga og Vicente Guaita, som sørgede for 0-0 med hver deres stærke indgreb.

Anden halvleg startede langt mere hakkende, men efter 64 minutter kom Chelseas forløsning efter et kort hjørnespark, et præcist indlæg af Hakim Ziyech og et veltimet hovedstød af Havertz.

Tyskeren, der tidligere har lavet flere meget vigtige mål for Chelsea, står dermed noteret for fem sæsonmål – et mindre end den aktuelle klubtopscorer, Raheem Sterling.

Havertz havde senere en stor mulighed for at øge til 2-0, ligesom indskiftede Pierre-Emerick Aubameyang bød sig til.

Det forblev dog ved det ene mål frem mod slutfasen, hvor Palace pressede på og var tæt på at udligne efter et hug af midtbanespilleren Cheick Doucoure. Igen var Kepa Arrizabalaga dog på plads og gjorde sig fortjent til endnu en stor aktie i Chelseas sejr.

Andetsteds skaffede rekordindkøbet Alexander Isak Newcastle en sen 1-0-sejr hjemme over Fulham. Inden svenskerens sene mål fik gæsternes Aleksandar Mitrovic underkendt en scoring på straffespark, da han ramte bolden to gange i sit forsøg.

Newcastle indtager dermed stadig tredjepladsen i Premier League med nu 38 point efter 19 kampe.

/ritzau/



Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

– De skal skille sig af med ham!

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Viborg FF – FC Midtjylland

FC København – Sønderjyske

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Randers FC – AGF

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Stjerner sender besked til Froholdt

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Dansk bomber i tårevædet afsked

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Danskerscoringerne væltede ind

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’