Tysker skaffer Chelsea hårdt tiltrængt sejr

Joachim Andersen udgik med en skade, da Chelsea på hjemmebane slog Crystal Palace 1-0.



Kai Havertz lettede søndag presset på Chelsea og manager Graham Potter, da tyskeren med en scoring sørgede for en 1-0-sejr hjemme over Crystal Palace i Premier League.

Det var trængte Chelseas første sejr i 2023 og den blot anden i holdets seneste ni kampe i alle turneringer.

Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen spillede som vanligt fra start for udeholdet, men humpede fra banen med en skade kort før pausefløjtet.

Sejren letter uden tvivl i Chelsea, men den rykker til gengæld ikke alverden i tabellen. Her er holdet blot er nummer ti med halvdelen af sæsonens kampe afviklet. Crystal Palace er nummer 12.

Undervejs i første halvleg bekræftede Chelsea, at klubben har sikret sig Mykhailo Mudryk på en otte og et halvt år lang aftale, og i pausen var han på banen for at blive vist frem for fansene.

Og den 22-årige ukrainske offensivspiller bliver en tiltrængt tilføjelse til Chelseas offensiv, der savner power. Fem mål har holdet blot scoret i sine seneste ni kampe.

Begge hold ville gerne frem ad banen fra første fløjt på Stamford Bridge, og det gav en ganske underholdende første halvleg, hvor chancer af svingende størrelse faldt regelmæssigt.

De bedste og skarpeste aktører i de første 45 minutter var dog keeperne Kepa Arrizabalaga og Vicente Guaita, som sørgede for 0-0 med hver deres stærke indgreb.

Anden halvleg startede langt mere hakkende, men efter 64 minutter kom Chelseas forløsning efter et kort hjørnespark, et præcist indlæg af Hakim Ziyech og et veltimet hovedstød af Havertz.

Tyskeren, der tidligere har lavet flere meget vigtige mål for Chelsea, står dermed noteret for fem sæsonmål – et mindre end den aktuelle klubtopscorer, Raheem Sterling.

Havertz havde senere en stor mulighed for at øge til 2-0, ligesom indskiftede Pierre-Emerick Aubameyang bød sig til.

Det forblev dog ved det ene mål frem mod slutfasen, hvor Palace pressede på og var tæt på at udligne efter et hug af midtbanespilleren Cheick Doucoure. Igen var Kepa Arrizabalaga dog på plads og gjorde sig fortjent til endnu en stor aktie i Chelseas sejr.

Andetsteds skaffede rekordindkøbet Alexander Isak Newcastle en sen 1-0-sejr hjemme over Fulham. Inden svenskerens sene mål fik gæsternes Aleksandar Mitrovic underkendt en scoring på straffespark, da han ramte bolden to gange i sit forsøg.

Newcastle indtager dermed stadig tredjepladsen i Premier League med nu 38 point efter 19 kampe.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Godt nyt – nu er han landet i København



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Kontraktchok’ i Manchester United

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Derfor var Moukoko vraget

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom over Franks fremtid

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Mohamed Salah forhandler med ny klub

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afviser Anderlecht

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Sean Dyche fyret

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Gunners plaffer danske bier i Brentford