U21-landstræner mærker stort pres før nøglekamp

Steffen Højer sender Danmark på banen for at slå Tjekkiet, men medgiver, at uafgjort kan bruges i tæt gruppe.



Det danske U21-landshold i fodbold kan tirsdag aften tage et stort skridt mod næste års EM-slutrunde i Slovakiet, men danskerne kan også havne i en problematisk situation før kvalifikationens sidste spillerunde.

Modstanderen i Danmarks næstsidste kvalifikationskamp er Tjekkiet, og efter at have kvajet sig med 2-4-nederlaget til Island i fredags kan U21-landsholdet næppe tåle endnu et nederlag.

For selv om Danmark aktuelt fører sin EM-kvalifikationsgruppe, er den så tæt, at fire hold stadig kan vinde den. Det er ikke tilfældet i nogen af de andre kvalifikationsgrupper.

U21-landstræner Steffen Højer mærker et øget pres på sig selv og sine spillere, men han finder ro i, at Danmarks trods alt selv kan sikre en EM-billet ved at vinde over Tjekkiet tirsdag og Island i oktober. Begge er hjemmekampe i Vejle.

– Vi var i en meget fin situation, inden vi mødte Island i fredags, og nu er vi så havnet i en situation, hvor der er et meget stort pres på os.

– Vi kan stadigvæk selv afgøre skæbnen med to sejre i de to sidste kampe, og det er det allervigtigste. Det pres, vi er under nu, skal spillerne lære af, for de skal bruge det, når de forhåbentlig en dag kommer op på A-landsholdet, siger Steffen Højer.

I toppen af gruppen har Danmark og Wales 11 point for seks kampe, mens Island og Tjekkiet har henholdsvis 8 og 9 point, men spillet en kamp færre. I tilfælde af pointlighed er indbyrdes resultater afgørende.

Ifølge Steffen Højer har Danmark, Wales, Island og Tjekkiet også spillemæssigt været meget jævnbyrdige.

Gruppevinderen kvalificerer sig direkte til EM. En andenplads kan give en EM-billet, men mere sandsynligt blot adgang til playoffkampe. Kvalifikationsgruppens øvrige hold går glip af EM.

Selv om Danmark jagter en sejr over Tjekkiet, er uafgjort ingen katastrofe. Heller ikke selv om Danmark potentielt spiller gruppeskæbnen ud af egne hænder.

– Der er mange indbyrdes kampe tilbage i gruppen, så det er umuligt at svare på, om mindre end seks point er nok til at vinde den. Derfor kigger vi kun på, hvordan vi kan slå Tjekkiet, for det skal vi forsøge på, med alt vi har.

– Men det er selvfølgelig yderst kostbart, hvis vi taber til tjekkerne, så hvis stillingen er lige inden de sidste ti minutter, så skal vi også have den vurdering med i ligningen, inden vi beslutter, hvor meget vi satser. Men udgangspunktet er, at vi skal vinde kampen, siger Steffen Højer.

Da holdene i oktober sidste år mødtes i Tjekkiet, var Danmark i overtal i over 50 minutter, men måtte nøjes med 0-0, fordi danskerne ikke evnede at bringe tjekkernes solide forsvar i ubalance.

Hvis det tirsdag skal blive til en dansk sejr, skal danskerne undgå at lave samme mængde fejl, som det var tilfældet i fredags ude mod Island.

Og så skal Oliver Sørensen, Mathias Kvistgaarden og de øvrige danske spillere være klar på, at der nu venter en fysisk endnu stærkere modstander, som til gengæld spiller mere primitivt.

– Tjekkiet kan godt minde lidt om Island, men tjekkerne er endnu stærkere, så vi har virkelig fået en advarsel i fredags.

– Jeg forventer, at tjekkerne fysisk virkelig går til den og prøver at sætte os under pres med flere lange bolde og en masse bolde ind i feltet. Den fysik skal vi kunne stå imod, for så har vi gode forudsætninger for at vinde.

– Selv om vi havde svært ved at nedbryde dem sidst, er vi bedre i det åbne spil end dem, siger Steffen Højer.

U21-landskampen i Vejle begynder tirsdag klokken 18.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet