HERNING (Tipsbladet): FC København fik via et meget sent straffespark et point med hjem i bussen fra Herning, hvor FC Midtjylland havde ført en halvleg plus det løse efter Darío Osorios solo-show.
Målscorer på det ekstremt vigtige straffespark var Kevin Diks, og han talte efter kampen om den hårde uge, det har været for FCK efter nederlaget i Farum.
Midtbanekollegaen Lukas Lerager vakte nogen opsigt før kampen med en melding på tv om, at der havde manglet lidt respekt for opgaven internt i truppen, og det uddybede Kevin Diks efterfølgende, da han blev spurgt ind til den svære start på slutspillet og Leragers udmelding.
– Det har selvfølgelig været hårdt, men jeg tror heller ikke, man er her for at have det nemt. Man vil vinde mesterskabet, nu for tredje gang i træk. Der følger pres med, og at tabe kampe, det er ikke noget, vi har lyst til, siger Kevin Diks.
Den hollandske målscorer afviser pure, at der er dårlig stemning, men der har været brug for at være skarp til træning og stille krav, fortæller forsvarsspilleren.
– Jeg tror, at vi måske var lidt for bløde mod hinanden. Jeg synes, vi har refokuseret på det i trningerne. At være positive men også at sige de rigtige ting på rette tidspunkt. Og det skal vi gøre i den rette atmosfære. Og det skal vi kunne i FCK, den største klub i Skandinavien. Vi skal være hårde ved hinanden, når det er nødvendigt. Og vi har været der den seneste uge, siger Kevin Diks.

Det vakte for nylig opsigt, at Kamil Grabara og Scott McKenna til en FCK-træning blev sure på hinanden i det, FCK efterfølgende selv har kaldt en 'lille kontrovers'.
Den sag er lukket, fortæller Kevin Diks, der ikke synes, episoden er udtryk for noget dybere eller usædvanligt.
– Vi har talt om det i omklædningsrummet, og træneren talte om det. Vi klarede det i omklædningsrummet. Og det var fikset, da træningen var ovre. Det sker masser af gange på fodboldhold. Det kommer ikke altid ud, men der er medier til stede til træning. Så de ser det meget hurtigt, og lægger det online. Men spørg alle andre hold. Jeg tror, de vil fortælle jer, at det også sker hos dem. Det er del af fodbold. Man skal bare løse det, siger Kevin Diks.
– Den [stemningen] er god. Vi holder sammen, og det er det vigtigste. Vi stoler på hinanden, og er hårde ved hinanden, når vi skal være det.
Forsvarsspilleren var godt tilfreds med indsatsen mod FC Midtjylland og viljen til at kæmpe sig tilbage, også selv om FC København til sidst var heldig med at få et straffespark, der først var tydeligt i langsom gengivelse og VAR.
– Vi var stærkere i første halvleg. Vi gjorde det godt på dødbolde. Vi gjorde det godt. Men ved målene, dem skulle vi så også have undgået, siger Kevin Diks.
– Ved det første mål skal jeg, Mo [Elyounoussi] eller Elias – jeg ved ikke, vi var flere, der var tæt på. En af os skal stoppe ham, siger Kevin Diks om Darío Osorios soloridt lige gennem FC Københavns venstre forsvarsside ved 1-1-målet.
Læs også Tipsbladets vurdering af Darío Osorio og den medrivende topkamp i Herning her.
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
I chok over Tottenham
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Verdensstjernes søn landet i København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Optur før FC København-brag
NYHEDER