HERNING (Tipsbladet): FC København fik via et meget sent straffespark et point med hjem i bussen fra Herning, hvor FC Midtjylland havde ført en halvleg plus det løse efter Darío Osorios solo-show.
Målscorer på det ekstremt vigtige straffespark var Kevin Diks, og han talte efter kampen om den hårde uge, det har været for FCK efter nederlaget i Farum.
Midtbanekollegaen Lukas Lerager vakte nogen opsigt før kampen med en melding på tv om, at der havde manglet lidt respekt for opgaven internt i truppen, og det uddybede Kevin Diks efterfølgende, da han blev spurgt ind til den svære start på slutspillet og Leragers udmelding.
– Det har selvfølgelig været hårdt, men jeg tror heller ikke, man er her for at have det nemt. Man vil vinde mesterskabet, nu for tredje gang i træk. Der følger pres med, og at tabe kampe, det er ikke noget, vi har lyst til, siger Kevin Diks.
Den hollandske målscorer afviser pure, at der er dårlig stemning, men der har været brug for at være skarp til træning og stille krav, fortæller forsvarsspilleren.
– Jeg tror, at vi måske var lidt for bløde mod hinanden. Jeg synes, vi har refokuseret på det i trningerne. At være positive men også at sige de rigtige ting på rette tidspunkt. Og det skal vi gøre i den rette atmosfære. Og det skal vi kunne i FCK, den største klub i Skandinavien. Vi skal være hårde ved hinanden, når det er nødvendigt. Og vi har været der den seneste uge, siger Kevin Diks.

Det vakte for nylig opsigt, at Kamil Grabara og Scott McKenna til en FCK-træning blev sure på hinanden i det, FCK efterfølgende selv har kaldt en 'lille kontrovers'.
Den sag er lukket, fortæller Kevin Diks, der ikke synes, episoden er udtryk for noget dybere eller usædvanligt.
– Vi har talt om det i omklædningsrummet, og træneren talte om det. Vi klarede det i omklædningsrummet. Og det var fikset, da træningen var ovre. Det sker masser af gange på fodboldhold. Det kommer ikke altid ud, men der er medier til stede til træning. Så de ser det meget hurtigt, og lægger det online. Men spørg alle andre hold. Jeg tror, de vil fortælle jer, at det også sker hos dem. Det er del af fodbold. Man skal bare løse det, siger Kevin Diks.
– Den [stemningen] er god. Vi holder sammen, og det er det vigtigste. Vi stoler på hinanden, og er hårde ved hinanden, når vi skal være det.
Forsvarsspilleren var godt tilfreds med indsatsen mod FC Midtjylland og viljen til at kæmpe sig tilbage, også selv om FC København til sidst var heldig med at få et straffespark, der først var tydeligt i langsom gengivelse og VAR.
– Vi var stærkere i første halvleg. Vi gjorde det godt på dødbolde. Vi gjorde det godt. Men ved målene, dem skulle vi så også have undgået, siger Kevin Diks.
– Ved det første mål skal jeg, Mo [Elyounoussi] eller Elias – jeg ved ikke, vi var flere, der var tæt på. En af os skal stoppe ham, siger Kevin Diks om Darío Osorios soloridt lige gennem FC Københavns venstre forsvarsside ved 1-1-målet.
Læs også Tipsbladets vurdering af Darío Osorio og den medrivende topkamp i Herning her.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Her kan du se Skotland mod Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
Vejen tilbage?
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
Stor dansk chance!
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER