Uddyber Lerager-melding: Vi var måske for bløde

FC København fik endelig point i slutspillet med 2-2 i Herning, og det følger efter en udfordrende uge for FCK, der begyndte guldræset med nederlag til Brøndby og FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): FC København fik via et meget sent straffespark et point med hjem i bussen fra Herning, hvor FC Midtjylland havde ført en halvleg plus det løse efter Darío Osorios solo-show.

Målscorer på det ekstremt vigtige straffespark var Kevin Diks, og han talte efter kampen om den hårde uge, det har været for FCK efter nederlaget i Farum.

Midtbanekollegaen Lukas Lerager vakte nogen opsigt før kampen med en melding på tv om, at der havde manglet lidt respekt for opgaven internt i truppen, og det uddybede Kevin Diks efterfølgende, da han blev spurgt ind til den svære start på slutspillet og Leragers udmelding.

– Det har selvfølgelig været hårdt, men jeg tror heller ikke, man er her for at have det nemt. Man vil vinde mesterskabet, nu for tredje gang i træk. Der følger pres med, og at tabe kampe, det er ikke noget, vi har lyst til, siger Kevin Diks.

Den hollandske målscorer afviser pure, at der er dårlig stemning, men der har været brug for at være skarp til træning og stille krav, fortæller forsvarsspilleren.

– Jeg tror, at vi måske var lidt for bløde mod hinanden. Jeg synes, vi har refokuseret på det i trningerne. At være positive men også at sige de rigtige ting på rette tidspunkt. Og det skal vi gøre i den rette atmosfære. Og det skal vi kunne i FCK, den største klub i Skandinavien. Vi skal være hårde ved hinanden, når det er nødvendigt. Og vi har været der den seneste uge, siger Kevin Diks.

243618

Det vakte for nylig opsigt, at Kamil Grabara og Scott McKenna til en FCK-træning blev sure på hinanden i det, FCK efterfølgende selv har kaldt en 'lille kontrovers'.

Den sag er lukket, fortæller Kevin Diks, der ikke synes, episoden er udtryk for noget dybere eller usædvanligt.

– Vi har talt om det i omklædningsrummet, og træneren talte om det. Vi klarede det i omklædningsrummet. Og det var fikset, da træningen var ovre. Det sker masser af gange på fodboldhold. Det kommer ikke altid ud, men der er medier til stede til træning. Så de ser det meget hurtigt, og lægger det online. Men spørg alle andre hold. Jeg tror, de vil fortælle jer, at det også sker hos dem. Det er del af fodbold. Man skal bare løse det, siger Kevin Diks.

– Den [stemningen] er god. Vi holder sammen, og det er det vigtigste. Vi stoler på hinanden, og er hårde ved hinanden, når vi skal være det.

Forsvarsspilleren var godt tilfreds med indsatsen mod FC Midtjylland og viljen til at kæmpe sig tilbage, også selv om FC København til sidst var heldig med at få et straffespark, der først var tydeligt i langsom gengivelse og VAR.

– Vi var stærkere i første halvleg. Vi gjorde det godt på dødbolde. Vi gjorde det godt. Men ved målene, dem skulle vi så også have undgået, siger Kevin Diks.

– Ved det første mål skal jeg, Mo [Elyounoussi] eller Elias – jeg ved ikke, vi var flere, der var tæt på. En af os skal stoppe ham, siger Kevin Diks om Darío Osorios soloridt lige gennem FC Københavns venstre forsvarsside ved 1-1-målet.

Læs også Tipsbladets vurdering af Darío Osorio og den medrivende topkamp i Herning her.





Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Samler informationer om FCK’er

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Medie peger på FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Trods krise: Freder Superliga-træner

Vild udtalelse om Nathan Trott

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Færdig i Brøndbys bestyrelse



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Han skal jo være Brøndby-mand

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

– Skal de fyre Neestrup til sommer?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Brøndby henter stort målmandstalent

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

José Mourinho klarmelder dansker

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

– Det er absolut bekymrende!

‘Det var forfærdeligt at se på!’

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Forlænger med stortalent

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Celtic – Stuttgart

Benfica – Real Madrid

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’