HERNING (Tipsbladet): FC København fik via et meget sent straffespark et point med hjem i bussen fra Herning, hvor FC Midtjylland havde ført en halvleg plus det løse efter Darío Osorios solo-show.
Målscorer på det ekstremt vigtige straffespark var Kevin Diks, og han talte efter kampen om den hårde uge, det har været for FCK efter nederlaget i Farum.
Midtbanekollegaen Lukas Lerager vakte nogen opsigt før kampen med en melding på tv om, at der havde manglet lidt respekt for opgaven internt i truppen, og det uddybede Kevin Diks efterfølgende, da han blev spurgt ind til den svære start på slutspillet og Leragers udmelding.
– Det har selvfølgelig været hårdt, men jeg tror heller ikke, man er her for at have det nemt. Man vil vinde mesterskabet, nu for tredje gang i træk. Der følger pres med, og at tabe kampe, det er ikke noget, vi har lyst til, siger Kevin Diks.
Den hollandske målscorer afviser pure, at der er dårlig stemning, men der har været brug for at være skarp til træning og stille krav, fortæller forsvarsspilleren.
– Jeg tror, at vi måske var lidt for bløde mod hinanden. Jeg synes, vi har refokuseret på det i trningerne. At være positive men også at sige de rigtige ting på rette tidspunkt. Og det skal vi gøre i den rette atmosfære. Og det skal vi kunne i FCK, den største klub i Skandinavien. Vi skal være hårde ved hinanden, når det er nødvendigt. Og vi har været der den seneste uge, siger Kevin Diks.

Det vakte for nylig opsigt, at Kamil Grabara og Scott McKenna til en FCK-træning blev sure på hinanden i det, FCK efterfølgende selv har kaldt en 'lille kontrovers'.
Den sag er lukket, fortæller Kevin Diks, der ikke synes, episoden er udtryk for noget dybere eller usædvanligt.
– Vi har talt om det i omklædningsrummet, og træneren talte om det. Vi klarede det i omklædningsrummet. Og det var fikset, da træningen var ovre. Det sker masser af gange på fodboldhold. Det kommer ikke altid ud, men der er medier til stede til træning. Så de ser det meget hurtigt, og lægger det online. Men spørg alle andre hold. Jeg tror, de vil fortælle jer, at det også sker hos dem. Det er del af fodbold. Man skal bare løse det, siger Kevin Diks.
– Den [stemningen] er god. Vi holder sammen, og det er det vigtigste. Vi stoler på hinanden, og er hårde ved hinanden, når vi skal være det.
Forsvarsspilleren var godt tilfreds med indsatsen mod FC Midtjylland og viljen til at kæmpe sig tilbage, også selv om FC København til sidst var heldig med at få et straffespark, der først var tydeligt i langsom gengivelse og VAR.
– Vi var stærkere i første halvleg. Vi gjorde det godt på dødbolde. Vi gjorde det godt. Men ved målene, dem skulle vi så også have undgået, siger Kevin Diks.
– Ved det første mål skal jeg, Mo [Elyounoussi] eller Elias – jeg ved ikke, vi var flere, der var tæt på. En af os skal stoppe ham, siger Kevin Diks om Darío Osorios soloridt lige gennem FC Københavns venstre forsvarsside ved 1-1-målet.
Læs også Tipsbladets vurdering af Darío Osorio og den medrivende topkamp i Herning her.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?