Udfordrer Osorio: Messi kunne finde ud af det

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ser yderligere muligheder for Darío Osorio.



IKAST (Tipsbladet): 14 mål i 55 kampe og tre assists undervejs er ikke skidt for 21-årige Darío Osorio, der især har gjort sig bemærket i Danmark med forrygende langskudsmål.

Omvendt kan det også sagtens blive bedre for offensivspilleren, der har haft et væld af lige-ved-og-næsten-muligheder og afslutninger på målrammen.

Torsdag aften spiller han og holdkammeraterne topkamp mod FC København hjemme i Herning, hvor Osorio scorede et forrygende mål for et år siden mod FCK.

I denne sæson er det kun blevet til de to flotte langskudsmål mod AaB og Randers i marts i Superligaen, hvor modstanderne også har gjort en indsats for at skærme den unge profil.

Og det er noget af det, han og trænerne arbejder med at håndtere, fortæller FCM-cheftræner Thomas Thomasberg.

– De allerbedste spillere, når de går fra at være gode til ekstra gode og verdensstjerner, gør jo ikke noget, der overrasker. De bliver bare så dygtige til at tackle det, at de alligevel formår at finde muligheder. De fleste folk ved godt, at Messi ender inde i banen med bolden foran venstre ben. Det kunne han stadig finde ud af, selv om de andre var opmærksomme på det, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Thomas Thomasberg har stor tro på Darío Osorios evner og potentiale. Foto: Alamy

– Han skal selv finde løsningerne. Og han skal være mentalt stærk, når vi møder modstandere, der er virkeligt dedikerede til at sætte ham ud af spillet. De fleste backer kan sætte et stort flueben, hvis de tager vores offensive spillere ud af kampen, siger FCM-cheftræneren uden i øvrigt at sætte lighedstegn mellem den unge FCM-chilener og Argentina-legenden.

Opmærksomheden fra forsvarsspillerne fyldte i perioder i 2024, og det skal den unge chilener over tid vænne sig til, mener Thomasberg, der ser fremskridt på det område.

– Det er en del af spillet. Der har vi en dommer,der finder ud af, hvornår de skal have gule eller røde kort. Så det har jeg ikke ondt af ham på den måde, at de går lidt hårdere til ham. Det er bare en del af spillet, siger Thomas Thomasberg.

Flere mål, tak

Med Darío Osorios evner tror FCM-cheftræneren, at der er mulighed for flere og hyppigere mål, og at det er noget, man også forsøger at få løst her og nu i de sidste kampe i slutspillet.

– I sidste sæson fik han scoret et rigtig flot antal mål i Superligaen. Og det antal afslutninger og chancer, han nåede frem til, omkring to per kamp, er det samme i denne sæson i Superligaen og Europa. Og så handler det selvfølgelig kvaliteten, når man skal sende dem i mål, siger Thomas Thomasberg.

– Jeg vil jo også gerne have flere mål ud af det. Vi arbejder på, at han ikke kun scorer flotte mål fra 30 meter. Chancen for at score er bare større, når man skyder fra 15. Så vi arbejder med timingen i indløbene, i at komme nok gange derind. Og så vil vi gerne have flere afslutninger, det er ikke sådan, hans gennemsnit ikke kan forbedres, siger FCM-bossen, der samlet har set klare forbedringer hos kantforwarden i tiden i Danmark.

– Vi synes, at han har lagt på hele vejen igennem med pressspil og intensitet i de defensive parametre, og det skal han selvfølgelig holde ved.

FC Midtjylland og FC København støder sammen i Herning torsdag aften klokken 18.

FCK vandt det første opgør mellem de to hold i 2025 i Parken i februar med 1-0.





Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Belgier var fristet af FCK og FCM


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

FCM jagter Champions League-talenter

Kongen af straffespark på vej til FC København



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Kreativ transfer-løsning?

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCK forhandler om målmand – koster kassen

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Massiv interesse for Horsens-flop

Rasmus Falk gjorde comeback for OB



Lindstrøm på blokken i storklub

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

FCK-emne skifter til PSV

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok



Den fejl må Brøndby ikke lave!

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025



Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte