IKAST (Tipsbladet): 14 mål i 55 kampe og tre assists undervejs er ikke skidt for 21-årige Darío Osorio, der især har gjort sig bemærket i Danmark med forrygende langskudsmål.
Omvendt kan det også sagtens blive bedre for offensivspilleren, der har haft et væld af lige-ved-og-næsten-muligheder og afslutninger på målrammen.
Torsdag aften spiller han og holdkammeraterne topkamp mod FC København hjemme i Herning, hvor Osorio scorede et forrygende mål for et år siden mod FCK.
I denne sæson er det kun blevet til de to flotte langskudsmål mod AaB og Randers i marts i Superligaen, hvor modstanderne også har gjort en indsats for at skærme den unge profil.
Og det er noget af det, han og trænerne arbejder med at håndtere, fortæller FCM-cheftræner Thomas Thomasberg.
– De allerbedste spillere, når de går fra at være gode til ekstra gode og verdensstjerner, gør jo ikke noget, der overrasker. De bliver bare så dygtige til at tackle det, at de alligevel formår at finde muligheder. De fleste folk ved godt, at Messi ender inde i banen med bolden foran venstre ben. Det kunne han stadig finde ud af, selv om de andre var opmærksomme på det, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Han skal selv finde løsningerne. Og han skal være mentalt stærk, når vi møder modstandere, der er virkeligt dedikerede til at sætte ham ud af spillet. De fleste backer kan sætte et stort flueben, hvis de tager vores offensive spillere ud af kampen, siger FCM-cheftræneren uden i øvrigt at sætte lighedstegn mellem den unge FCM-chilener og Argentina-legenden.
Opmærksomheden fra forsvarsspillerne fyldte i perioder i 2024, og det skal den unge chilener over tid vænne sig til, mener Thomasberg, der ser fremskridt på det område.
– Det er en del af spillet. Der har vi en dommer,der finder ud af, hvornår de skal have gule eller røde kort. Så det har jeg ikke ondt af ham på den måde, at de går lidt hårdere til ham. Det er bare en del af spillet, siger Thomas Thomasberg.
Flere mål, tak
Med Darío Osorios evner tror FCM-cheftræneren, at der er mulighed for flere og hyppigere mål, og at det er noget, man også forsøger at få løst her og nu i de sidste kampe i slutspillet.
– I sidste sæson fik han scoret et rigtig flot antal mål i Superligaen. Og det antal afslutninger og chancer, han nåede frem til, omkring to per kamp, er det samme i denne sæson i Superligaen og Europa. Og så handler det selvfølgelig kvaliteten, når man skal sende dem i mål, siger Thomas Thomasberg.
– Jeg vil jo også gerne have flere mål ud af det. Vi arbejder på, at han ikke kun scorer flotte mål fra 30 meter. Chancen for at score er bare større, når man skyder fra 15. Så vi arbejder med timingen i indløbene, i at komme nok gange derind. Og så vil vi gerne have flere afslutninger, det er ikke sådan, hans gennemsnit ikke kan forbedres, siger FCM-bossen, der samlet har set klare forbedringer hos kantforwarden i tiden i Danmark.
– Vi synes, at han har lagt på hele vejen igennem med pressspil og intensitet i de defensive parametre, og det skal han selvfølgelig holde ved.
FC Midtjylland og FC København støder sammen i Herning torsdag aften klokken 18.
FCK vandt det første opgør mellem de to hold i 2025 i Parken i februar med 1-0.
Kæmpe forskel for Brøndby-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
Klart ønske fra Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Benhård transfermelding
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
– Du har udstråling som tagpap
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand