Fredensvang(Tipsbladet): AGF’s cheftræner Uwe Rösler var særdeles tilfreds, da han, klubben og Mikael Anderson torsdag formiddag fandt ud af, at sidstnævnte fik sløjfet et gult kort mod Vejle og dermed en karantæne mod FC Midtjylland.
– Jeg har komplimenteret ham i medierne og internt, for han har hævet sit niveau. Det var ikke nemt med transfervinduet, men i den her kamp mod Vejle, hævede han sit niveau, og det var godt at se. Han var vores mest kreative spiller, og det må han gerne være venlig at fortsætte, sagde Uwe Rösler.
Tipsbladet pegede i vinterpausen på Mikael Anderson som en af ligaens stærkeste offensive spillere, og Anderson mener også selv, at det går bedre og bedre i AGF, som han kom til fra søndagens modstander FC Midtjylland i 2021.
– Jeg synes også, at jeg kan se en udvikling, mens jeg har været her. Jeg synes faktisk, at min formkur har været opadgående i lang tid.
– Selvfølgelig er der altid nogle ting, man kan blive bedre til, for eksempel at få endnu mere output på. Men hvis man kigger nuanceret på mig som spiller, og hvad jeg bidrager med fra min position på holdet, synes jeg, min formkurve er rigtig god, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
Parkeret
I januar hev og sled flere udenlandske klubber i midtbanespilleren.
Langt hen på transferdeadlinedag hørte Tipsbladet om interessen, men et skifte blev ikke til noget.
Jeg er jo på kontrakt i AGF indtil 2026, og den kontrakt har jeg jo selv underskrevet, så det er svært at være utilfreds
Mikael AndersonMidtbanespiller i AGF
Det fyldte i januar og på deadlinedag, men nu er parterne videre, fortæller Mikael Anderson.
– Vi har taget en god samtale omkring det hele, og om vores forventninger til hinanden, og det vigtigste for nu, og i hvert fald til sommer, er at fokusere på AGF og på at præstere, så halvsæsonen bliver så god som overhovedet muligt.
– Vi er med i begge turneringer med en pokalsemfinale og i Superligaen, så det har ikke været svært for mig at nulstille. Det havde nok været lidt sværere, hvis vi lå uden for Top 6 og ikke kunne opnå noget.
– Jeg er jo på kontrakt i AGF indtil 2026, og den kontrakt har jeg jo selv underskrevet, så det er svært at være utilfreds med, hvis de ikke ville sælge med. Jeg skal arbejde videre, og så sker det forhåbentlig en dag, og hvis ikke, så er jeg her og er glad for det, siger Mikael Anderson.
Central rolle
Søndag er der topkamp mod Andersons tidligere klub FC Midtjylland, noget Mikael Anderson glæder sig meget til (læs mere her).
(Artiklen fortsætter under billedet)

Han skal stå for meget af det offensive spil, muligvis med Mikkel Duelund liggende ved sin side på midtbanen, og Anderson tager meget gerne en hovedrolle, noget der efter hans vurdering har hjulpet ham på banen det seneste år til halvandet.
– Jeg tager også en rigtig meget ansvar, og det tror jeg også er måske med til at sætte mig endnu mere i fokus i vores spil.
– Hvis jeg spiller dårligt, så ser alle, at jeg spiller dårligt. Det er ikke sådan, jeg gemmer mig. Jeg vil jo meget gerne have mere output på og være endnu mere kampafgørende, fordi jeg føler selv, at jeg har alle egenskaber og kvaliteter, der skal til at få endnu flere mål og endnu flere oplæg.
Mikael Anderson og AGF er syv point efter FC Midtjylland før søndagens kamp. Århusianerne og midtjyderne har de seneste år spillet nogenlunde lige op med hinanden i Superligaen.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Kevin Diks skriver historie
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– En gigantisk nedtur!
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst