ÅRHUS (Tipsbladet): De gode nyheder står i kø for Superliga-holdet i AGF, der har scoret otte mål i de to første forårsrunder.
Sidste års langtidsskadede forsvarsspiller Tobias Mølgaard er ved at være i omdrejninger, Kevin Yakob kan træne stadigt flittigere efter at have været væk i 18 måneder, og oppe i front har Uwe Rösler rigeligt at tænke over, når han skal vælge mellem Tobias Bech og Youssouph Badji som Patrick Mortensens makker.
Der er god konkurrence på adskillige pladser i AGF-truppen, mere end der reelt har været på noget tid i nyere AGF-historie, og meget skal gå galt, hvis ikke ‘GF spiller med om de øverste pladser i Top 6-slutspillet til april og maj.
AGF-cheftræner Uwe Rösler er da også særdeles tilfreds, da han mødes med den skrevne presse for at fortælle om ugens kamp mod Randers FC og for at reflektere over en god start på 2025.

Men for Rösler at se er margin ikke større, end at AGF konstant skal stå på tæer på at matche og slå Superliga-modstanderne.
Og med en god bredde i truppen er den tyske cheftræner mere end lunken ved tanken om at slippe spillere hen mod transferdeadline i eksempelvis Norge og Sverige, der har det med at leje spillere i Danmark frem til transfervinduerne lukker i de to skandinaviske lande i slutningen af marts.
Spillere som Mathias Sauer (tilbagevendt fra leje i Norge i hele 2024), Mikkel Duelund, Tobias Bach og Fredrik Brandhof har ikke spillet alverden i denne sæson, men Uwe Rösler ser ikke for sig, at AGF skal begynde at udleje eller slippe spillere, eksempelvis nu hvor Jacob Andersen er langtidsskadet og Brandhof arbejder til træning som højre back.
– Vi har brug for en stærk trup til ti kampe til i slutspillet. Der skal vi have en stærk trup. Og jeg mener ikke, vi har råd til den luksus, det vil være at give tre-fire spillere væk på lån. Det vil være en svækkelse, og hvorfor skal vi svække os selv, når tingene fungerer, siger Uwe Rösler.
Læs også om AGF’s spillerbudget her
– Jeg har altid sagt og ment, og det gør jeg ikke for at være hård. Men når du skriver under på en kontrakt med AGF, ved du, hvad du skriver under på. Du skriver under på konkurrence om pladserne og er ikke garanteret spilletid. Jeg taler med hver eneste spiller, der skifter hertil på forhånd, og jeg lover aldrig nogen at starte inde, eller at de spiller hver eneste kamp til ende, siger Uwe Rösler.
Brug for alle
AGF-cheftræneren har de første kampe skiftet i angrebet, hvor Youssouph Badji spillede kampen mod Sønderjyske fra start, mens Tobias Bech havde rollen som Patrick Mortensens wingman mod AaB.
Det røde kort til Mads Emil Madsen i Haderslev gav plads til, at Nicolai Poulsen kom tilbage i startopstillingen som sekser mod AaB efter at have genoptrænet og arbejdet sig tilbage i form siden en muskelskade i november mod FC Nordsjælland.
Og det overrasker ikke Uwe Rösler, at der er brug for truppen i det program, der venter forude, hvor AGF’erne forventer et stort slag i Randers fredag mod et Randers-hold, der har tre point færre og er presset bagfra i tabellen af Silkeborg IF og FC Nordsjælland.
– Fodbold er ikke et spil for 11 spillere, det er et trup-spil. Jeg har sagt det fra min første dag her i AGF. Folk kan ikke lide at høre det, men det er et faktum. Fodbold er et trup-spil, og man får altid karantæner og skader.
Læs om fordelingen af spilletid i AGF her
– Sidste år havde vi for mange, men det kan du aldrig bruge som undskyldning. Det er derfor, man skal have en kompetitiv trup, så vi har niveauet til at håndtere det, når nogen bliver skadet eller ryger i karantæne. Det viste vi, efter Mads Emil, der er en meget vigtig spiller for mig og en af viceanførerne, røg ud. Der leverede midtbanetrioen et fantastisk stykke arbejde. Og det er sådan, det bør være efter min mening, siger Uwe Rösler.
AGF og Randers FC tørner sammen fredag klokken 19 i Randers.
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Stor ros til FC Midtjylland
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER