Udpeger næste AGF-træner: Han har selv spillet der

Kenneth Emil Petersen har argumenterne på plads for, hvorfor AGF skal hente Kent Nielsen ind som deres næste cheftræner.



AGF sikrede sig overlevelse i weekenden, da det ikke lykkedes for Vejle at slå FC Nordsjælland. Til trods for de gode nyheder er der lagt op til en stor oprydning i Aarhus-klubben, og hvis det bliver til en afsked med cheftræner David Nielsen, så kunne SIlkeborgs 60-årige cheftræner Kent Nielsen måske være en mulighed.

Det fortæller den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen, som har spillet under SIF-træneren i både i AC Horsens, OB og AaB i Offside på TV3 Sport.

– Han er jo ved at være oppe i årene. Måske sidste chance for at lande et stort job i en stor klub. Han kender AGF – har selv spillet der (mellem 1992 og 1994 red.). Har den ro, fordi der er også noget med retorikken i alt det, som er blevet sagt i AGF, der måske skal ændres lidt på, siger han og fortsætter:

– De er ‘gået i stykker og skal opfinde sig selv’ og ‘de spiller som om, at de skal have en ny træner osv, osv. Her får du en fodboldfagligt sindssygt stærk mand ind, og som også kan taget presset væk fra spillerne. Aldrig i sine følelsers vold, lyder det fra Kenneth Emil Petersen

Han peger desuden på, at Kent Nielsen ville komme ind til et hold, som også vil være i forandring.

– Det er jo et kaos, han kommer ind i. Men jeg er ret sikker på, at det vil være et godt match. Også den måde, som han spiller fodbold på. Jeg kan godt se matchet, fortæller ‘KEP’.

Der bliver desuden også peget på FC Københavns Ruben Selles som en mulighed. Det kan man høre begrundelsen til i videoen i toppen af artiklen.

Kent Nielsen har desuden efter Silkeborgs seneste kamp fortalt om sine tanker om at skifte til en højere hylde. Læs mere om det her






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Liverpool præsenterer succestræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.