Udpeger næste AGF-træner: Han har selv spillet der

Kenneth Emil Petersen har argumenterne på plads for, hvorfor AGF skal hente Kent Nielsen ind som deres næste cheftræner.



AGF sikrede sig overlevelse i weekenden, da det ikke lykkedes for Vejle at slå FC Nordsjælland. Til trods for de gode nyheder er der lagt op til en stor oprydning i Aarhus-klubben, og hvis det bliver til en afsked med cheftræner David Nielsen, så kunne SIlkeborgs 60-årige cheftræner Kent Nielsen måske være en mulighed.

Det fortæller den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen, som har spillet under SIF-træneren i både i AC Horsens, OB og AaB i Offside på TV3 Sport.

– Han er jo ved at være oppe i årene. Måske sidste chance for at lande et stort job i en stor klub. Han kender AGF – har selv spillet der (mellem 1992 og 1994 red.). Har den ro, fordi der er også noget med retorikken i alt det, som er blevet sagt i AGF, der måske skal ændres lidt på, siger han og fortsætter:

– De er ‘gået i stykker og skal opfinde sig selv’ og ‘de spiller som om, at de skal have en ny træner osv, osv. Her får du en fodboldfagligt sindssygt stærk mand ind, og som også kan taget presset væk fra spillerne. Aldrig i sine følelsers vold, lyder det fra Kenneth Emil Petersen

Han peger desuden på, at Kent Nielsen ville komme ind til et hold, som også vil være i forandring.

– Det er jo et kaos, han kommer ind i. Men jeg er ret sikker på, at det vil være et godt match. Også den måde, som han spiller fodbold på. Jeg kan godt se matchet, fortæller ‘KEP’.

Der bliver desuden også peget på FC Københavns Ruben Selles som en mulighed. Det kan man høre begrundelsen til i videoen i toppen af artiklen.

Kent Nielsen har desuden efter Silkeborgs seneste kamp fortalt om sine tanker om at skifte til en højere hylde. Læs mere om det her






VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Overraskende melding om Oliver Christensen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Brøndby henter Alexander Drexel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Qatar – Schweiz



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte