AGF sikrede sig overlevelse i weekenden, da det ikke lykkedes for Vejle at slå FC Nordsjælland. Til trods for de gode nyheder er der lagt op til en stor oprydning i Aarhus-klubben, og hvis det bliver til en afsked med cheftræner David Nielsen, så kunne SIlkeborgs 60-årige cheftræner Kent Nielsen måske være en mulighed.
Det fortæller den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen, som har spillet under SIF-træneren i både i AC Horsens, OB og AaB i Offside på TV3 Sport.
– Han er jo ved at være oppe i årene. Måske sidste chance for at lande et stort job i en stor klub. Han kender AGF – har selv spillet der (mellem 1992 og 1994 red.). Har den ro, fordi der er også noget med retorikken i alt det, som er blevet sagt i AGF, der måske skal ændres lidt på, siger han og fortsætter:
– De er ‘gået i stykker og skal opfinde sig selv’ og ‘de spiller som om, at de skal have en ny træner osv, osv. Her får du en fodboldfagligt sindssygt stærk mand ind, og som også kan taget presset væk fra spillerne. Aldrig i sine følelsers vold, lyder det fra Kenneth Emil Petersen
Han peger desuden på, at Kent Nielsen ville komme ind til et hold, som også vil være i forandring.
– Det er jo et kaos, han kommer ind i. Men jeg er ret sikker på, at det vil være et godt match. Også den måde, som han spiller fodbold på. Jeg kan godt se matchet, fortæller ‘KEP’.
Der bliver desuden også peget på FC Københavns Ruben Selles som en mulighed. Det kan man høre begrundelsen til i videoen i toppen af artiklen.
Kent Nielsen har desuden efter Silkeborgs seneste kamp fortalt om sine tanker om at skifte til en højere hylde. Læs mere om det her
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
