AGF sikrede sig overlevelse i weekenden, da det ikke lykkedes for Vejle at slå FC Nordsjælland. Til trods for de gode nyheder er der lagt op til en stor oprydning i Aarhus-klubben, og hvis det bliver til en afsked med cheftræner David Nielsen, så kunne SIlkeborgs 60-årige cheftræner Kent Nielsen måske være en mulighed.
Det fortæller den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen, som har spillet under SIF-træneren i både i AC Horsens, OB og AaB i Offside på TV3 Sport.
– Han er jo ved at være oppe i årene. Måske sidste chance for at lande et stort job i en stor klub. Han kender AGF – har selv spillet der (mellem 1992 og 1994 red.). Har den ro, fordi der er også noget med retorikken i alt det, som er blevet sagt i AGF, der måske skal ændres lidt på, siger han og fortsætter:
– De er ‘gået i stykker og skal opfinde sig selv’ og ‘de spiller som om, at de skal have en ny træner osv, osv. Her får du en fodboldfagligt sindssygt stærk mand ind, og som også kan taget presset væk fra spillerne. Aldrig i sine følelsers vold, lyder det fra Kenneth Emil Petersen
Han peger desuden på, at Kent Nielsen ville komme ind til et hold, som også vil være i forandring.
– Det er jo et kaos, han kommer ind i. Men jeg er ret sikker på, at det vil være et godt match. Også den måde, som han spiller fodbold på. Jeg kan godt se matchet, fortæller ‘KEP’.
Der bliver desuden også peget på FC Københavns Ruben Selles som en mulighed. Det kan man høre begrundelsen til i videoen i toppen af artiklen.
Kent Nielsen har desuden efter Silkeborgs seneste kamp fortalt om sine tanker om at skifte til en højere hylde. Læs mere om det her
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tunesien – Japan
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
STORT INTERVIEW
