AGF sikrede sig overlevelse i weekenden, da det ikke lykkedes for Vejle at slå FC Nordsjælland. Til trods for de gode nyheder er der lagt op til en stor oprydning i Aarhus-klubben, og hvis det bliver til en afsked med cheftræner David Nielsen, så kunne SIlkeborgs 60-årige cheftræner Kent Nielsen måske være en mulighed.
Det fortæller den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen, som har spillet under SIF-træneren i både i AC Horsens, OB og AaB i Offside på TV3 Sport.
– Han er jo ved at være oppe i årene. Måske sidste chance for at lande et stort job i en stor klub. Han kender AGF – har selv spillet der (mellem 1992 og 1994 red.). Har den ro, fordi der er også noget med retorikken i alt det, som er blevet sagt i AGF, der måske skal ændres lidt på, siger han og fortsætter:
– De er ‘gået i stykker og skal opfinde sig selv’ og ‘de spiller som om, at de skal have en ny træner osv, osv. Her får du en fodboldfagligt sindssygt stærk mand ind, og som også kan taget presset væk fra spillerne. Aldrig i sine følelsers vold, lyder det fra Kenneth Emil Petersen
Han peger desuden på, at Kent Nielsen ville komme ind til et hold, som også vil være i forandring.
– Det er jo et kaos, han kommer ind i. Men jeg er ret sikker på, at det vil være et godt match. Også den måde, som han spiller fodbold på. Jeg kan godt se matchet, fortæller ‘KEP’.
Der bliver desuden også peget på FC Københavns Ruben Selles som en mulighed. Det kan man høre begrundelsen til i videoen i toppen af artiklen.
Kent Nielsen har desuden efter Silkeborgs seneste kamp fortalt om sine tanker om at skifte til en højere hylde. Læs mere om det her
LIVE
LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
