Udpeger næste AGF-træner: Han har selv spillet der

Kenneth Emil Petersen har argumenterne på plads for, hvorfor AGF skal hente Kent Nielsen ind som deres næste cheftræner.



AGF sikrede sig overlevelse i weekenden, da det ikke lykkedes for Vejle at slå FC Nordsjælland. Til trods for de gode nyheder er der lagt op til en stor oprydning i Aarhus-klubben, og hvis det bliver til en afsked med cheftræner David Nielsen, så kunne SIlkeborgs 60-årige cheftræner Kent Nielsen måske være en mulighed.

Det fortæller den tidligere Superliga-forsvarsspiller Kenneth Emil Petersen, som har spillet under SIF-træneren i både i AC Horsens, OB og AaB i Offside på TV3 Sport.

– Han er jo ved at være oppe i årene. Måske sidste chance for at lande et stort job i en stor klub. Han kender AGF – har selv spillet der (mellem 1992 og 1994 red.). Har den ro, fordi der er også noget med retorikken i alt det, som er blevet sagt i AGF, der måske skal ændres lidt på, siger han og fortsætter:

– De er ‘gået i stykker og skal opfinde sig selv’ og ‘de spiller som om, at de skal have en ny træner osv, osv. Her får du en fodboldfagligt sindssygt stærk mand ind, og som også kan taget presset væk fra spillerne. Aldrig i sine følelsers vold, lyder det fra Kenneth Emil Petersen

Han peger desuden på, at Kent Nielsen ville komme ind til et hold, som også vil være i forandring.

– Det er jo et kaos, han kommer ind i. Men jeg er ret sikker på, at det vil være et godt match. Også den måde, som han spiller fodbold på. Jeg kan godt se matchet, fortæller ‘KEP’.

Der bliver desuden også peget på FC Københavns Ruben Selles som en mulighed. Det kan man høre begrundelsen til i videoen i toppen af artiklen.

Kent Nielsen har desuden efter Silkeborgs seneste kamp fortalt om sine tanker om at skifte til en højere hylde. Læs mere om det her





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Thomas Frank scorer sommerjob