Superligasæsonen 2021/22 er egentlig planlagt til at gå i gang i weekenden 17. og 18. juli, men måske bliver sæsonstarten udskudt i to uger.
Der er nemlig udsigt til, at tilskuerrestriktionerne på de danske stadioner gradvist udfases, så der fra 1. august igen kan være fulde huse på de danske stadioner.
Derfor overvejer Divisionsforeningen i øjeblikket, om sæsonstarten skal rykkes, så der er større sandsynlighed for at afvikle kampe uden tilskuerrestriktioner. Det siger Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, til Ekstra Bladet.
– Det kan blive en mulighed at udsætte superligastarten. Det kigger vi på og regner godt efter. Og så tager vi en dialog med klubberne.
– Men det vil være langt mere ønskværdigt, hvis smitteudviklingen går så godt, at vi kan spille fodbold uden tilskuerbegrænsninger allerede fra første spillerunde 17.-18. juli, siger Claus Thomsen.
Han påpeger, at prisen for en rykket sæsonstart kommer i form af flere midtugerunder, eller at forårssæsonen begynder tidligere i februar næste år end normalt.
Den igangværende superligasæson slutter 24. maj. Få uger efter den dato skal der træffes en beslutning om datoerne for den kommende sæsonstart, siger Claus Thomsen.
I den seneste genåbningsplan, der blev vedtaget natten til tirsdag, er det tilladt at opdele stadioner i sektioner á 1000 tilskuere fra 14. juni, mens der kan ske yderligere udfasning fra 1. august. Aktuelt må der være 500 tilskuere i hver sektion på de danske superligastadioner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TRANSFER
