Uenig med ekspert: Det er ikke sådan, jeg vil være

Victor Froholdt kunne potentielt have draget fordel af at lade sig falde efter en duel med Jesper Hansen, men FC København-talentet tænkte slet ikke i de baner i den situation.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter en times spil af søndagens hjemmekamp mod AGF blev Thomas Delaney og Victor Froholdt sendt på banen samtidig, og få øjeblikke senere var de to indskiftere tæt på at bringe FC København tilbage i kampen. 

Her sendte Delaney nemlig Froholdt i dybden, hvorefter den 18-årige spiller prikkede bolden forbi AGF-keeper Jesper Hansen, der herefter ramte Froholdt.

FC København-talentet fortsatte dog sit løb, men chancen løb herefter ud i sandet, og i Viaplay-studiet pegede ekspert Kenneth Emil Petersen efterfølgende på, at Victor Froholdt skulle have ladet sig falde i situationen, hvor Jesper Hansen i det tilfælde potentielt kunne være blevet udvist. 

FC København endte alligevel med at vinde 3-2, og Victor Froholdt peger nu selv på, at han ikke fortryder sin beslutning om at forfølge chancen. 

– Det var ikke noget, jeg lige overvejede i situationen (at lade sig falde, red.). Jeg fik også et gult kort for film mod Lyngby. Jeg vurderer ikke, at han rammer mig nok til, at jeg skal lade mig falde. Og det er heller ikke sådan, jeg vil være som spillertype, at jeg bare lader mig falde, hvis jeg bliver rørt. Jeg løb egentlig bare videre og troede på det, siger Victor Froholdt.

Victor Froholdt var med til at vende kampen, hvor Thomas Delaney blev matchvinder i sit længe ventede comeback. 

– Det var en kæmpe forløsning, at vi lykkedes som hold. Det synes jeg bare var super fedt, at vi kom ind og vandt den kamp og fik en rigtig god start i Parken og forhåbentligt gjorde en masse FC Københavnere tilfredse, lyder det fra Froholdt, der glæder sig på Delaneys vegne:

– Det var fantastisk at se. Jeg elsker at se, når folk lykkes, og det har han også fortjent. Han er en kæmpe klublegende, så det synes jeg bare var fedt. Han viser også bare fra start den kvalitet, han bringer til holdet.

Skal spille som 8'er i fremtiden
Victor Froholdt forlængede i slutningen af juli sin kontrakt med FC København frem til 2028, og det unge talent har også fået godt med spilletid i sæsonens tre første kampe. 

– Jeg synes, at jeg er kommet godt i gang. Jeg er glad for de indhop, jeg har fået, og jeg nyder bare at spille fodbold med alle de minutter, jeg får. Så jeg er glad lige nu, og vi er kommet godt fra start som hold. Vi har en masse dygtige spillere, der gør det rigtigt godt, så lige nu kører det, siger Victor Froholdt, der fik sin FCK-debut tilbage i november. 

– Jeg synes, at det er gået, som det skulle. Jeg havde en indkøringsfase, hvor jeg nu føler mig glad og som en del af truppen. Jeg har det godt, og jeg synes også, at jeg har en plads her i truppen. Så det er jeg bare glad for.

Det er klart, at på sigt er planen, at jeg skal ind og spille på 8’eren, fordi det er der, vi ser mine styrker bedst.

Victor Froholdt
Midtbanespiller, FC København

Victor Froholdt er blevet brugt på kanten, selvom han egentlig er central midtbanespiller, men det generer ikke stortalentet. 

– Jeg synes egentlig ikke, at det giver nogen udfordringer overhovedet. Jeg ser det egentlig bare som en fordel, at jeg er en spiller, der kan spille på flere positioner.

– I fodbold er det jo ikke sådan, at man er låst til én position. Det er klart, at man rykker måske ikke Orri ned på højre back, men jeg ser det egentlig bare som en fordel, at jeg kan spille flere positioner. Men det er klart, at på sigt er planen, at jeg skal ind og spille på 8’eren, fordi det er der, vi ser mine styrker bedst, siger Victor Froholdt. 

I aften venter en på papiret meget overkommelig returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen. 

– Det er klart, at vi kom godt fra start i den første kamp med en 3-0-sejr, men vi går egentlig ind med samme mindset, som vi gjorde i den første kamp, med at det står 0-0 og at vi skal ud at vinde en fodboldkamp som enhver anden, selvom vi er favorit. Vi er fokuserede på den opgave, der ligger foran os, lyder det afslutningsvist fra Victor Froholdt. 

For cheftræner Jacob Neestrup er der ingen tvivl om, at Victor Froholdt fremadrettet er en spiller, der vil få en rolle i de fleste kampe. 

– Ja, helt sikkert. Vi tror rigtig meget på Victor. Han er en spiller med et meget, meget fysisk udtryk, og det så vi også forleden mod AGF. At han lige præcis mod den modstander, som jo også er et rigtigt powerhold, kunne gå ind og, synes jeg, top-dominere sin direkte modstander. Det var fedt at se, siger Jacob Neestrup. 

Victor Froholdt har spillet 11 kampe og scoret tre mål for FC Københavns førstehold. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

‘Det er tæt på uforklarligt’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC Midtjylland med politianmeldelse

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Voldsomt skænderi i FC København

Tottenham straffes for nazihilsner

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

VM-billetter på vild himmelflugt

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede