FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter en times spil af søndagens hjemmekamp mod AGF blev Thomas Delaney og Victor Froholdt sendt på banen samtidig, og få øjeblikke senere var de to indskiftere tæt på at bringe FC København tilbage i kampen.
Her sendte Delaney nemlig Froholdt i dybden, hvorefter den 18-årige spiller prikkede bolden forbi AGF-keeper Jesper Hansen, der herefter ramte Froholdt.
FC København-talentet fortsatte dog sit løb, men chancen løb herefter ud i sandet, og i Viaplay-studiet pegede ekspert Kenneth Emil Petersen efterfølgende på, at Victor Froholdt skulle have ladet sig falde i situationen, hvor Jesper Hansen i det tilfælde potentielt kunne være blevet udvist.
FC København endte alligevel med at vinde 3-2, og Victor Froholdt peger nu selv på, at han ikke fortryder sin beslutning om at forfølge chancen.
– Det var ikke noget, jeg lige overvejede i situationen (at lade sig falde, red.). Jeg fik også et gult kort for film mod Lyngby. Jeg vurderer ikke, at han rammer mig nok til, at jeg skal lade mig falde. Og det er heller ikke sådan, jeg vil være som spillertype, at jeg bare lader mig falde, hvis jeg bliver rørt. Jeg løb egentlig bare videre og troede på det, siger Victor Froholdt.
Victor Froholdt var med til at vende kampen, hvor Thomas Delaney blev matchvinder i sit længe ventede comeback.
– Det var en kæmpe forløsning, at vi lykkedes som hold. Det synes jeg bare var super fedt, at vi kom ind og vandt den kamp og fik en rigtig god start i Parken og forhåbentligt gjorde en masse FC Københavnere tilfredse, lyder det fra Froholdt, der glæder sig på Delaneys vegne:
– Det var fantastisk at se. Jeg elsker at se, når folk lykkes, og det har han også fortjent. Han er en kæmpe klublegende, så det synes jeg bare var fedt. Han viser også bare fra start den kvalitet, han bringer til holdet.
Skal spille som 8'er i fremtiden
Victor Froholdt forlængede i slutningen af juli sin kontrakt med FC København frem til 2028, og det unge talent har også fået godt med spilletid i sæsonens tre første kampe.
– Jeg synes, at jeg er kommet godt i gang. Jeg er glad for de indhop, jeg har fået, og jeg nyder bare at spille fodbold med alle de minutter, jeg får. Så jeg er glad lige nu, og vi er kommet godt fra start som hold. Vi har en masse dygtige spillere, der gør det rigtigt godt, så lige nu kører det, siger Victor Froholdt, der fik sin FCK-debut tilbage i november.
– Jeg synes, at det er gået, som det skulle. Jeg havde en indkøringsfase, hvor jeg nu føler mig glad og som en del af truppen. Jeg har det godt, og jeg synes også, at jeg har en plads her i truppen. Så det er jeg bare glad for.
Det er klart, at på sigt er planen, at jeg skal ind og spille på 8’eren, fordi det er der, vi ser mine styrker bedst.
Victor FroholdtMidtbanespiller, FC København
Victor Froholdt er blevet brugt på kanten, selvom han egentlig er central midtbanespiller, men det generer ikke stortalentet.
– Jeg synes egentlig ikke, at det giver nogen udfordringer overhovedet. Jeg ser det egentlig bare som en fordel, at jeg er en spiller, der kan spille på flere positioner.
– I fodbold er det jo ikke sådan, at man er låst til én position. Det er klart, at man rykker måske ikke Orri ned på højre back, men jeg ser det egentlig bare som en fordel, at jeg kan spille flere positioner. Men det er klart, at på sigt er planen, at jeg skal ind og spille på 8’eren, fordi det er der, vi ser mine styrker bedst, siger Victor Froholdt.
I aften venter en på papiret meget overkommelig returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen.
– Det er klart, at vi kom godt fra start i den første kamp med en 3-0-sejr, men vi går egentlig ind med samme mindset, som vi gjorde i den første kamp, med at det står 0-0 og at vi skal ud at vinde en fodboldkamp som enhver anden, selvom vi er favorit. Vi er fokuserede på den opgave, der ligger foran os, lyder det afslutningsvist fra Victor Froholdt.
For cheftræner Jacob Neestrup er der ingen tvivl om, at Victor Froholdt fremadrettet er en spiller, der vil få en rolle i de fleste kampe.
– Ja, helt sikkert. Vi tror rigtig meget på Victor. Han er en spiller med et meget, meget fysisk udtryk, og det så vi også forleden mod AGF. At han lige præcis mod den modstander, som jo også er et rigtigt powerhold, kunne gå ind og, synes jeg, top-dominere sin direkte modstander. Det var fedt at se, siger Jacob Neestrup.
Victor Froholdt har spillet 11 kampe og scoret tre mål for FC Københavns førstehold.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Giver to spillere livstidskarantæne
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
I forhandlinger med Nartey
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt