FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter en times spil af søndagens hjemmekamp mod AGF blev Thomas Delaney og Victor Froholdt sendt på banen samtidig, og få øjeblikke senere var de to indskiftere tæt på at bringe FC København tilbage i kampen.
Her sendte Delaney nemlig Froholdt i dybden, hvorefter den 18-årige spiller prikkede bolden forbi AGF-keeper Jesper Hansen, der herefter ramte Froholdt.
FC København-talentet fortsatte dog sit løb, men chancen løb herefter ud i sandet, og i Viaplay-studiet pegede ekspert Kenneth Emil Petersen efterfølgende på, at Victor Froholdt skulle have ladet sig falde i situationen, hvor Jesper Hansen i det tilfælde potentielt kunne være blevet udvist.
FC København endte alligevel med at vinde 3-2, og Victor Froholdt peger nu selv på, at han ikke fortryder sin beslutning om at forfølge chancen.
– Det var ikke noget, jeg lige overvejede i situationen (at lade sig falde, red.). Jeg fik også et gult kort for film mod Lyngby. Jeg vurderer ikke, at han rammer mig nok til, at jeg skal lade mig falde. Og det er heller ikke sådan, jeg vil være som spillertype, at jeg bare lader mig falde, hvis jeg bliver rørt. Jeg løb egentlig bare videre og troede på det, siger Victor Froholdt.
Victor Froholdt var med til at vende kampen, hvor Thomas Delaney blev matchvinder i sit længe ventede comeback.
– Det var en kæmpe forløsning, at vi lykkedes som hold. Det synes jeg bare var super fedt, at vi kom ind og vandt den kamp og fik en rigtig god start i Parken og forhåbentligt gjorde en masse FC Københavnere tilfredse, lyder det fra Froholdt, der glæder sig på Delaneys vegne:
– Det var fantastisk at se. Jeg elsker at se, når folk lykkes, og det har han også fortjent. Han er en kæmpe klublegende, så det synes jeg bare var fedt. Han viser også bare fra start den kvalitet, han bringer til holdet.
Skal spille som 8'er i fremtiden
Victor Froholdt forlængede i slutningen af juli sin kontrakt med FC København frem til 2028, og det unge talent har også fået godt med spilletid i sæsonens tre første kampe.
– Jeg synes, at jeg er kommet godt i gang. Jeg er glad for de indhop, jeg har fået, og jeg nyder bare at spille fodbold med alle de minutter, jeg får. Så jeg er glad lige nu, og vi er kommet godt fra start som hold. Vi har en masse dygtige spillere, der gør det rigtigt godt, så lige nu kører det, siger Victor Froholdt, der fik sin FCK-debut tilbage i november.
– Jeg synes, at det er gået, som det skulle. Jeg havde en indkøringsfase, hvor jeg nu føler mig glad og som en del af truppen. Jeg har det godt, og jeg synes også, at jeg har en plads her i truppen. Så det er jeg bare glad for.
Det er klart, at på sigt er planen, at jeg skal ind og spille på 8’eren, fordi det er der, vi ser mine styrker bedst.
Victor FroholdtMidtbanespiller, FC København
Victor Froholdt er blevet brugt på kanten, selvom han egentlig er central midtbanespiller, men det generer ikke stortalentet.
– Jeg synes egentlig ikke, at det giver nogen udfordringer overhovedet. Jeg ser det egentlig bare som en fordel, at jeg er en spiller, der kan spille på flere positioner.
– I fodbold er det jo ikke sådan, at man er låst til én position. Det er klart, at man rykker måske ikke Orri ned på højre back, men jeg ser det egentlig bare som en fordel, at jeg kan spille flere positioner. Men det er klart, at på sigt er planen, at jeg skal ind og spille på 8’eren, fordi det er der, vi ser mine styrker bedst, siger Victor Froholdt.
I aften venter en på papiret meget overkommelig returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen.
– Det er klart, at vi kom godt fra start i den første kamp med en 3-0-sejr, men vi går egentlig ind med samme mindset, som vi gjorde i den første kamp, med at det står 0-0 og at vi skal ud at vinde en fodboldkamp som enhver anden, selvom vi er favorit. Vi er fokuserede på den opgave, der ligger foran os, lyder det afslutningsvist fra Victor Froholdt.
For cheftræner Jacob Neestrup er der ingen tvivl om, at Victor Froholdt fremadrettet er en spiller, der vil få en rolle i de fleste kampe.
– Ja, helt sikkert. Vi tror rigtig meget på Victor. Han er en spiller med et meget, meget fysisk udtryk, og det så vi også forleden mod AGF. At han lige præcis mod den modstander, som jo også er et rigtigt powerhold, kunne gå ind og, synes jeg, top-dominere sin direkte modstander. Det var fedt at se, siger Jacob Neestrup.
Victor Froholdt har spillet 11 kampe og scoret tre mål for FC Københavns førstehold.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Henter FC København-spiller
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER