FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Efter en times spil af søndagens hjemmekamp mod AGF blev Thomas Delaney og Victor Froholdt sendt på banen samtidig, og få øjeblikke senere var de to indskiftere tæt på at bringe FC København tilbage i kampen.
Her sendte Delaney nemlig Froholdt i dybden, hvorefter den 18-årige spiller prikkede bolden forbi AGF-keeper Jesper Hansen, der herefter ramte Froholdt.
FC København-talentet fortsatte dog sit løb, men chancen løb herefter ud i sandet, og i Viaplay-studiet pegede ekspert Kenneth Emil Petersen efterfølgende på, at Victor Froholdt skulle have ladet sig falde i situationen, hvor Jesper Hansen i det tilfælde potentielt kunne være blevet udvist.
FC København endte alligevel med at vinde 3-2, og Victor Froholdt peger nu selv på, at han ikke fortryder sin beslutning om at forfølge chancen.
– Det var ikke noget, jeg lige overvejede i situationen (at lade sig falde, red.). Jeg fik også et gult kort for film mod Lyngby. Jeg vurderer ikke, at han rammer mig nok til, at jeg skal lade mig falde. Og det er heller ikke sådan, jeg vil være som spillertype, at jeg bare lader mig falde, hvis jeg bliver rørt. Jeg løb egentlig bare videre og troede på det, siger Victor Froholdt.
Victor Froholdt var med til at vende kampen, hvor Thomas Delaney blev matchvinder i sit længe ventede comeback.
– Det var en kæmpe forløsning, at vi lykkedes som hold. Det synes jeg bare var super fedt, at vi kom ind og vandt den kamp og fik en rigtig god start i Parken og forhåbentligt gjorde en masse FC Københavnere tilfredse, lyder det fra Froholdt, der glæder sig på Delaneys vegne:
– Det var fantastisk at se. Jeg elsker at se, når folk lykkes, og det har han også fortjent. Han er en kæmpe klublegende, så det synes jeg bare var fedt. Han viser også bare fra start den kvalitet, han bringer til holdet.
Skal spille som 8'er i fremtiden
Victor Froholdt forlængede i slutningen af juli sin kontrakt med FC København frem til 2028, og det unge talent har også fået godt med spilletid i sæsonens tre første kampe.
– Jeg synes, at jeg er kommet godt i gang. Jeg er glad for de indhop, jeg har fået, og jeg nyder bare at spille fodbold med alle de minutter, jeg får. Så jeg er glad lige nu, og vi er kommet godt fra start som hold. Vi har en masse dygtige spillere, der gør det rigtigt godt, så lige nu kører det, siger Victor Froholdt, der fik sin FCK-debut tilbage i november.
– Jeg synes, at det er gået, som det skulle. Jeg havde en indkøringsfase, hvor jeg nu føler mig glad og som en del af truppen. Jeg har det godt, og jeg synes også, at jeg har en plads her i truppen. Så det er jeg bare glad for.
Det er klart, at på sigt er planen, at jeg skal ind og spille på 8’eren, fordi det er der, vi ser mine styrker bedst.
Victor FroholdtMidtbanespiller, FC København
Victor Froholdt er blevet brugt på kanten, selvom han egentlig er central midtbanespiller, men det generer ikke stortalentet.
– Jeg synes egentlig ikke, at det giver nogen udfordringer overhovedet. Jeg ser det egentlig bare som en fordel, at jeg er en spiller, der kan spille på flere positioner.
– I fodbold er det jo ikke sådan, at man er låst til én position. Det er klart, at man rykker måske ikke Orri ned på højre back, men jeg ser det egentlig bare som en fordel, at jeg kan spille flere positioner. Men det er klart, at på sigt er planen, at jeg skal ind og spille på 8’eren, fordi det er der, vi ser mine styrker bedst, siger Victor Froholdt.
I aften venter en på papiret meget overkommelig returkamp mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen.
– Det er klart, at vi kom godt fra start i den første kamp med en 3-0-sejr, men vi går egentlig ind med samme mindset, som vi gjorde i den første kamp, med at det står 0-0 og at vi skal ud at vinde en fodboldkamp som enhver anden, selvom vi er favorit. Vi er fokuserede på den opgave, der ligger foran os, lyder det afslutningsvist fra Victor Froholdt.
For cheftræner Jacob Neestrup er der ingen tvivl om, at Victor Froholdt fremadrettet er en spiller, der vil få en rolle i de fleste kampe.
– Ja, helt sikkert. Vi tror rigtig meget på Victor. Han er en spiller med et meget, meget fysisk udtryk, og det så vi også forleden mod AGF. At han lige præcis mod den modstander, som jo også er et rigtigt powerhold, kunne gå ind og, synes jeg, top-dominere sin direkte modstander. Det var fedt at se, siger Jacob Neestrup.
Victor Froholdt har spillet 11 kampe og scoret tre mål for FC Københavns førstehold.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT