Ugens helt store debatemne i dansk fodbold har været lange offensive indkast.
Jacob Neestrup påpegede efter søndagens sejr over FC Midtjylland, at gæsterne var lidt for dygtige til at stjæle meter ved indkastsituationer. Helt op til 10-12 meter slog han fast i interviewet med Viaplay.
Tipsbladet kunne sidenhen faktatjekke og kortlægge, at Jacob Neestrup tog fejl, og at der blot ved et ud af otte offensive indkast blev stjålet mere end tre-fire meter. Thomas Thomasberg tog også til genmæle overfor TV 2 Sport, hvor han kaldte FCK-chefens påstand for en “løgn.”
Jacob Neestrup fastholdte torsdag sin pointe, da Tipsbladet og andre medier talte med ham efter træning, men lægger sig fladt ned, når det drejer sig om leveringen af den.
– At jeg har en vigtig pointe, hvor jeg i forsøget på at få den frem overdriver for at fremme forståelsen – at jeg kan være så urutineret efter to og et halvt år som cheftræner, at når jeg har en vigtig pointe, jeg vil ud med, skal jeg være skarpere, når jeg leverer den, lød det blandt andet – læs hele interviewet her.
Thomas Grønnemark beskæftiger sig med indkast til hverdag og er faktisk professionel indkasttræner. Han har tidligere hjulpet FC København, Liverpool i fem sæsoner og været med til at vinde 15 titler på tværs af forskellige klubber.
Ham har Tipsbladet talt med om den verserende debat.
– Jeg oplever ikke noget større problem helt generelt, når jeg ser kampe med neutrale briller. Der kan selvfølgelig blive taget meter den ene eller anden vej nogle gange, men det må være dommerens rolle at vurdere, om det er kriminelt.
– Alternativet skulle man have et måleudstyr et eller andet sted, men det synes jeg alligevel vil være overdrevet. Det vil være for svært at administrere og tage for lang tid, så jeg ser ikke en særlig stor udfordring.

Ifølge Thomas Grønnemark er der fordele at hente ved at stjæle meter ved indkast, da distancen til det lille felt således bliver mindre – det er alfa omega.
– Hvis ikke du kan kaste ind i det lille felt, så kan du lige så godt lade være. Men kan du kaste derind, så bliver det farligt, og så har du samtidig mulighed for at variere dine indkast, siger indkastspecialisten, der senere tilføjer, at det netop er Mads Bech Sørensens, der tager FC Midtjyllands lange indkast, spidskompetence.
– En spiller som Mads Bech er uhyggelig farlig, da han kan kaste så langt, som han kan. Det giver flere muligheder, og man kan lave mange forskellige varianter. Jo større trussel og længde, der kommer på kastet, jo flere trickvarianter kan du også lave.
Er spillerne bevidste om, hvor på sidelinjen de skal stå for at ramme nøjagtigt der, hvor de gerne vil?
– Det er spillerne fuldt ud bevidste om, og så er en anden fordel ved det lange indkast også, at det er meget lettere at udføre (i forhold til præcision, red,) , hvis du har en dygtig kaster som eksempelvis Mads Bech, end det er at sparke et frispark.
Argumenet for at stjæle meter, kan derfor være, at man kommer tættere på det ideelle kastested. Jacob Neestrup foreslår imidlertid, at dommeren kan markere på sidelinjen, hvorfra indkastet skal tages – præcis som man kender det fra frispark.
– Du har tid nok – hvis du anerkender det som et frispark, for det er lige så farligt som et frispark fra siden – så lav den der streg, som du gør ved frispark, så er alle glade, inklusiv mig, og det er lige for alle hold, fair for alle hold, sagde FCK-chefen efter torsdagens træning.

Thomas Grønnemark er dog ikke enig i, at det er vejen frem.
– Det synes jeg, vil være helt forkert. Så er det meget bedre, at dommeren regulere. Jeg synes, det er fair nok, at man rykker sit indkast med den længde, tilløbet er. Tilløbet vil være 2-3 meter til et helt almindeligt indkast, og 2-3 meter betyder ikke rigtig noget, siger Thomas Grønnemark og tilføjer:
– Det vil ødelægge flowet i spillet alt for meget, og hvem skal i øvrigt sætte stregen. Jeg synes, det er fint med nye forslag, men jeg mener ikke, det er en holdbar løsning. Dommerne skal selvfølgelige være opmærksomme, hvis der bliver stjålet meter, men der må også være en bagatelgrænse.
FC Midtjylland har i mange år lukreret på at være dygtige på dødbolde og ifølge Thomas Grønnemark, der både træner lange samt korte og kloge, som han selv kalder dem, indkast, er det et giftigt våben.
– Hvis du har den rigtige kaster, en god strategi og nogle hovedstødsstærke spillere, så kan det blive meget farligere end hjørnespark. Og hvis hverken modstanderen ønsker at give hjørnespark eller indkast væk, så vil det åbne op for andre muligheder inde på banen.
Thomas Grønnemark har faktisk blandt andre klubber rådgivet FC Midtjylland i denne sæson – i dagligdagen står klubbens egne dødboldstrænere for disciplinen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser