Ugens helt store debatemne i dansk fodbold har været lange offensive indkast.
Jacob Neestrup påpegede efter søndagens sejr over FC Midtjylland, at gæsterne var lidt for dygtige til at stjæle meter ved indkastsituationer. Helt op til 10-12 meter slog han fast i interviewet med Viaplay.
Tipsbladet kunne sidenhen faktatjekke og kortlægge, at Jacob Neestrup tog fejl, og at der blot ved et ud af otte offensive indkast blev stjålet mere end tre-fire meter. Thomas Thomasberg tog også til genmæle overfor TV 2 Sport, hvor han kaldte FCK-chefens påstand for en “løgn.”
Jacob Neestrup fastholdte torsdag sin pointe, da Tipsbladet og andre medier talte med ham efter træning, men lægger sig fladt ned, når det drejer sig om leveringen af den.
– At jeg har en vigtig pointe, hvor jeg i forsøget på at få den frem overdriver for at fremme forståelsen – at jeg kan være så urutineret efter to og et halvt år som cheftræner, at når jeg har en vigtig pointe, jeg vil ud med, skal jeg være skarpere, når jeg leverer den, lød det blandt andet – læs hele interviewet her.
Thomas Grønnemark beskæftiger sig med indkast til hverdag og er faktisk professionel indkasttræner. Han har tidligere hjulpet FC København, Liverpool i fem sæsoner og været med til at vinde 15 titler på tværs af forskellige klubber.
Ham har Tipsbladet talt med om den verserende debat.
– Jeg oplever ikke noget større problem helt generelt, når jeg ser kampe med neutrale briller. Der kan selvfølgelig blive taget meter den ene eller anden vej nogle gange, men det må være dommerens rolle at vurdere, om det er kriminelt.
– Alternativet skulle man have et måleudstyr et eller andet sted, men det synes jeg alligevel vil være overdrevet. Det vil være for svært at administrere og tage for lang tid, så jeg ser ikke en særlig stor udfordring.

Ifølge Thomas Grønnemark er der fordele at hente ved at stjæle meter ved indkast, da distancen til det lille felt således bliver mindre – det er alfa omega.
– Hvis ikke du kan kaste ind i det lille felt, så kan du lige så godt lade være. Men kan du kaste derind, så bliver det farligt, og så har du samtidig mulighed for at variere dine indkast, siger indkastspecialisten, der senere tilføjer, at det netop er Mads Bech Sørensens, der tager FC Midtjyllands lange indkast, spidskompetence.
– En spiller som Mads Bech er uhyggelig farlig, da han kan kaste så langt, som han kan. Det giver flere muligheder, og man kan lave mange forskellige varianter. Jo større trussel og længde, der kommer på kastet, jo flere trickvarianter kan du også lave.
Er spillerne bevidste om, hvor på sidelinjen de skal stå for at ramme nøjagtigt der, hvor de gerne vil?
– Det er spillerne fuldt ud bevidste om, og så er en anden fordel ved det lange indkast også, at det er meget lettere at udføre (i forhold til præcision, red,) , hvis du har en dygtig kaster som eksempelvis Mads Bech, end det er at sparke et frispark.
Argumenet for at stjæle meter, kan derfor være, at man kommer tættere på det ideelle kastested. Jacob Neestrup foreslår imidlertid, at dommeren kan markere på sidelinjen, hvorfra indkastet skal tages – præcis som man kender det fra frispark.
– Du har tid nok – hvis du anerkender det som et frispark, for det er lige så farligt som et frispark fra siden – så lav den der streg, som du gør ved frispark, så er alle glade, inklusiv mig, og det er lige for alle hold, fair for alle hold, sagde FCK-chefen efter torsdagens træning.

Thomas Grønnemark er dog ikke enig i, at det er vejen frem.
– Det synes jeg, vil være helt forkert. Så er det meget bedre, at dommeren regulere. Jeg synes, det er fair nok, at man rykker sit indkast med den længde, tilløbet er. Tilløbet vil være 2-3 meter til et helt almindeligt indkast, og 2-3 meter betyder ikke rigtig noget, siger Thomas Grønnemark og tilføjer:
– Det vil ødelægge flowet i spillet alt for meget, og hvem skal i øvrigt sætte stregen. Jeg synes, det er fint med nye forslag, men jeg mener ikke, det er en holdbar løsning. Dommerne skal selvfølgelige være opmærksomme, hvis der bliver stjålet meter, men der må også være en bagatelgrænse.
FC Midtjylland har i mange år lukreret på at være dygtige på dødbolde og ifølge Thomas Grønnemark, der både træner lange samt korte og kloge, som han selv kalder dem, indkast, er det et giftigt våben.
– Hvis du har den rigtige kaster, en god strategi og nogle hovedstødsstærke spillere, så kan det blive meget farligere end hjørnespark. Og hvis hverken modstanderen ønsker at give hjørnespark eller indkast væk, så vil det åbne op for andre muligheder inde på banen.
Thomas Grønnemark har faktisk blandt andre klubber rådgivet FC Midtjylland i denne sæson – i dagligdagen står klubbens egne dødboldstrænere for disciplinen.
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
I svime over Oscar Schwartau
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER