Uenig med Neestrup: Det vil være helt forkert

Indkast har præget fodbolddebatten i denne uge, hvor Jacob Neestrup har sat fokus på emnet. Professionel indkasttræner Thomas Grønnemark maner dog til besindighed og ser ikke helt så store udfordringer, fortæller han til Tipsbladet.



Ugens helt store debatemne i dansk fodbold har været lange offensive indkast.

Jacob Neestrup påpegede efter søndagens sejr over FC Midtjylland, at gæsterne var lidt for dygtige til at stjæle meter ved indkastsituationer. Helt op til 10-12 meter slog han fast i interviewet med Viaplay.

Tipsbladet kunne sidenhen faktatjekke og kortlægge, at Jacob Neestrup tog fejl, og at der blot ved et ud af otte offensive indkast blev stjålet mere end tre-fire meter. Thomas Thomasberg tog også til genmæle overfor TV 2 Sport, hvor han kaldte FCK-chefens påstand for en “løgn.”

Jacob Neestrup fastholdte torsdag sin pointe, da Tipsbladet og andre medier talte med ham efter træning, men lægger sig fladt ned, når det drejer sig om leveringen af den.

– At jeg har en vigtig pointe, hvor jeg i forsøget på at få den frem overdriver for at fremme forståelsen – at jeg kan være så urutineret efter to og et halvt år som cheftræner, at når jeg har en vigtig pointe, jeg vil ud med, skal jeg være skarpere, når jeg leverer den, lød det blandt andet – læs hele interviewet her.

Thomas Grønnemark beskæftiger sig med indkast til hverdag og er faktisk professionel indkasttræner. Han har tidligere hjulpet FC København, Liverpool i fem sæsoner og været med til at vinde 15 titler på tværs af forskellige klubber.

Ham har Tipsbladet talt med om den verserende debat.

– Jeg oplever ikke noget større problem helt generelt, når jeg ser kampe med neutrale briller. Der kan selvfølgelig blive taget meter den ene eller anden vej nogle gange, men det må være dommerens rolle at vurdere, om det er kriminelt.

– Alternativet skulle man have et måleudstyr et eller andet sted, men det synes jeg alligevel vil være overdrevet. Det vil være for svært at administrere og tage for lang tid, så jeg ser ikke en særlig stor udfordring.

Danske Thomas Grønnemark har rådgivet et hav af klubber i indkastet. Foto: Alamy.

Ifølge Thomas Grønnemark er der fordele at hente ved at stjæle meter ved indkast, da distancen til det lille felt således bliver mindre – det er alfa omega.

– Hvis ikke du kan kaste ind i det lille felt, så kan du lige så godt lade være. Men kan du kaste derind, så bliver det farligt, og så har du samtidig mulighed for at variere dine indkast, siger indkastspecialisten, der senere tilføjer, at det netop er Mads Bech Sørensens, der tager FC Midtjyllands lange indkast, spidskompetence.

– En spiller som Mads Bech er uhyggelig farlig, da han kan kaste så langt, som han kan. Det giver flere muligheder, og man kan lave mange forskellige varianter. Jo større trussel og længde, der kommer på kastet, jo flere trickvarianter kan du også lave.

Er spillerne bevidste om, hvor på sidelinjen de skal stå for at ramme nøjagtigt der, hvor de gerne vil?

– Det er spillerne fuldt ud bevidste om, og så er en anden fordel ved det lange indkast også, at det er meget lettere at udføre (i forhold til præcision, red,) , hvis du har en dygtig kaster som eksempelvis Mads Bech, end det er at sparke et frispark.

Argumenet for at stjæle meter, kan derfor være, at man kommer tættere på det ideelle kastested. Jacob Neestrup foreslår imidlertid, at dommeren kan markere på sidelinjen, hvorfra indkastet skal tages – præcis som man kender det fra frispark.

– Du har tid nok – hvis du anerkender det som et frispark, for det er lige så farligt som et frispark fra siden – så lav den der streg, som du gør ved frispark, så er alle glade, inklusiv mig, og det er lige for alle hold, fair for alle hold, sagde FCK-chefen efter torsdagens træning.

Mads Bech Sørensen tager sig af FC Midtjyllands lange indkast, som man havde rigtig mange af i opgøret mod FC København. Københavnerne vandt med 1-0. Foto: Alamy.

Thomas Grønnemark er dog ikke enig i, at det er vejen frem.

– Det synes jeg, vil være helt forkert. Så er det meget bedre, at dommeren regulere. Jeg synes, det er fair nok, at man rykker sit indkast med den længde, tilløbet er. Tilløbet vil være 2-3 meter til et helt almindeligt indkast, og 2-3 meter betyder ikke rigtig noget, siger Thomas Grønnemark og tilføjer:

– Det vil ødelægge flowet i spillet alt for meget, og hvem skal i øvrigt sætte stregen. Jeg synes, det er fint med nye forslag, men jeg mener ikke, det er en holdbar løsning. Dommerne skal selvfølgelige være opmærksomme, hvis der bliver stjålet meter, men der må også være en bagatelgrænse.

FC Midtjylland har i mange år lukreret på at være dygtige på dødbolde og ifølge Thomas Grønnemark, der både træner lange samt korte og kloge, som han selv kalder dem, indkast, er det et giftigt våben.

– Hvis du har den rigtige kaster, en god strategi og nogle hovedstødsstærke spillere, så kan det blive meget farligere end hjørnespark. Og hvis hverken modstanderen ønsker at give hjørnespark eller indkast væk, så vil det åbne op for andre muligheder inde på banen.

Thomas Grønnemark har faktisk blandt andre klubber rådgivet FC Midtjylland i denne sæson – i dagligdagen står klubbens egne dødboldstrænere for disciplinen.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Voldsomme rygter i udlandet

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Randers FC – FC Midtjylland

AGF – Sønderjyske

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

– Fuldstændig svigtet

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Dansk dommer får ros stor ros

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

To direktører færdige i Superliga-klub

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Stor Brøndby-stjerne skadet

Skidt nyt til Brian Riemer?

Vejle Boldklub – FC København

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

FC Fredericia – Viborg FF

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’