Ugens helt store debatemne i dansk fodbold har været lange offensive indkast.
Jacob Neestrup påpegede efter søndagens sejr over FC Midtjylland, at gæsterne var lidt for dygtige til at stjæle meter ved indkastsituationer. Helt op til 10-12 meter slog han fast i interviewet med Viaplay.
Tipsbladet kunne sidenhen faktatjekke og kortlægge, at Jacob Neestrup tog fejl, og at der blot ved et ud af otte offensive indkast blev stjålet mere end tre-fire meter. Thomas Thomasberg tog også til genmæle overfor TV 2 Sport, hvor han kaldte FCK-chefens påstand for en “løgn.”
Jacob Neestrup fastholdte torsdag sin pointe, da Tipsbladet og andre medier talte med ham efter træning, men lægger sig fladt ned, når det drejer sig om leveringen af den.
– At jeg har en vigtig pointe, hvor jeg i forsøget på at få den frem overdriver for at fremme forståelsen – at jeg kan være så urutineret efter to og et halvt år som cheftræner, at når jeg har en vigtig pointe, jeg vil ud med, skal jeg være skarpere, når jeg leverer den, lød det blandt andet – læs hele interviewet her.
Thomas Grønnemark beskæftiger sig med indkast til hverdag og er faktisk professionel indkasttræner. Han har tidligere hjulpet FC København, Liverpool i fem sæsoner og været med til at vinde 15 titler på tværs af forskellige klubber.
Ham har Tipsbladet talt med om den verserende debat.
– Jeg oplever ikke noget større problem helt generelt, når jeg ser kampe med neutrale briller. Der kan selvfølgelig blive taget meter den ene eller anden vej nogle gange, men det må være dommerens rolle at vurdere, om det er kriminelt.
– Alternativet skulle man have et måleudstyr et eller andet sted, men det synes jeg alligevel vil være overdrevet. Det vil være for svært at administrere og tage for lang tid, så jeg ser ikke en særlig stor udfordring.

Ifølge Thomas Grønnemark er der fordele at hente ved at stjæle meter ved indkast, da distancen til det lille felt således bliver mindre – det er alfa omega.
– Hvis ikke du kan kaste ind i det lille felt, så kan du lige så godt lade være. Men kan du kaste derind, så bliver det farligt, og så har du samtidig mulighed for at variere dine indkast, siger indkastspecialisten, der senere tilføjer, at det netop er Mads Bech Sørensens, der tager FC Midtjyllands lange indkast, spidskompetence.
– En spiller som Mads Bech er uhyggelig farlig, da han kan kaste så langt, som han kan. Det giver flere muligheder, og man kan lave mange forskellige varianter. Jo større trussel og længde, der kommer på kastet, jo flere trickvarianter kan du også lave.
Er spillerne bevidste om, hvor på sidelinjen de skal stå for at ramme nøjagtigt der, hvor de gerne vil?
– Det er spillerne fuldt ud bevidste om, og så er en anden fordel ved det lange indkast også, at det er meget lettere at udføre (i forhold til præcision, red,) , hvis du har en dygtig kaster som eksempelvis Mads Bech, end det er at sparke et frispark.
Argumenet for at stjæle meter, kan derfor være, at man kommer tættere på det ideelle kastested. Jacob Neestrup foreslår imidlertid, at dommeren kan markere på sidelinjen, hvorfra indkastet skal tages – præcis som man kender det fra frispark.
– Du har tid nok – hvis du anerkender det som et frispark, for det er lige så farligt som et frispark fra siden – så lav den der streg, som du gør ved frispark, så er alle glade, inklusiv mig, og det er lige for alle hold, fair for alle hold, sagde FCK-chefen efter torsdagens træning.

Thomas Grønnemark er dog ikke enig i, at det er vejen frem.
– Det synes jeg, vil være helt forkert. Så er det meget bedre, at dommeren regulere. Jeg synes, det er fair nok, at man rykker sit indkast med den længde, tilløbet er. Tilløbet vil være 2-3 meter til et helt almindeligt indkast, og 2-3 meter betyder ikke rigtig noget, siger Thomas Grønnemark og tilføjer:
– Det vil ødelægge flowet i spillet alt for meget, og hvem skal i øvrigt sætte stregen. Jeg synes, det er fint med nye forslag, men jeg mener ikke, det er en holdbar løsning. Dommerne skal selvfølgelige være opmærksomme, hvis der bliver stjålet meter, men der må også være en bagatelgrænse.
FC Midtjylland har i mange år lukreret på at være dygtige på dødbolde og ifølge Thomas Grønnemark, der både træner lange samt korte og kloge, som han selv kalder dem, indkast, er det et giftigt våben.
– Hvis du har den rigtige kaster, en god strategi og nogle hovedstødsstærke spillere, så kan det blive meget farligere end hjørnespark. Og hvis hverken modstanderen ønsker at give hjørnespark eller indkast væk, så vil det åbne op for andre muligheder inde på banen.
Thomas Grønnemark har faktisk blandt andre klubber rådgivet FC Midtjylland i denne sæson – i dagligdagen står klubbens egne dødboldstrænere for disciplinen.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Flot gestus af Tadej Pogacar

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Legende færdig i Wrexham?

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Som Bambi på glatis!

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Thomas Frank deler godt nyt

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

– Det er en fantastisk kombination

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Raser over Ruben Amorim

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’
