Bekymret Horsens-lejr: Forsøger at råbe folk frem

AC Horsens har ikke fundet vej til målet efter fem kampe i 2021, men der er alligevel optimisme at spore.



AC Horsens har efter 0-0 mod Vejle fredag aften ikke scoret i de fem første kampe i Superligaen i 2021, og set over hele sæsonen har målscoringen også været en udfordring.

Kun ti mål i 18 kampe er det blevet til, og det bekymrer naturligvis cheftræner Jens Berthel Askou. Alligevel er han optimistisk.

– Det er ikke ret mange bundhold, der bomber mål ind, siger cheftræneren.

– Jeg har ikke svært ved at se, hvor målene skal komme fra, for vi har chancerne. Vi har hele tiden fornemmelsen af – og den er velbegrundet – at vi scorer lige om lidt, siger han.

Mod slutningen af kampen mod Vejle forsøgte Horsens sig med fire angribere, og det er en af de ting, der arbejdes på i dagligdagen.

– Vi forsøger at råbe folk frem, når vi angriber, så vi får endnu flere med i åbent spil. Vi får vores wingbacks med i afslutningerne, forklarer Jens Berthel Askou.

– Vi gør alt det, vi kan. Vi træner afslutninger og indlæg hver eneste dag, forklarer han.

For Søren Reese er de manglende mål også en bekymring, men han ser dog opløftende tendenser.

– Det er bekymrende. Vi skal tage med, at vi ikke længere er nede på, at vi skal score på den ene chance, vi har. Vi skaber flere og flere chancer, lyder det fra forsvarsspilleren.

I de sidste fire kampe af Superligaens grundspil skal Horsens møde AaB, FC Nordsjælland, Sønderjyske og Lyngby, og udsigten til at undgå topholdene i det resterende kampprogram glæder anfører Hallur Hansson.

Han er samtidig klar over, at der skal resultater på bordet i de kampe for at holde liv i overlevelseschancerne.

– Det er en fantastisk situation for os. Nu kommer der kampe, der kan komme til at afgøre sæsonen, siger han.

Horsens er nummer 11 i tabellen med otte point. Der er ti point op til FC Nordsjælland på tiendepladsen.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

England – Kroatien

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Tjekkiet – Sydafrika