Bekymret Horsens-lejr: Forsøger at råbe folk frem

AC Horsens har ikke fundet vej til målet efter fem kampe i 2021, men der er alligevel optimisme at spore.



AC Horsens har efter 0-0 mod Vejle fredag aften ikke scoret i de fem første kampe i Superligaen i 2021, og set over hele sæsonen har målscoringen også været en udfordring.

Kun ti mål i 18 kampe er det blevet til, og det bekymrer naturligvis cheftræner Jens Berthel Askou. Alligevel er han optimistisk.

– Det er ikke ret mange bundhold, der bomber mål ind, siger cheftræneren.

– Jeg har ikke svært ved at se, hvor målene skal komme fra, for vi har chancerne. Vi har hele tiden fornemmelsen af – og den er velbegrundet – at vi scorer lige om lidt, siger han.

Mod slutningen af kampen mod Vejle forsøgte Horsens sig med fire angribere, og det er en af de ting, der arbejdes på i dagligdagen.

– Vi forsøger at råbe folk frem, når vi angriber, så vi får endnu flere med i åbent spil. Vi får vores wingbacks med i afslutningerne, forklarer Jens Berthel Askou.

– Vi gør alt det, vi kan. Vi træner afslutninger og indlæg hver eneste dag, forklarer han.

For Søren Reese er de manglende mål også en bekymring, men han ser dog opløftende tendenser.

– Det er bekymrende. Vi skal tage med, at vi ikke længere er nede på, at vi skal score på den ene chance, vi har. Vi skaber flere og flere chancer, lyder det fra forsvarsspilleren.

I de sidste fire kampe af Superligaens grundspil skal Horsens møde AaB, FC Nordsjælland, Sønderjyske og Lyngby, og udsigten til at undgå topholdene i det resterende kampprogram glæder anfører Hallur Hansson.

Han er samtidig klar over, at der skal resultater på bordet i de kampe for at holde liv i overlevelseschancerne.

– Det er en fantastisk situation for os. Nu kommer der kampe, der kan komme til at afgøre sæsonen, siger han.

Horsens er nummer 11 i tabellen med otte point. Der er ti point op til FC Nordsjælland på tiendepladsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Det er ringe ad helvede til’

Fredericia er nærmest rykket ned

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Brøndby-flop færdig i danskerklub