Bekymret Horsens-lejr: Forsøger at råbe folk frem

AC Horsens har ikke fundet vej til målet efter fem kampe i 2021, men der er alligevel optimisme at spore.



AC Horsens har efter 0-0 mod Vejle fredag aften ikke scoret i de fem første kampe i Superligaen i 2021, og set over hele sæsonen har målscoringen også været en udfordring.

Kun ti mål i 18 kampe er det blevet til, og det bekymrer naturligvis cheftræner Jens Berthel Askou. Alligevel er han optimistisk.

– Det er ikke ret mange bundhold, der bomber mål ind, siger cheftræneren.

– Jeg har ikke svært ved at se, hvor målene skal komme fra, for vi har chancerne. Vi har hele tiden fornemmelsen af – og den er velbegrundet – at vi scorer lige om lidt, siger han.

Mod slutningen af kampen mod Vejle forsøgte Horsens sig med fire angribere, og det er en af de ting, der arbejdes på i dagligdagen.

– Vi forsøger at råbe folk frem, når vi angriber, så vi får endnu flere med i åbent spil. Vi får vores wingbacks med i afslutningerne, forklarer Jens Berthel Askou.

– Vi gør alt det, vi kan. Vi træner afslutninger og indlæg hver eneste dag, forklarer han.

For Søren Reese er de manglende mål også en bekymring, men han ser dog opløftende tendenser.

– Det er bekymrende. Vi skal tage med, at vi ikke længere er nede på, at vi skal score på den ene chance, vi har. Vi skaber flere og flere chancer, lyder det fra forsvarsspilleren.

I de sidste fire kampe af Superligaens grundspil skal Horsens møde AaB, FC Nordsjælland, Sønderjyske og Lyngby, og udsigten til at undgå topholdene i det resterende kampprogram glæder anfører Hallur Hansson.

Han er samtidig klar over, at der skal resultater på bordet i de kampe for at holde liv i overlevelseschancerne.

– Det er en fantastisk situation for os. Nu kommer der kampe, der kan komme til at afgøre sæsonen, siger han.

Horsens er nummer 11 i tabellen med otte point. Der er ti point op til FC Nordsjælland på tiendepladsen.

/ritzau/





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Midtjylland – Viborg FF

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’