Uffe Bech: Dårlig bane kan ændre vores spil

FC Nordsjælland har trænet hele vinteren på kunstgræsset i Farum og er vant til at spille hjemmekampe på underlaget. Mandag fik de 1-1 på det almindelige græstæppe i Herning, og lørdag venter der dem endnu et opgør på græs, når de gæster Nordjyske Arena i Aalborg. Banens beskaffenhed er afgørende for, hvordan FC Nordsjælland kan…



FC Nordsjælland har trænet hele vinteren på kunstgræsset i Farum og er vant til at spille hjemmekampe på underlaget. Mandag fik de 1-1 på det almindelige græstæppe i Herning, og lørdag venter der dem endnu et opgør på græs, når de gæster Nordjyske Arena i Aalborg.

Banens beskaffenhed er afgørende for, hvordan FC Nordsjælland kan udføre det hurtige pasningsspil, de er blevet så berømmede for. Klubbens nye kantspiller Uffe Bech mener dog, at holdet bør kunne håndtere at omstille sig.

– Det er selvfølgelig anderledes for at spille på almindelig græs, når vi er vant til kunst, men vi skal kunne justere i forhold til den enkelte bane. Så vi må ikke bruge banen som undskyldning. Det skal vi kunne håndtere. Spiller vi en snorlige græsplæne, så vil vi spille rigtig meget langs jorden, men er banen i Aalborg, som jeg regner med, den er, kan det være, vi bliver nødt til at justere en lille smule.

– Men vi skal stadig holde fast i vores grundprincipper, og selv om vi spiller på en lortebane, får du ikke et FC Nordsjælland-hold at se, der kommer til at spille med mange lange bolde, siger Uffe Bech til tipsbladet.dk.

Vinder FC Nordsjælland på græsset i Aalborg, kan de sætte nordjyderne med otte point, men det vil ikke få Bech til at melde AaB ud af kapløbet om den andenplads, som klubberne under FC København jagter.

– Der vil være mange kampe endnu, og selv om vinder, vil det ikke være en garanti for, at vi kan holde AaB bag os. Det vil være et godt skridt i den rigtige retning, og vi tager til Aalborg for at vinde. Der er mange hold, der kan udfordre vores andenplads – også selv om vi vinder lørdag. Der er Randers, AaB, OB og AGF, der ligger og snuser til os, og jeg vil ikke udpege en førsteudfordrer. Vi skal koncentrere os om os selv, siger Uffe Bech.

FC Nordsjælland har fået fire point i de to første forårsrunder i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Spændende melding

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg