Uffe Pedersen er færdig som træner: Jeg har set nok hoteller

Nu tidligere assistenttræner på U21-landsholdet Uffe Pedersen melder sig færdig som træner. Han vil stadig arbejde med fodbold, men slet ikke på den måde, han har været vant til gennem et langt liv i fodbold.



Jobbet som assistenttræner på U21-landsholdet bliver med al sandsynlighed det sidste trænerjob, Uffe Pedersen kommer til at have.

Den 65-årige fynbo stoppede efter U21-EM i Italien, og assistenttræner-jobbet er blevet overtaget af tidligere Viborg-træner Steffen Højer.

Uffe Pedersen fortæller nu, at han ikke har den store lyst til at fortsætte som træner.

– Jeg har set de hoteller, jeg skal se. Jeg har været med længe, og det har været meget de samme steder. Jeg har haft nogle gode og spændende jobs, men jeg har ikke haft så mange pauser, så nu synes jeg, der også skal være tid til andre ting, siger Uffe Pedersen til tipsbladet.dk.

Siden 1984 har Uffe Pedersen været i trænergamet. Ud over to omgange som assistent for Danmarks U21-landshold har fodboldtræneren fra Odense primært været hos fynske klubber.

B1913 var han hos i to omgange  – den ene af de to som cheftræner – og han har også været træner i OB af fire omgange, to af gangene som chef. Faktisk har han også været talentchef i Superliga-klubben.

Derudover har Uffe Pedersen også stået i spidsen for OKS af et par omgange samt trænet AC Horsens og Dalum IF.

Selv om han nu siger stop, slipper han ikke helt fodbolden, da han stadig er involveret i træneruddannelsen via DBU. 

Til august skal han have således have trænere til eksamen, og det vil han gerne fortsætte med.

– Jeg er ikke færdig med at arbejde. Jeg har det fint med at undervise trænere, og jeg håber da, at Peter Rudbæk (trænerudviklingschef) stadig vil bruge mig.

Beslutningen om at stoppe som assistent på U21-landsholdet denne gang tog Uffe Pedersen uden dramatik for nogle måneder siden.

– Det har jo været et langt forløb. Jeg var assistent for U21 i sin tid under Keld Bordinggaard, og nu har jeg været med til de sidste to slutrunder sammen med Niels Frederiksen. At være assistenttræner for U21-landsholdet er et ualmindeligt spændende job, hvor man får berøring med spillere af høj kvalitet, der er lærevillige og gode at være sammen med. Det har været en rigtig god tid for mig. Den sidste tid med Niels her har været rigtig god, for han er en fantastisk leder, der har formået at gøre dem omkring sig gode ved at vise dem tillid, siger Uffe Pedersen, der glæder sig over manden, der satte sig i sædet som afløser på assistentposten:

– Steffen har jeg jo selv trænet i OB. Han var en dygtig fodboldspiller og et meget sympatisk menneske, der ved en del om unge mennesker, efter han også har været ansat på en efterskole. Jeg er meget glad for, at det blev ham.

Det var fra 2016 til og med i søndags, at Uffe Pedersen var assistent for det danske U21-landshold i denne omgang.

OB var den eneste klub, han trænede på højeste niveau i Danmark. Han stod i spidsen for den fynske klub i 59 Superliga-kampe. 25 af de kampe blev vundet.





Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid



LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Lover transfers

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Forhandler om Yussuf Poulsen


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Aflyser sommerferien

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Av! Taber stort på dansker

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg



Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

FCK-stjerne i klubskifte?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Mads Hermansen til topklub?

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs



– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Iberisk derby med få mål

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!



Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere