Jobbet som assistenttræner på U21-landsholdet bliver med al sandsynlighed det sidste trænerjob, Uffe Pedersen kommer til at have.
Den 65-årige fynbo stoppede efter U21-EM i Italien, og assistenttræner-jobbet er blevet overtaget af tidligere Viborg-træner Steffen Højer.
Uffe Pedersen fortæller nu, at han ikke har den store lyst til at fortsætte som træner.
– Jeg har set de hoteller, jeg skal se. Jeg har været med længe, og det har været meget de samme steder. Jeg har haft nogle gode og spændende jobs, men jeg har ikke haft så mange pauser, så nu synes jeg, der også skal være tid til andre ting, siger Uffe Pedersen til tipsbladet.dk.
Siden 1984 har Uffe Pedersen været i trænergamet. Ud over to omgange som assistent for Danmarks U21-landshold har fodboldtræneren fra Odense primært været hos fynske klubber.
B1913 var han hos i to omgange – den ene af de to som cheftræner – og han har også været træner i OB af fire omgange, to af gangene som chef. Faktisk har han også været talentchef i Superliga-klubben.
Derudover har Uffe Pedersen også stået i spidsen for OKS af et par omgange samt trænet AC Horsens og Dalum IF.
Selv om han nu siger stop, slipper han ikke helt fodbolden, da han stadig er involveret i træneruddannelsen via DBU.
Til august skal han have således have trænere til eksamen, og det vil han gerne fortsætte med.
– Jeg er ikke færdig med at arbejde. Jeg har det fint med at undervise trænere, og jeg håber da, at Peter Rudbæk (trænerudviklingschef) stadig vil bruge mig.
Beslutningen om at stoppe som assistent på U21-landsholdet denne gang tog Uffe Pedersen uden dramatik for nogle måneder siden.
– Det har jo været et langt forløb. Jeg var assistent for U21 i sin tid under Keld Bordinggaard, og nu har jeg været med til de sidste to slutrunder sammen med Niels Frederiksen. At være assistenttræner for U21-landsholdet er et ualmindeligt spændende job, hvor man får berøring med spillere af høj kvalitet, der er lærevillige og gode at være sammen med. Det har været en rigtig god tid for mig. Den sidste tid med Niels her har været rigtig god, for han er en fantastisk leder, der har formået at gøre dem omkring sig gode ved at vise dem tillid, siger Uffe Pedersen, der glæder sig over manden, der satte sig i sædet som afløser på assistentposten:
– Steffen har jeg jo selv trænet i OB. Han var en dygtig fodboldspiller og et meget sympatisk menneske, der ved en del om unge mennesker, efter han også har været ansat på en efterskole. Jeg er meget glad for, at det blev ham.
Det var fra 2016 til og med i søndags, at Uffe Pedersen var assistent for det danske U21-landshold i denne omgang.
OB var den eneste klub, han trænede på højeste niveau i Danmark. Han stod i spidsen for den fynske klub i 59 Superliga-kampe. 25 af de kampe blev vundet.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL
