Uinspireret Brøndby avancerer med uafgjort

Brøndby er uden problemer videre i Conference League-kvalifikationen, men man smed koefficientpoint i Kosovo.



På det lille Zahir Pajaziti Stadium i byen Podujevo i Kosovo skulle Brøndby næsten bare møde op for at avancere til tredje runde af Conference League-kvalifikationen efter 6-0 i første opgør.

Avancementet var da heller aldrig i fare, men de danske vicemestre imponerede ingenlunde, da det blev til 2-2 i returmødet og altså samlet 8-2.

I næste runde venter formodet hårdere modstand i form af polske Legia Warszawa. Opgørene spilles 8. og 15. august.

Ud over i forvejen at være ramt af lidt skader havde cheftræner Jesper Sørensen også valgt at spare flere af de normale startere.

Den slags giver ofte lidt grus i maskineriet, og det var ingen undtagelse for Brøndby. Spillet i de første 45 minutter var præget af mange fejl, og chancerne var få.

De gange, der opstod farlige situationer i og omkring Llapis felt, var afslutningerne uden skarphed.

Det undertippede hjemmehold satsede benhårdt på kontra og var et par gange tæt på. Også da veteran Thomas Mikkelsen, som passede målet, mens Patrick Pentz fik et hvil, forærede en friløber med en opspilsfejl. Han afværgede dog selv.

Efter 42 minutter kunne han dog ikke stille noget op. Christian Cappis så passivt til, mens Elvir Gashijan modtog en fremlægning og på andenberøringen sparkede den op i målhjørnet lidt uden for feltet.

Brøndby kom ud med mere energi til anden halvleg efter friske dessiner fra Jesper Sørensen i pausen.

Det gav straks pote. Oscar Schwartau fandt en fri Emmanuel Yeboah med god plads i feltet. Med en behersket inderside satte han bolden ind ved roden af fjerneste stolpe.

Udsigterne til unødvendigt tabte koefficientpoint så ud til forsvinde, da Christian Cappis kort efter fik tilkendt et noget tyndt straffespark. Fra pletten var Ohi Omoijuanfo sikkerheden selv.

Den vævre Elvir Gashijan var dog ikke færdig med at drille de danske gæster. Eller at vise flot sparketeknik.

Midtvejs i halvlegen var han igen afslutter på et kontraangreb. Fra cirka samme afstand som i første halvleg sparkede han på overliggeren, og via ryggen på Thomas Mikkelsen sneg bolden sig ind.

Mere blev det ikke til, og Brøndby er videre til næste runde.

/ritzau/





Brøndby i dialog med Christopher Olivier




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Frankrig – Sverige

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Stort drama: Brasilien er videre!

Storroser 18-årig FCK-spiller