Uinspireret Brøndby avancerer med uafgjort

Brøndby er uden problemer videre i Conference League-kvalifikationen, men man smed koefficientpoint i Kosovo.



På det lille Zahir Pajaziti Stadium i byen Podujevo i Kosovo skulle Brøndby næsten bare møde op for at avancere til tredje runde af Conference League-kvalifikationen efter 6-0 i første opgør.

Avancementet var da heller aldrig i fare, men de danske vicemestre imponerede ingenlunde, da det blev til 2-2 i returmødet og altså samlet 8-2.

I næste runde venter formodet hårdere modstand i form af polske Legia Warszawa. Opgørene spilles 8. og 15. august.

Ud over i forvejen at være ramt af lidt skader havde cheftræner Jesper Sørensen også valgt at spare flere af de normale startere.

Den slags giver ofte lidt grus i maskineriet, og det var ingen undtagelse for Brøndby. Spillet i de første 45 minutter var præget af mange fejl, og chancerne var få.

De gange, der opstod farlige situationer i og omkring Llapis felt, var afslutningerne uden skarphed.

Det undertippede hjemmehold satsede benhårdt på kontra og var et par gange tæt på. Også da veteran Thomas Mikkelsen, som passede målet, mens Patrick Pentz fik et hvil, forærede en friløber med en opspilsfejl. Han afværgede dog selv.

Efter 42 minutter kunne han dog ikke stille noget op. Christian Cappis så passivt til, mens Elvir Gashijan modtog en fremlægning og på andenberøringen sparkede den op i målhjørnet lidt uden for feltet.

Brøndby kom ud med mere energi til anden halvleg efter friske dessiner fra Jesper Sørensen i pausen.

Det gav straks pote. Oscar Schwartau fandt en fri Emmanuel Yeboah med god plads i feltet. Med en behersket inderside satte han bolden ind ved roden af fjerneste stolpe.

Udsigterne til unødvendigt tabte koefficientpoint så ud til forsvinde, da Christian Cappis kort efter fik tilkendt et noget tyndt straffespark. Fra pletten var Ohi Omoijuanfo sikkerheden selv.

Den vævre Elvir Gashijan var dog ikke færdig med at drille de danske gæster. Eller at vise flot sparketeknik.

Midtvejs i halvlegen var han igen afslutter på et kontraangreb. Fra cirka samme afstand som i første halvleg sparkede han på overliggeren, og via ryggen på Thomas Mikkelsen sneg bolden sig ind.

Mere blev det ikke til, og Brøndby er videre til næste runde.

/ritzau/







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kæmpe nyhed i udlandet

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Det har hjemsøgt Højbjerg

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Kan ryge 9 millioner ned i løn

– Glem 4-4-4-4-0

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Albert Rudé er færdig i Kolding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter