Uinspireret Brøndby avancerer med uafgjort

Brøndby er uden problemer videre i Conference League-kvalifikationen, men man smed koefficientpoint i Kosovo.



På det lille Zahir Pajaziti Stadium i byen Podujevo i Kosovo skulle Brøndby næsten bare møde op for at avancere til tredje runde af Conference League-kvalifikationen efter 6-0 i første opgør.

Avancementet var da heller aldrig i fare, men de danske vicemestre imponerede ingenlunde, da det blev til 2-2 i returmødet og altså samlet 8-2.

I næste runde venter formodet hårdere modstand i form af polske Legia Warszawa. Opgørene spilles 8. og 15. august.

Ud over i forvejen at være ramt af lidt skader havde cheftræner Jesper Sørensen også valgt at spare flere af de normale startere.

Den slags giver ofte lidt grus i maskineriet, og det var ingen undtagelse for Brøndby. Spillet i de første 45 minutter var præget af mange fejl, og chancerne var få.

De gange, der opstod farlige situationer i og omkring Llapis felt, var afslutningerne uden skarphed.

Det undertippede hjemmehold satsede benhårdt på kontra og var et par gange tæt på. Også da veteran Thomas Mikkelsen, som passede målet, mens Patrick Pentz fik et hvil, forærede en friløber med en opspilsfejl. Han afværgede dog selv.

Efter 42 minutter kunne han dog ikke stille noget op. Christian Cappis så passivt til, mens Elvir Gashijan modtog en fremlægning og på andenberøringen sparkede den op i målhjørnet lidt uden for feltet.

Brøndby kom ud med mere energi til anden halvleg efter friske dessiner fra Jesper Sørensen i pausen.

Det gav straks pote. Oscar Schwartau fandt en fri Emmanuel Yeboah med god plads i feltet. Med en behersket inderside satte han bolden ind ved roden af fjerneste stolpe.

Udsigterne til unødvendigt tabte koefficientpoint så ud til forsvinde, da Christian Cappis kort efter fik tilkendt et noget tyndt straffespark. Fra pletten var Ohi Omoijuanfo sikkerheden selv.

Den vævre Elvir Gashijan var dog ikke færdig med at drille de danske gæster. Eller at vise flot sparketeknik.

Midtvejs i halvlegen var han igen afslutter på et kontraangreb. Fra cirka samme afstand som i første halvleg sparkede han på overliggeren, og via ryggen på Thomas Mikkelsen sneg bolden sig ind.

Mere blev det ikke til, og Brøndby er videre til næste runde.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Presset er på Danmark!

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Glem 4-4-4-4-0



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Stiktosset – her er Delaneys svar

Rasmus Højlund revser konkurrent

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Viser målform før vigtig landskamp

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Modtager stor ros fra Højbjerg

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule