På det lille Zahir Pajaziti Stadium i byen Podujevo i Kosovo skulle Brøndby næsten bare møde op for at avancere til tredje runde af Conference League-kvalifikationen efter 6-0 i første opgør.
Avancementet var da heller aldrig i fare, men de danske vicemestre imponerede ingenlunde, da det blev til 2-2 i returmødet og altså samlet 8-2.
I næste runde venter formodet hårdere modstand i form af polske Legia Warszawa. Opgørene spilles 8. og 15. august.
Ud over i forvejen at være ramt af lidt skader havde cheftræner Jesper Sørensen også valgt at spare flere af de normale startere.
Den slags giver ofte lidt grus i maskineriet, og det var ingen undtagelse for Brøndby. Spillet i de første 45 minutter var præget af mange fejl, og chancerne var få.
De gange, der opstod farlige situationer i og omkring Llapis felt, var afslutningerne uden skarphed.
Det undertippede hjemmehold satsede benhårdt på kontra og var et par gange tæt på. Også da veteran Thomas Mikkelsen, som passede målet, mens Patrick Pentz fik et hvil, forærede en friløber med en opspilsfejl. Han afværgede dog selv.
Efter 42 minutter kunne han dog ikke stille noget op. Christian Cappis så passivt til, mens Elvir Gashijan modtog en fremlægning og på andenberøringen sparkede den op i målhjørnet lidt uden for feltet.
Brøndby kom ud med mere energi til anden halvleg efter friske dessiner fra Jesper Sørensen i pausen.
Det gav straks pote. Oscar Schwartau fandt en fri Emmanuel Yeboah med god plads i feltet. Med en behersket inderside satte han bolden ind ved roden af fjerneste stolpe.
Udsigterne til unødvendigt tabte koefficientpoint så ud til forsvinde, da Christian Cappis kort efter fik tilkendt et noget tyndt straffespark. Fra pletten var Ohi Omoijuanfo sikkerheden selv.
Den vævre Elvir Gashijan var dog ikke færdig med at drille de danske gæster. Eller at vise flot sparketeknik.
Midtvejs i halvlegen var han igen afslutter på et kontraangreb. Fra cirka samme afstand som i første halvleg sparkede han på overliggeren, og via ryggen på Thomas Mikkelsen sneg bolden sig ind.
Mere blev det ikke til, og Brøndby er videre til næste runde.
/ritzau/
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING